Według UE pracownicy sezonowi są niewystarczająco chronieni, m.in. w Niemczech

    Jak wygląda sytuacja pracowników sezonowych w Niemczech? Niewystarczająco dobrze – twierdzi Komisja Europejska. W ramach postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, Bruksela krytycznie oceniła sytuację pracowników w wielu krajach członkowskich, m.in. w Niemczech.

    Zdaniem Komisji Europejskiej Niemcy i dziewięć innych państw członkowskich UE nie wypełniały należycie niektórych zobowiązań wynikających z dyrektywy o pracownikach sezonowych

    Bez pracowników sezonowych niemieckie rolnictwo znalazłoby się w bardzo trudnym położeniu. Było to widoczne choćby w czasie pandemii koronawirusa w wyniku zaostrzenia kontroli granicznych. Teraz z kolei to, w jaki sposób traktuje się tych pracowników w Niemczech, budzi zastrzeżenia w świetle dyrektyw unijnych.

    Według Komisji w Brukseli, pracownicy sezonowi w Niemczech są niewystarczająco chronieni. Jak stwierdzono, Niemcy i dziewięć innych państw należących do UE nie wypełniały należycie niektórych zobowiązań wynikających z dyrektywy o pracownikach sezonowych. Przeciwko tym krajom wszczęto postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, które może zakończyć się wniesieniem skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

    Przepisy unijne mają gwarantować m.in. godne warunki pracy i życia, równe prawa i wystarczającą ochronę przed wyzyskiem

    Oprócz Niemiec zastrzeżenia dotyczą m.in. Belgii, Włoch i Luksemburga. Kraje te mają teraz dwa miesiące na to, by odnieść się do krytycznych uwag ze strony Komisji Europejskiej.

    Przestrzeganie unijnych przepisów dotyczących ochrony pracowników sezonowych jest ważnym warunkiem wstępnym udanej rekrutacji potrzebnych pracowników i może również przyczynić się do ograniczenia nielegalnej migracji – stwierdziła Komisja Europejska.

    Przepisy te powinny zapewniać sprawiedliwe i przejrzyste zasady przyjmowania pracowników sezonowych z państw spoza UE oraz gwarantować godne warunki pracy i życia, równe prawa i wystarczającą ochronę przed wyzyskiem.

    Związek zawodowy IG Bauen-Agrar-Umwelt naciska na lepszą ochronę ubezpieczeniową

    Ostatnio Przemysłowy Związek Zawodowy Budownictwo-Rolnictwo-Środowisko (niem. Industriegewerkschaft Bauen-Agrar-Umwelt, w skrócie IG BAU) w Dolnej Saksonii i Bremie nalegał na objęcie lepszym ubezpieczeniem zdrowotnym zagranicznych pracowników przed rozpoczęciem sezonu na szparagi i truskawki.

    Obecnie pracodawcy wykupują prywatne ubezpieczenia grupowe dla swoich pracowników sezonowych. Jednak według IG Bau, świadczenia z tych ubezpieczeń nie są zbliżone do tych przysługujących w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego. Może to prowadzić do tego, że pracownicy będą musieli sami pokrywać część kosztów leczenia.

    Źródło: www.spiegel.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marta

    Jesli sezonowi pracownicy najczesciej na czarno pracowac chca,to sami sobie winni!!!!!
    Niech kontrole robia u bauerow!!!!

    Maciej

    Martunia Ty to jednak jesteś super.Ty wszystko wiesz i masz na wszystko rozwiązanie.Wiesz kogo wpuścić do danego kraju i kogo wyrzucić z rządu itp.Jesteś chodzącą Alfą i Omegą.Kocham Cię po prostu moja Ty Gwiazdo…………………. A teraz poważnie i bez sarkazmu;kobito nic nie dają Twoje komentarze pisane w takim stylu.Mi też robi się nie dobrze na sercu gdy czytam o morderstwach,kradzieżach i wzbogacających się politykach.Ani ja ani Ty świata nie zbawimy tymbardziej obrażając ludzi i otaczającą nas rzeczywistość.Nie wiem co daje Tobie pisanie takich komentarzy w dodatku robiąc przy tym potężne błędy ortograficzne i stylistyczne ale mogę Tobie doradzić co ja… Czytaj więcej »

    shogunteam

    Czy oni przez ostatnie kilkanaście/kilkadziesiąt lat żyli pod lodem i dopiero teraz wskutek ocieplenia znaleźli się w końcu na powierzchni i zorientowali, że coś nie gra?

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Ile papierosów można przewieźć z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski?

    Z Polski do Niemiec można przywieźć 800 sztuk papierosów. W tej kwestii nic się nie zmieniło i takie ograniczenie dotyczy prawie wszystkich państw w...
    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x