Aktivierungs- und Vermittlungsgutschein (AVGS) – co to jest i kogo dotyczy ten dokument?

    Aktivierungs- und Vermittlungsgutschein to dokument wystawiany przez państwową agencję pracy (niem. Bundesagentur für Arbeit) osobom poszukującym pracy. Mając taki dokument, osoba bezrobotna może otrzymać wsparcie przy szukaniu pracy od prywatnych pośredników. Jeśli taki pośrednik znajdzie bezrobotnemu nowe miejsce pracy, następuje wypłata pierwszej raty w wysokości 1.000 euro, o ile zatrudnienie trwa minimum 6 tygodni. Druga rata w wysokości 1.000 euro zostaje wypłacona, jeśli osoba pozostanie zatrudniona przynajmniej 6 miesięcy.

    Kto ma prawo do otrzymania Vermittlungsgutschein?

    Prawo do otrzymania dokumentu mają następujące osoby:

    • Bezrobotni, otrzymujący zasiłek dla bezrobotnych I, zarejestrowani w ciągu ostatnich trzech miesięcy przez przynajmniej 6 tygodni jako bezrobotni (jest to tzw. czas oczekiwania, niem. Wartezeit). Czas związany ze szkoleniami, przekwalifikowaniem czy testami umiejętności nie jest wliczany do tego okresu, o ile zajęcia te opłacone są przez agencję pracy, Jobcenter lub gminę. Jeśli bezrobotny przed podjęciem szkoleń ma „zaliczony” czas oczekiwania, to w każdej chwili może wnioskować o wydanie VGS. Czas oczekiwania przed i po szkoleniach jest sumowany.
    • Bezrobotni mający tzw. „Ein-Euro-Job”, czyli pracę w ramach Bürgergeld. Jest to rodzaj pracy dodatkowej, która stwarza możliwość „dorobienia” sobie trochę do zasiłku. Długofalowo „Ein-Euro-Job” ma na celu znalezienie zatrudnienia na dłużej.

    Bezrobotni, otrzymujący świadczenie Bürgergeld zasadniczo nie mają prawa do otrzymania AVGS. To, czy dokument zostanie wydany, zależy od decyzji odpowiedzialnej agencji pracy. Jeśli dostępne są odpowiednie środki finansowe, wtedy nawet takie osoby mogą otrzymać AVGS.

    Jeśli te warunki są spełnione, to po 3 miesiącach, w trakcie których dana osoba była zarejestrowana jako bezrobotna przynajmniej przez 6 tygodni, można składać wniosek o wydanie dokumentu AVGS. Dotyczy to także wszystkich tych, którzy aktualnie są szkoleni/przekwalifikowani, ale spełniają wymienione kryteria.

    Jak wypłacane są środki w ramach Aktivierungs- und Vermittlungsgutschein?

    Wypłata środków z Aktivierungs- und Vermittlungsgutschein wygląda następująco:

    • Rata w wysokości 1.000 euro, jeśli stosunek pracy trwa ponad 6 tygodni
    • Rata w wysokości 1.000 euro, jeśli stosunek pracy trwa przynajmniej 6 miesięcy

    Vermittlungsgutschein o wartości 2.000 euro zawiera już podatek Vat. AVGS może mieć wartość wyższą o 500 euro, w przypadku osób trwale bezrobotnych i upośledzonych.

    Jeśli chodzi o zatrudnienie, to musi to być stosunek pracy z obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, obejmujący minimum 15-godzinowy tydzień pracy. Praca podlega ubezpieczeniu społecznemu, tylko wtedy, gdy jest wykonywana w Niemczech.
    Ustalony okres trwania zatrudnienia musi wynosić minimum 3 miesiące.

    Kiedy nie można wypłacić środków na podstawie Aktivierungs- und Vermittlungsgutschein?

    Środków na podstawie Aktivierungs- und Vermittlungsgutschein nie można wypłacić w następujących sytuacjach:

    • Gdy nowy pracodawca zatrudniał już daną osobę w ciągu ostatnich czterech lat przed rejestracją jako bezrobotny/a, przez okres dłuższy niż 3 miesiące, a stosunek pracy podlegał ubezpieczeniu społecznemu. Wyjątek: zatrudnienie na czas określony osoby ciężko upośledzonej.
    • Gdy pośrednik nie zarejestrował swojej działalności jako firmy świadczącej usługi polegające na pośrednictwie ofert pracy. Wyjątek: pośrednik działający poprzez instytucję, która zajmuje się aktywizacją osób ciężko upośledzonych w życiu zawodowym.
    • Gdy pracodawca i pośrednik są w jakimś stopniu ze sobą powiązani – personalnie lub służbowo.

    Aktivierungs- und Vermittlungsgutschein krok po kroku

    Postępowanie krok po kroku:
    1. Szukający pracy i pośrednik zawierają pisemnie umowę, w której pośrednik zobowiązuje się do szukania odpowiedniego miejsca pracy dla bezrobotnego.
    2. Jeśli uda się znaleźć bezrobotnemu nowe zatrudnienie – pośrednikowi przysługuje prowizja. Ta kwota pokrywana jest właśnie przez Aktivierungs- und Vermittlungsgutschein.
    3. Na początku wypłacana jest kwota 1000 euro, jeśli stosunek pracy trwa 6 tygodni.
    4. Następnie prowizja jest odraczana na okres do 6 miesięcy. Jeśli stosunek pracy przetrwa dłużej, wtedy wypłacana jest reszta, czyli kolejne 1.000 euro.
    5. Jeśli nie ma dokumentu AVGS, wtedy prowizję musi zapłacić osoba poszukująca pracy.

    Aktivierungs- und Vermittlungsgutschein – rady i wskazówki

    Oto, na co należy zwrócić uwagę wnioskując o Aktivierungs- und Vermittlungsgutschein:

    • Wnioskujcie o Aktivierungs- und Vermittlungsgutschein, jeśli jesteście bezrobotni przez 6 tygodni i w tym czasie pobieraliście zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld I).
    • Przy wyborze pośrednika zwróćcie uwagę na to, aby był on sprawdzony i dobrze Wam doradzał
    • Bądźcie ostrożni, jeśli od razu żąda się od Was dokumentu AVGS.
    • Zorientujcie się w internecie i wśród innych bezrobotnych, na ile dany pośrednik pracy jest godny zaufania.
    • Może się zdarzyć, że już przy ogłoszeniu o pracę, zażąda się od Was Aktivierungs- und Vermittlungsgutschein. Jeśli nie spełniacie warunków i w związku z tym nie otrzymacie dokumentu, wtedy nie macie nawet po co odpowiadać na takie ogłoszenie. W tej sytuacji pośrednikowi zależy w pierwszej kolejności na tym, aby otrzymać AVGS. Uważajcie na tego typu ogłoszenia! Normalnie to pracodawca powinien zapłacić za ogłoszenie i to on powinien pokryć wszelkie koszty związane z zatrudnieniem nowej osoby.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x