Uczniowie niemieckich podstawówek czytają coraz gorzej!

    Niemieccy czwartoklasiści wypadają co najwyżej średnio, jeśli chodzi o Międzynarodowe Badanie Kompetencji Czytania (niem. Internationale Grundschul-Lese-Untersuchug, w skrócie Iglu) w roku 2016. Są mniej więcej na takim poziomie jak średnia Unii Europejskiej oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD. Badanie pokazuje też, że niemieccy uczniowie pogorszyli się w stosunku do wyników badań z lat ubiegłych.

    Susanne Eisenmann z CDU, Prezydent Konferencji Ministrów Kultury i Oświaty Krajów Związkowych, jest bardzo zaniepokojona tą sytuacją. Uważa, że „stagnacja to krok w tył” – patrząc na kraje, które wyprzedziły Niemcy. W roku 2001 były to tylko 4 państwa – teraz jest ich już 20. Niepokojący jest poza tym fakt, że przepaść pomiędzy uczniami dobrymi i złymi rośnie i dzieci z klas społecznych, które niespecjalnie są związane z nauką zaliczane są do przegranych.

    Problemy z rozumieniem tekstu niemieckich uczniów

    18,9% uczniów szkół podstawowych w Niemczech wykazała zgodnie z aktualnymi badaniami znaczne braki, jeśli chodzi o czytanie ze zrozumieniem. W roku 2001 były to dwa punkty procentowe mniej. Nie oznacza to, że osoby biorące udział w badaniu nie potrafią czytać całych zdań – bardziej chodzi o to, że nie potrafią odpowiedzieć na pytania związane z tekstem. Jednocześnie wzrósł odsetek tych, którzy wykazują bardzo wysokie kompetencje w zakresie czytania –  w tym samym okresie z 8,6% na 11,1%.

    Biorąc pod uwagę liczbę książek w domu i status zawodowy rodziców, Niemcy nadal należą do państw, w których  różnice wynikające z sytuacji społecznej są bardzo widoczne. „Dzieci wykształconych rodziców mają trzy, a nawet czterokrotnie większą szansę dostania się do gimnazjum, niż dzieci pochodzące z niższej klasy społecznej” – wyjaśnia Wilfried Bos, profesor Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie, prowadzący badania Iglu.

    W wielu rodzinach obydwoje rodziców musi pracować na cały etat, ponieważ są np. zatrudnieni w sektorze z niskimi płacami. Birgit Völxen ze Stowarzyszenia Rodziców Szkół Podstawowych w NRW uważa, że wtedy często brakuje w domu po prostu czasu, żeby razem z dziećmi poczytać. A nawet jeśli ktoś ma już chęci i nie stać go na kupno nowych książek, a chciałby je wypożyczyć – często spotyka się z zamkniętymi drzwiami bibliotek – w soboty, czy w czasie ferii świątecznych. Birgit Völxen krytykuje, że w ten sposób nie zachęca się do czytania.

    Szkoły podstawowe są w Niemczech niedofinansowane

    Również Minister Edukacji NRW, Yvonne Gebauer, jest zdania, że wyniki badania są alarmujące. Pokazują, że wysiłki ostatnich lat nie doprowadziły do poprawy sytuacji. Stefan Behlau, przewodniczący Związku Nauczycieli Kształcenie i Wychowanie, widzi problem jeszcze gdzie indziej: „zamiast debatować o nowych przedmiotach w szkole, polityka powinna dać do dyspozycji więcej środków. Szkoły Podstawowe są już od dziesięcioleci niedofinansowane”.

    NRW zapowiedziało już swoją koncepcję pt. „Masterplan Grundschule”, która ma zostać przedstawiona w najbliższych tygodniach. Plan ten przewiduje m.in. ograniczenie zasady „czytanie poprzez pisanie” – uczniowie uczą się czytać poprzez zapisywanie słów niezależnie od prawidłowej pisowni. Ponadto ma zostać stworzony wiążący zasób podstawowego słownictwa.

    Poseł Zielonych, Kai Gehring zażądał, aby znieść zakaz współpracy pomiędzy związkiem, a krajami związkowymi w przypadku edukacji. Jednak to żądanie spotkało się z negatywną odpowiedzią ze strony Ministerstwa Edukacji. Wilfried Bos uważa, że konieczna jest szybka zmiana, ponieważ nie powinno się marnować potencjału i jest to straszna hańba, że tak wiele dzieci nie może osiągnąć sukcesu.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x