Chyba nikt nie lubi załatwiania spraw urzędowych. Do tej pory tylko osobiście w urzędzie można było w Niemczech zarejestrować lub przerejestrować pojazd (o tym jak to przebiega już pisaliśmy: Rejestracja oraz wyrejestrowanie samochodu w Niemczech). Niebawem ma się to zmienić – na korzyść właścicieli pojazdów!

Rząd przyjął rozporządzenie Ministra Transportu (Andreas Scheuer, CSU), zgodnie z którym możliwe będzie załatwienie online następujących spraw: pierwsza rejestracja pojazdu, ponowne dopuszczenie do ruchu, przepisanie pojazdu na inną osobę, jak i zmiana adresu posiadacza pojazdu. Ponadto planowane jest też w niektórych sprawach, całkowite zautomatyzowanie procesu wnioskowania i procesu decyzyjnego. Natomiast w przypadku przepisania pojazdu na inną osobę, zmiana będzie obowiązywała natychmiast.

Teraz jeszcze Bundesrat musi poprzeć planowane zmiany i nowe regulacje miałyby wejść w życie jeszcze w tym roku.

Nowoczesny system cyfrowego zarządzania

Minister Scheuer dodaje: „W zeszłym roku wpłynęło prawie 20 milionów wniosków dotyczących rejestracji pojazdu. To w Niemczech jedna z najczęściej stosowanych procedur administracyjnych. Chcemy zrezygnować z tony papierów i niepotrzebnej biurokracji. Wszystko powinno iść w kierunku nowoczesnego, cyfrowego zarządzania.”

Minister Transportu uważa nowe regulacje za olbrzymi postęp: „Nasza propozycja umożliwi zarejestrowanie bądź przerejestrowanie pojazdu przy pomocy kilku kliknięć myszką. Będzie to ogromne ułatwienie dla całego rynku samochodów nowych i używanych. Po prostu: klikamy i jedziemy.”

Co na to FDP?

FDP bardzo chwali elektroniczną rejestrację pojazdów i uważa, że to pozytywny krok naprzód. Jednocześnie uważa też, że brakuje ogólnej koncepcji rządu. Frank Sitta pełniący funkcję przewodniczącego partii liberałów: „Celem powinno być, aby klasyczne pójście do urzędu stało się wyjątkiem. Niestety rzeczywistość wygląda w Niemczech nieco inaczej.”

Ponadto skrytykował, że w zeszłym roku w Niemczech ponownie zmniejszyło się wykorzystanie cyfrowych usług urzędowych. Państwo powinno być bardziej przyjazne dla użytkownika i mniej biurokratyczne. Frank Sitta żąda jednolitej koncepcji na podstawie „zweryfikowanej, cyfrowej tożsamości jako głównego elementu wszystkich urzędowych orzeczeń i dokumentów”. Inne kraje, jak np. Szwajcaria czy Dania pokazały już, „w jakim kierunku to wszystko powinno pójść.” Rząd Niemiec musiałby iść w ich ślady.

Plany Ministra Transportu napawają optymizmem. Pozostaje jedynie odczekać, czy wdrożenie ich w życie rzeczywiście będzie stanowić realizację przedstawionych obietnic…

Źródło: bild.de

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika