Wynajem mieszkania w Niemczech: Czy najemca powinien otrzymać odsetki z kaucji?

    Wynajem mieszkania w Niemczech bez wątpienia nie należy do prostych zadań. Jednym z częstych wymagań właścicieli jest uiszczenie przez najemcę kaucji, która zgodnie z § 551 BGB nie może przekraczać trzech czynszów netto. Wielokrotnie zdarza się, że najemcy podczas użytkowania mieszkania przypadkowo niszczą bądź uszkadzają poszczególne elementy wystroju, podłogi czy np. mebli kuchennych. Na poczet tego typu strat właściciel pobiera depozyt.

    Większość wynajmujących mieszkań korzysta w tym celu z książeczki oszczędnościowej lub innego rodzaju lokaty, aby zdeponować kaucję. Na co zarówno najemcy, jak i właściciele mieszkań powinni zwrócić uwagę podczas rozliczania tego zabezpieczenia finansowego?

    Do czego służy książeczka oszczędnościowa depozytowa (niem. Kautionssparbuch)?

    Po podpisaniu umowy najmu wielu wynajmujących oczekuje, że najemca wpłaci kaucję – zwykle przed przekazaniem kluczy. Alternatywnie można również zorganizować późniejsze przekazanie zabezpieczenia najmu – po ustaleniu szczegółów z właścicielem mieszkania.

    Większość wynajmujących korzysta z książeczki oszczędnościowej, aby zostawić depozyt w banku. Dzięki temu pieniądze najemcy nie zostaną stracone, jeśli właściciel zbankrutuje.

    Kto otwiera książeczkę oszczędnościową depozytową i kto jest za nią odpowiedzialny?

    Zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą założyć książeczkę oszczędnościową kaucji mieszkaniowej. Jeżeli najemca założy konto depozytowe, po złożeniu kaucji otrzymuje od banku dwa tzw. dokumenty zastawu – jeden egzemplarz na swoje dokumenty, jeden oryginał dla wynajmującego.

    Przed otwarciem tego typu rachunku warto porównać oferty różnych banków i usługodawców, ponieważ to najemcy ponoszą koszty jego otwarcia. W niektórych przypadkach zarówno opłaty za zarządzanie kontem, jak i odsetki mogą się znacznie różnić.

    Wynajmujący może również zwolnić najemcę z zakładania książeczki oszczędnościowej depozytowej. W tym celu najemca musi albo przekazać kaucję w gotówce, albo przelać ją na konto bankowe wynajmującego. Również w tym przypadku wynajmujący jest zobowiązany do bezpiecznego zainwestowania pieniędzy i zabezpieczenia na wypadek niewypłacalności.

    Jak najemcy likwidują książeczkę oszczędnościową depozytową?

    Najemcy otrzymują zwrot kaucji po zakończeniu najmu, przyjęciu mieszkania przez wynajmującego i braku dalszych roszczeń. Aby zlikwidować książeczkę oszczędnościową depozytową potrzeba oryginału dokumentów od właściciela mieszkania. Bank wymaga również nieformalnego wypowiedzenia i dowodu osobistego. Dzięki temu będzie można otrzymać zwrot kaucji na prywatne konto bankowe.

    Ustawowy okres wypowiedzenia książeczki oszczędnościowej depozytowej wynosi trzy miesiące. Najlepiej więc anulować ją równocześnie z umową najmu. Jeśli zdeponowano mniej niż 2000 euro, okres wypowiedzenia nie obowiązuje.

    Uwaga: Właściciel mieszkania może zatrzymać kaucję na poczet niespełnionych przez najemcę roszczeń, takich jak zaległości czynszowe, nieuregulowane opłaty za media i inne rachunki.

    Czy wynajmujący musi płacić najemcy odsetki?

    Tak, lokatorowi przysługuje kaucja plus dochód z odsetek. Oprocentowanie oparte jest na stopie procentowej, którą bank przyznał przy założeniu lokaty oszczędnościowej. Najemcy mogą również wystąpić o otrzymanie odsetek z mocą wsteczną. Jeśli wynajmujący odmówi spłaty kaucji i odsetek, najemcy muszą najpierw ostrzec go na piśmie, zanim będą mogli pozwać. Jednak w obecnej fazie niskich stóp procentowych wiele banków oferuje bardzo niewielkie dochody.

    Źródło: www.t-online.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Ewa

    Witam, mam pytanie z zakresu prawa mieszkaniowego,czy właściciel może skrócić okres grzewczy i czy może zamykać ciepłą wode w wyznaczonych przez siebie godzinach, tłumacząc się oszczędnościami.Dziękuje za info i pozdrawiam

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x