Tradycyjne marsze wielkanocne: tysiące osób protestowały w Niemczech przeciwko wojnom i zbrojeniom

W wielu niemieckich miastach odbyły się w ten weekend demonstracje na rzecz pokoju na świecie. Jednak z powodu pandemii i obostrzeń z nią związanych, w tradycyjnych marszach organizowanych corocznie w czasie świąt wielkanocnych uczestniczyło stosunkowo niewiele osób.

Protesty przeciwko broni jądrowej, dronom bojowym i zbrojeniom

Na przykład w Monachium, według informacji przekazanych przez organizatora, około 1.000 demonstrantów domagało się m.in. zniesienia broni jądrowej. Manifestowano również przeciwko wykorzystywaniu dronów bojowych w działaniach wojennych. Jednak zdaniem policji, w demonstracji uczestniczyło tylko około 250 osób.

Chęć uczestnictwa w spotkaniu Friedensforum Nürnberg zgłosiło 300 osób. Podkreślano na nim, że marsze wielkanocne w Norymberdze odbywają się już od 60 lat. Uczestnicy demonstrowali m.in. przeciwko kupowaniu uzbrojonych dronów i domagali się „lockdownu dla zbrojeń”. Przestrzegano przed tym, że konfrontacja gospodarcza, polityczna i militarna z Rosją i Chinami może doprowadzić do wybuchu wojny.

W Nadrenii Północnej-Westfalii po wiecu w Dortmundzie demonstranci przejechali na rowerach przez Zagłębie Ruhry. W Münster ponad 100 aktywistów na rowerach pokonało wspólnie trasę manifestując na rzecz pokoju. Demonstracja przed bramą zakładów wzbogacania uranu w Gronau (Münster), których właścicielem jest koncern Urenco, była zdaniem policji pokojowa i zgodna z aktualnie obowiązującymi obostrzeniami. Na transparentach manifestantów znalazło się m.in. hasło: „Stopp Urenco”.

Akcje w około 100 niemieckich miastach

Na marsz wielkanocny w Moguncji w Nadrenii-Palatynacie przyszło według informacji policji około 100 osób. Zgodnie z danymi organizatorów, we Frankfurcie wzięło w nim udział około 1.000 osób. Natomiast w Stuttgarcie manifestowało około 800 osób, jak twierdzi Dieter Lachenmayer, który od lat organizuje marsze wielkanocne na południowym zachodzie Niemiec jako koordynator organizacji Friedensnetz Baden-Württemberg.

Demonstracje odbyły się również w Düsseldorfie, Saarbrücken, Hamburgu i Norymberdze oraz na wyspie Rugii. Akcje są wspierane przez różne partie, grupy kościelne, organizacje działające na rzecz pokoju oraz na przykład przez aktywistów klimatycznych z ruchu Fridays for Future.

W zeszłym roku z powodu pandemii koronawirusa kampania na rzecz pokoju była prowadzona prawie wyłącznie w internecie. W tym roku w okresie wielkanocnym w całych Niemczech odbyło się około stu akcji na rzecz pokoju, rozbrojenia i sprawiedliwości, poinformowała organizacja Netzwerk Friedenskooperative działająca w Bonn. Mimo trudnych warunków, wiele osób wzięło bezpośredni udział w organizowanych demonstracjach, ale nie zabrakło też wydarzeń wirtualnych.

Źródło: www.tagesschau.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

Nauka języka niemieckiego? Babbel.com – wypróbuj przez 7 dni za darmo!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
187,965FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x