RKI podejrzewa, że spadek liczby zachorowań na Covid-19 jest chwilowy – związany z feriami

    Według Instytutu Roberta Kocha (RKI), tendencja spadkowa, jeśli chodzi o nowe zakażenia koronawirusem w Niemczech, może być związana z jesiennymi feriami i może być tylko przejściowa.

    Spadek zachorowań na Covid-19 w Niemczech

    W ubiegłym tygodniu wskaźnik siedmiodniowej zachorowalności spadł we wszystkich krajach związkowych i we wszystkich grupach wiekowych – poinformował w czwartek wieczorem RKI, w swoim cotygodniowym raporcie.

    „Tutaj należy jeszcze wziąć pod uwagę czynnik jesiennych ferii szkolnych, który wpływa zarówno na zachowania związane z kontaktami, jak i z testami.” Spadek zachorowań w porównaniu z poprzednim tygodniem, wyniósł w sumie 33%. W tym tygodniu liczba zgłoszonych przypadków dalej spadła. W większości krajów związkowych, w poniedziałek lub wtorek było święto.

    Należy się spodziewać wzrostu zachorowań związanych z układem oddechowym

    Ostatnio liczba zachorowań na koronawirusa gwałtownie spadła – mimo coraz niższych temperatur. Ale według Instytutu Roberta Kocha to prawdopodobnie efekt ferii jesiennych. W najbliższym czasie należy obawiać się kolejnych przypadków chorób układu oddechowego.

    Jak wynika z raportu RKI, w ubiegłym tygodniu spadła nie tylko zachorowalność: odnotowano także mniej ciężkich przypadków zachorowań na Covid-19. Szacowana liczba wizyt lekarskich w tym kontekście była również niższa w porównaniu tygodniowym, podobnie jak liczba testów laboratoryjnych na obecność Sars-CoV-2. Stężenie wirusa w ściekach wykazywało tendencję spadkową w większości badanych miejsc – ten rodzaj monitorowania jest niezależny od stosowania testów.

    Ogólnie RKI spodziewa się w najbliższych tygodniach dużej liczby zachorowań na choroby układu oddechowego. „W szczególności liczba zachorowań na grypę wykazuje tendencję wzrostową. Ponadto zakażenia RSV prowadzą do zwiększonej liczby zachorowań i przyjęć do szpitala, zwłaszcza u małych dzieci”. RSV to skrót od „respiratory syncytial virus”. Patogen już w ubiegłym roku wywołał w niektórych krajach nadzwyczajną falę zachorowań, co również uważa się za skutek pandemii.

    Wariant „Cerber” wciąż raczej mniej istotny

    Według najnowszych dostępnych danych z ubiegłego tygodnia, w Niemczech nadal dominuje wariant Omikron – stanowi on 96% wszystkich zakażeń, jak wynika z raportu. Nowe podwarianty BA.5, takie jak BQ.1 i BQ.1.1, które według modelowania Europejskiego Centrum Kontroli Chorób (ECDC) prawdopodobnie zadomowią się w najbliższych tygodniach, również wykazują w Niemczech tendencję wzrostową.

    RKI pisze jednak, że poziom ten jest bardzo niski – w próbie losowej po około 3%. Zdaniem ekspertów, na razie nic nie wskazuje na to, by podwariant BQ.1.1 z używanym np. w mediach społecznościowych przydomkiem – „Cerber” – był bardzo powszechny. „Cerber” w mitologii greckiej to olbrzymi trzygłowy pies strzegący wejścia do świata zmarłych, piekielny pies, po niemiecku: „Höllenhund”.

    W październiku w całym kraju podano ponad dwa miliony dawek szczepionki – wynika z opublikowanego w czwartek innego raportu RKI, dotyczącego właśnie szczepień przeciw Covid-19. Postępy poczyniono zwłaszcza w zakresie drugich dawek przypominających, zalecanych na przykład osobom starszym.

    Jednak „wśród mieszkańców i podopiecznych placówek opieki długoterminowej można zaobserwować jedynie powolny wzrost wyszczepialności w przypadku drugiej dawki przypominającej” – pisze RKI. Instytut apeluje o potraktowanie szczepień przeciwko grypie „bezwzględnie” jako okazji do uzupełnienia również szczepień przeciw Covid-19 w przypadku osób z grupy ryzyka.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    5 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    5 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    No to szybko trzeba wymyślić nowy wariant, zaraźliwy w xuj, przez spojrzenie i testować nawet muchy na śmiertniskach, byle tylko pandemia trwała Przecież jak to tak, żeby ludzie się nie bali bezobjawowej choroby?!

    Kupiłem se amg

    No tak, grypa przecież też ma ferie, wakacje i inne dni wolne.

    wando

    Dno

    Jan

    A ja podejrzewam, ze ktos z KOCH wzial ogromne lapowki, od kogos z zewnatrz, a pozniej prawil o wirusie i o tym, ze wszyscy zginiemy. Nikt nie zginal, a niektorzy nadal mowia o tym, ze wszyscy zginiemy bo korona wirus. Korona wirusy sa od tysiecy albo i milionow lat! I jakos ludzie i zwierzeta nadal sa! Politycy pod sad!

    Biontech

    Żenada do kwadratu.

    5
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x