Więcej >>

  Schufa

  Vermittlungsgutschein (VGS) – co to jest i kogo dotyczy ten dokument?

  Schufa Niemcy

  Vermittlungsgutschein to dokument wystawiany przez państwową agencję pracy (niem. Bundesagentur für Arbeit) osobom poszukującym pracy. Mając taki dokument, osoba bezrobotna może otrzymać wsparcie przy szukaniu pracy od prywatnych pośredników. Jeśli taki pośrednik znajdzie bezrobotnemu nowe miejsce pracy, następuje wypłata pierwszej raty w wysokości 1.000 euro, o ile zatrudnienie trwa minimum 6 tygodni. Druga rata w wysokości 1.000 euro zostaje wypłacona, jeśli osoba pozostanie zatrudniona przynajmniej 6 miesięcy.

  Kto ma prawo do otrzymania Vermittlungsgutschein?

  Prawo do otrzymania dokumentu mają następujące osoby:

  • Bezrobotni, otrzymujący zasiłek dla bezrobotnych I, zarejestrowani w ciągu ostatnich trzech miesięcy przez przynajmniej 6 tygodni jako bezrobotni (jest to tzw. czas oczekiwania, niem. Wartezeit). Czas związany ze szkoleniami, przekwalifikowaniem czy testami umiejętności nie jest wliczany do tego okresu, o ile zajęcia te opłacone są przez agencję pracy, Jobcenter lub gminę. Jeśli bezrobotny przed podjęciem szkoleń ma „zaliczony” czas oczekiwania, to w każdej chwili może wnioskować o wydanie VGS. Czas oczekiwania przed i po szkoleniach jest sumowany.
  • Bezrobotni mający tzw. „Ein-Euro-Job”, czyli pracę w ramach Hartz IV. Jest to rodzaj pracy dodatkowej, która stwarza możliwość „dorobienia” sobie trochę do zasiłku. Długofalowo „Ein-Euro-Job” ma na celu znalezienie zatrudnienia na dłużej.

  Bezrobotni, otrzymujący zasiłek Arbeitslosengeld II (Hartz IV) zasadniczo nie mają prawa do otrzymania Vermittlungsgutschein. To, czy dokument zostanie wydany, zależy od decyzji odpowiedzialnej agencji pracy. Jeśli dostępne są odpowiednie środki finansowe, wtedy nawet takie osoby mogą otrzymać VGS.

  Jeśli te warunki są spełnione, to po 3 miesiącach, w trakcie których dana osoba była zarejestrowana jako bezrobotna przynajmniej przez 6 tygodni, można składać wniosek o wydanie dokumentu VGS. Dotyczy to także wszystkich tych, którzy aktualnie są szkoleni/przekwalifikowani, ale spełniają wymienione kryteria.

  Jak wypłacane są środki w ramach Vermittlungsgutschein?

  Wypłata środków z Vermittlungsgutschein wygląda następująco:

  • Rata w wysokości 1.000 euro, jeśli stosunek pracy trwa ponad 6 tygodni
  • Rata w wysokości 1.000 euro, jeśli stosunek pracy trwa przynajmniej 6 miesięcy

  Vermittlungsgutschein o wartości 2.000 euro zawiera już podatek Vat. VGS może mieć wartość wyższą o 500 euro, w przypadku osób trwale bezrobotnych i upośledzonych.

  Jeśli chodzi o zatrudnienie, to musi to być stosunek pracy z obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, obejmujący minimum 15-godzinowy tydzień pracy. Praca podlega ubezpieczeniu społecznemu, tylko wtedy, gdy jest wykonywana w Niemczech.
  Ustalony okres trwania zatrudnienia musi wynosić minimum 3 miesiące.

  Kiedy nie można wypłacić środków na podstawie Vermittlungsgutschein?

  Środków na podstawie Vermittlungsgutschein nie można wypłacić w następujących sytuacjach:

  • Gdy nowy pracodawca zatrudniał już daną osobę w ciągu ostatnich czterech lat przed rejestracją jako bezrobotny/a, przez okres dłuższy niż 3 miesiące, a stosunek pracy podlegał ubezpieczeniu społecznemu. Wyjątek: zatrudnienie na czas określony osoby ciężko upośledzonej.
  • Gdy pośrednik nie zarejestrował swojej działalności jako firmy świadczącej usługi polegające na pośrednictwie ofert pracy. Wyjątek: pośrednik działający poprzez instytucję, która zajmuje się aktywizacją osób ciężko upośledzonych w życiu zawodowym.
  • Gdy pracodawca i pośrednik są w jakimś stopniu ze sobą powiązani – personalnie lub służbowo.

  Vermittlungsgutschein krok po kroku

  Postępowanie krok po kroku:
  1. Szukający pracy i pośrednik zawierają pisemnie umowę, w której pośrednik zobowiązuje się do szukania odpowiedniego miejsca pracy dla bezrobotnego.
  2. Jeśli uda się znaleźć bezrobotnemu nowe zatrudnienie – pośrednikowi przysługuje prowizja. Ta kwota pokrywana jest właśnie przez Vermittlungsgutschein.
  3. Na początku wypłacana jest kwota 1000 euro, jeśli stosunek pracy trwa 6 tygodni.
  4. Następnie prowizja jest odraczana na okres do 6 miesięcy. Jeśli stosunek pracy przetrwa dłużej, wtedy wypłacana jest reszta, czyli kolejne 1.000 euro.
  5. Jeśli nie ma dokumentu VGS, wtedy prowizję musi zapłacić osoba poszukująca pracy.

  Vermittlungsgutschein – rady i wskazówki

  Oto, na co należy zwrócić uwagę wnioskując o Vermittlungsgutschein:

  • Wnioskujcie o Vermittlungsgutschein, jeśli jesteście bezrobotni przez 6 tygodni i w tym czasie pobieraliście zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld I).
  • Przy wyborze pośrednika zwróćcie uwagę na to, aby był on sprawdzony i dobrze Wam doradzał
  • Bądźcie ostrożni, jeśli od razu żąda się od Was dokumentu VGS.
  • Zorientujcie się w internecie i wśród innych bezrobotnych, na ile dany pośrednik pracy jest godny zaufania.
  • Może się zdarzyć, że już przy ogłoszeniu o pracę, zażąda się od Was Vermittlungsgutschein. Jeśli nie spełniacie warunków i w związku z tym nie otrzymacie dokumentu, wtedy nie macie nawet po co odpowiadać na takie ogłoszenie. W tej sytuacji pośrednikowi zależy w pierwszej kolejności na tym, aby otrzymać VGS. Uważajcie na tego typu ogłoszenia! Normalnie to pracodawca powinien zapłacić za ogłoszenie i to on powinien pokryć wszelkie koszty związane z zatrudnieniem nowej osoby.

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x