Ubieganie się o pracę w Niemczech: sprawdź, kiedy jest na to najlepszy czas

    Na przestrzeni całego roku jest sporo okazji do napisania podania o pracę. Warto jednak mieć na uwadze to, że niektóre okresy są bardziej sprzyjające, inne mniej. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcecie aplikować do firmy z własnej inicjatywy – bez oferty pracy. Z tego artykułu dowiecie się, kiedy macie największe szanse na zdobycie pracy…

    Kiedy jest odpowiedni czas na złożenie podania o pracę w Niemczech?

    Tak jak nie jest dobrym pomysłem podchodzenie do zestresowanych szefów w sprawie awansu w zupełnie nieodpowiedniej chwili, tak samo są dobre i złe momenty na składanie podań o pracę. Dobrze jest wiedzieć, kiedy warto aplikować.

    Interesuje nas głównie zmiana pracy oraz składanie podania o pracę z własnej inicjatywy. Bo zwłaszcza w tych dwóch przypadkach odpowiednie wyczucie czasu może zwiększyć szanse na zatrudnienie. Jeśli natomiast odpowiadacie na zamieszczoną ofertę pracy, nie ma to takiego znaczenia. Poza tym w tym przypadku zwykle wyznaczone są ramy czasowe na złożenie podania.

    Odpowiednie pory roku na ubieganie się o pracę w Niemczech

    Niektóre miesiące i pory roku są bardziej sprzyjające niż inne, jeśli chodzi o ubieganie się o pracę. Oto szczegółowy przegląd:

    Początek roku

    Aplikując na początku roku, należy pamiętać o dwóch rzeczach: w niektórych krajach związkowych 6 stycznia (Święto Trzech Króli) jest dniem wolnym od pracy. Wielu pracowników wykorzystuje więc w pierwszym tygodniu stycznia zaległy urlop. Większość firm rozkręca się na dobre dopiero w połowie stycznia. Wtedy planuje się pieniądze na inwestycje i zatrudnienie nowych pracowników. A zatem może się zdarzyć tak, że na początku roku, gdy te plany nie są jeszcze ukończone, w ogóle nie otrzymacie odpowiedzi na swoją aplikację.

    Jednocześnie początek roku to nie tylko nowy początek dla Was: wielu kandydatów chce wprowadzić w życie swoje postanowienia noworoczne. A to oznacza, że konkurencja jest znacznie większa niż w innych okresach.

    Wiosna

    Wiosną rusza wiele branż. Dotyczy to zwłaszcza turystyki, gastronomii i hotelarstwa. Osoby chcące uczyć się zawodu powinny pamiętać o tym, że okres kształcenia często rozpoczyna się w sierpniu lub wrześniu, a aplikacje należy składać z około półrocznym wyprzedzeniem, tj. w marcu lub kwietniu. Jest to również czas przygotowań do szczytu sezonu. Tak więc aplikacje są wtedy mile widziane. Duże szanse na zatrudnienie pojawiają się wtedy także w branży budowlanej i w rolnictwie.

    Im bliżej końca wiosny, tym mniejsze szanse na zmianę pracy: lato jest tuż za rogiem, a wraz z nim sezon ogórkowy. Wielu pracowników wyjeżdża wtedy na urlopy, spada liczba zamówień. Niemniej jednak, mniejsze, raczej nieznane firmy średniej wielkości zwykle nadal poszukują wykwalifikowanych pracowników. Tutaj konkurencja jest niewielka, a szanse wciąż duże.

    Lato

    O ile nie ma poważnego niedoboru personelu, szanse na to, że ubieganie się o pracę w sezonie letnim zakończy się sukcesem, są raczej niewielkie. Wielu pracowników wyjeżdża z dziećmi na wakacje, więc w szczycie sezonu urlopowego wszystko, co nie jest pilne, schodzi na dalszy plan. Upał sprawia, że ci pracownicy, którzy są obecni w biurze, są nieco ospali i rozleniwieni – to nie są najbardziej sprzyjające warunki do ubiegania się o pracę. Z drugiej strony, latem konkurencja jest mniejsza. Jeśli sami myślicie o zmianie pracy, może to być dobry moment. Ostatecznie, co macie do stracenia?

    Jesień

    Jesień to druga wiosna. Zwłaszcza we wrześniu przeważają optymistyczne nastroje: napływają nowe zamówienia, wszyscy wrócili wypoczęci z wakacji i rozpoczynają pracę z myślą o czwartym kwartale. Znajduje to również odzwierciedlenie w liczbie umawianych rozmów kwalifikacyjnych: statystycznie jest ich najwięcej we wrześniu, październiku i listopadzie.

    Perspektywy są szczególnie dobre w listopadzie: w firmach wciąż jest wiele wakatów i chcą one pilnie zrealizować swoje plany kadrowe. Z drugiej strony, wielu potencjalnych kandydatów myślami jest już przy Świętach Bożego Narodzenia i wstrzymuje się z realizacją swoich celów zawodowych do nowego roku. Znów jest to okazja do pozytywnego wyróżnienia się z grona kandydatów w warunkach niewielkiej konkurencji.

    Grudzień

    Firmy w Niemczech rzadko zatrudniają nowych pracowników na przełomie roku. Jeśli w ogóle, to ewentualnie udaje się znaleźć pracę w pierwszych dwóch tygodniach grudnia. Niektóre przedsiębiorstwa mają nawet przerwy urlopowe w okresie świątecznym, w związku z czym mogą być wówczas całkowicie zamknięte.

    Z drugiej strony, może to być również szansa dla kandydatów: ilość aplikacji jest tak niska, że rekruterzy zwracają większą uwagę na przesłane dokumenty aplikacyjne, a perspektywy otrzymania posady są lepsze, gdy konkurencja nie jest aż tak duża.

    Zwłaszcza, że nowy rok (z nowymi budżetami i prawdopodobnie zmianami kadrowymi) już tuż tuż. A wy jesteście szybsi od tych, którzy aplikują od połowy stycznia…

    Ogólne wskazówki dotyczące poszukiwania pracy w Niemczech

    Ogólnie rzecz biorąc, szanse na sukces są zawsze największe, gdy kandydaci posiadają kluczowe umiejętności, na które jest popyt na rynku pracy. Jeśli aplikujecie w branży, w której brakuje wykwalifikowanych pracowników, macie większe szanse na zatrudnienie, nawet poza wyżej wymienionymi okresami, niż ktoś, kto wykonuje pracę w sektorze, w którym nie brakuje pracowników.

    Ponadto, na zachowanie osób ubiegających się o pracę mają również wpływ indywidualne okoliczności. Jasne jest, że jeśli aktualnie jesteście bezrobotni, każdy czas jest odpowiedni na pisanie CV i listów motywacyjnych. Podobnie, jeśli firma publikuje ogłoszenia o pracę z określonym terminem składania aplikacji, należy odpowiedzieć na nie w odpowiednim czasie.

    Oferty pracy w Niemczech 

    Na naszym portalu znajdziecie wiele interesujących ofert pracy, sprawdźcie sami: praca.dojczland.info.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x