Płaca minimalna, rejestracja czasu pracy, Minijob… Jakie zmiany czekają w 2024 r. pracowników w Niemczech?

    2024 rok przyniesie wiele zmian dla pracowników w Niemczech, m.in. w zakresie rejestracji czasu pracy, płacy minimalnej dla osób uczących się zawodu i zasiłku z tytułu opieki nad chorym dzieckiem.

    Podczas gdy niektórzy pracownicy będą musieli się liczyć z niższymi dochodami od 2024 r., inni mają powody do radości. W przyszłym roku wzrośnie nie tylko tzw. dochód obywatelski (niem. Bürgergeld), ale także ustawowa płaca minimalna. Pracownicy w Niemczech mogą spodziewać się zmian w następujących obszarach:

    • płaca minimalna
    • rejestracja czasu pracy
    • wykwalifikowani pracownicy
    • prezenty i uroczystości firmowe
    • stawki podatku dochodowego
    • zasiłek z tytułu opieki nad chorym dzieckiem (niem. Kinderkrankengeld)
    • Minijob

    Zmiany dotyczące płacy minimalnej dla pracowników i osób uczących się zawodu, które wejdą w życie w Niemczech w 2024 r.

    Dobra wiadomość dla osób uczących się zawodu w Niemczech: w 2024 r. wzrośnie również ich płaca minimalna. Podczas gdy w przypadku zwykłych pracowników zostanie ona podniesiona z 12 euro do 12,41 euro, minimalne miesięczne wynagrodzenie osób uczących się zawodu będzie kształtować się następująco:

    • pierwszy rok nauki – 649 euro
    • drugi rok nauki – 766 euro
    • trzeci rok nauki – 876 euro
    • czwarty rok nauki – 909 euro

    Rejestracja czasu pracy i wykwalifikowani pracownicy: zmiany dla zatrudnionych w Niemczech, które wejdą w życie w 2024 r.

    Od 2024 r. firmy będą musiały rejestrować w systemie elektronicznym godziny pracy swoich pracowników, jeśli nie mają zastosowania inne przepisy wynikające z układów zbiorowych pracy lub dotyczące małych firm. Dla wielu pracowników oznacza to, że będą musieli zarejestrować w systemie czas rozpoczęcia i zakończenia pracy.

    Ponadto, w 2024 r. ma zostać wprowadzona ustawa o imigracji wykwalifikowanych pracowników (niem. Fachkräfteeinwanderungsgesetz). Ustawa ta ma ułatwić wykwalifikowanym pracownikom z państw spoza Unii Europejskiej znalezienie i podjęcie pracy w Niemczech w branży, w której się specjalizują – wyjaśnia „Handwerksblatt”.

    Firmowe prezenty, uroczystości i premia rekompensująca inflację

    Limit zwolnienia podatkowego (niem. Steuerfreigrenze) dotyczący prezentów firmowych zostanie zwiększony: od 2024 r. kwota ta zmieni się z 35 do 50 euro. Z kolei kwota wolna od podatku (niem. Steuerfreibetrag) dotycząca uroczystości i imprez firmowych wzrośnie ze 110 do 150 euro rocznie – informuje portal „Haufe”.

    Ponadto, jak wyjaśnia Federalne Ministerstwo Finansów, do 31 grudnia 2024 r. pracodawcy mogą nadal wypłacać swoim pracownikom nieopodatkowane premie rekompensujące inflację (niem. Inflationsausgleichsprämien) w wysokości do 3.000 euro, aby zmniejszyć ich obciążenia finansowe wynikające ze spadku siły nabywczej pieniądza.

    Zmiany w Niemczech w 2024 r.: stawki podatku dochodowego, zasiłek z tytułu opieki nad chorym dzieckiem i Minijob

    Aby uniknąć pułapki inflacyjnej – zjawiska gospodarczego polegającego na realnym obniżeniu wartości osiąganych dochodów części płatników podatków na skutek niedopasowania wysokości progów podatkowych do tempa waloryzacji wynagrodzeń – wprowadzono w Niemczech odpowiednie korekty wysokości progów podatkowych. Podstawowa kwota wolna od podatku (niem. Grundfreibetrag) wzrośnie w nowym roku do 11.604 euro, podczas gdy najwyższa stawka podatkowa będzie obowiązywać od rocznego dochodu w wysokości 66.761 euro – donosi „Handwerksblatt”.

    Wprowadzono również zmiany dla rodziców i osób wykonujących pracę na Minijob. Jeśli chodzi o zasiłek z tytułu opieki nad chorym dzieckiem (niem. Kinderkrankengeld), rodzice muszą pamiętać, że od 2024 r. zaświadczenie lekarskie będzie wymagane dopiero od czwartego dnia choroby dziecka. Ponadto, jak pisze „tagesschau”, rodzice mogą otrzymać zasiłek z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w wymiarze do 15 dni na dziecko w wieku do 12 lat.

    Na wzroście płacy minimalnej, zaplanowanym na 2024 r., skorzystają również osoby wykonujące pracę na Minijob. Nie będą wówczas musiały skracać czasu pracy i będą mogły nadal pracować około 43 godzin miesięcznie. Jak informuje „Handwerksblatt”, roczny limit zarobków dla tzw. minijobberów wyniesie w 2024 r. 6.456 euro.

    Źródło: www.echo24.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x