Ustawowa płaca minimalna w Niemczech wzrośnie z 8,84 euro do 9,19 euro brutto za godzinę. Minister Finansów Scholz opowiadał się wcześniej ponownie za stawką 12 euro.

Zgodnie z nowymi ustaleniami, płaca minimalna wzrośnie od przyszłego roku o 35 centów i będzie wynosić 9,19 euro za godzinę. Rozporządzenie Ministerstwa Pracy zostało przyjęte. Kolejny krok to podniesienie płacy minimalnej od roku 2020 do kwoty 9,35 euro. Będzie to wcielenie w życie założeń komisji ds. płacy minimalnej, z czerwca 2018.

9,19 euro oznacza dla osoby pracującej na cały etat, trochę ponad 1500 euro brutto miesięcznie. Dla porównania: średnie zarobki osoby zatrudnionej na pełen etat wynosiły w zeszłym roku w Niemczech ok. 3800 euro. Jednak należy wziąć pod uwagę, że w zależności od regionu, można zaobserwować spore różnice.

Płaca minimalna wprowadzona w 2015 r. wynosiła 8,50 euro i dwa lata później została podniesiona do 8,84 euro. Stawka ustalana jest na nowo co dwa lata. W okresie przejściowym obowiązywały wynagrodzenia minimalne, odpowiednie dla danej branży, nawet jeśli ich wartość była niższa niż ustawowa płaca minimalna. Od przyszłego roku, nie będzie już żadnych wyjątków.

Płaca minimalna dotyczy pracowników powyżej 18. roku życia. Nie obejmuje natomiast osób uczących się dopiero zawodu czy objętych programem związanym z promocją zatrudnienia. Regulacje nie dotyczą też osób długofalowo bezrobotnych, które znajdą zatrudnienie. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy, nie mają oni prawa do otrzymywania płacy minimalnej. Z kolei praktykantom może przysługiwać płaca minimalna, ale tylko przy spełnieniu określonych warunków.

Minister Finansów Scholz był za stawką 12 euro

Minister Finansów Olaf Scholz już po raz kolejny namawiał do podniesienia stawki płacy minimalnej, tak, żeby osiągnęła ona wartość 12 euro. Jego zdaniem, byłaby to odpowiednia kwota. Niemieckie firmy nie powinny na tym oszczędzać.

Kilka dni temu, wypowiadał się na ten temat również wiceprezydent Bundestagu Thomas Oppermann. On także żądał stawki 12 euro za godzinę. Uważa, że jest to odpowiednia kwota, ponieważ „nadal istnieją takie sektory gospodarki, gdzie ludzie muszą wyjątkowo ciężko pracować, a nie jest możliwe, aby byli usatysfakcjonowani swoim wynagrodzeniem netto”. Na początku września, także szefowa SPD, Andrea Nahles, opowiadała się za stawką 12 euro, jeśli chodzi o płacę minimalną. Partia lewicowa jest podobnego zdania i żąda stawki minimum 12 euro za godzinę.

Źródło: tagesschau.de

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!
Admin
Profesjonalny marketing internetowy dla drobnych firm, jak i przedsiębiorstw. Sprawdź powyższego linka, zapoznaj się z naszą ofertą i daj się znaleźć w internecie :)

1 KOMENTARZ

  1. elegancko :). Ja jeżdżę z medipe jako opiekunka do osób starszych i na prawdę jest fajnie w Niemczech. Nie umiała bym tak na stałe, ale taki wyjazd na 1-2 miesiące od czasu do czasu jest fajny, jeszcze za takiego pieniążka 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika