Więcej >>

  Schufa

  Niemcy: Już we wtorek ogólnokrajowe strajki w transporcie publicznym – duże utrudnienia dla podróżnych!

  Schufa Niemcy

  Nadchodzący wtorek w Niemczech może się okazać stresujący dla osób dojeżdżających do pracy: związek Ver.di wezwał bowiem do ogólnokrajowych strajków ostrzegawczych. Żąda zawarcia układu zbiorowego dla wszystkich pracowników.

  Propozycja regulacji ogólnokrajowych

  Osoby dojeżdżające do pracy muszą się we wtorek uzbroić w cierpliwość w związku z zaplanowanymi strajkami ostrzegawczymi w lokalnym transporcie publicznym w całych Niemczech. Związek zawodowy Ver.di wezwał tego dnia do wstrzymania pracy w celu wyegzekwowania ogólnokrajowego układu zbiorowego dla około 87.000 pracowników lokalnego transportu publicznego. Pracodawcy byli dotychczas przeciwni takiej jednolitej regulacji.

  We wszystkich 16 krajach związkowych trwają obecnie negocjacje dotyczące odpowiednich układów zbiorowych pracy w lokalnym transporcie publicznym. Chociaż jest to część służby publicznej, żądania związku nie mają nic wspólnego z toczącymi się tam negocjacjami zbiorowymi. W przypadku transportu publicznego istnieją sektorowe układy zbiorowe. Ponieważ z punktu widzenia związku zawodowego, te układy stały się w poszczególnych krajach związkowych na przestrzeni lat bardzo zróżnicowane, Ver.di chce je teraz uzupełnić regulacjami ogólnokrajowymi.

  Trwają negocjacje w sektorze publicznym

  „Przedstawiliśmy sugestie, w jaki sposób można rozwiązać palące problemy związane z odciążeniem systemu komunikacyjnego i wsparciem młodych pracowników” – powiedziała wiceprezes Ver.di, Christine Behle. „Fakt, że pracodawcy nie są nawet gotowi do negocjacji to kpina z pracowników – torpeduje to wszelkie próby wprowadzenia zmian w transporcie”.

  Podczas gdy lokalny system transportu publicznego próbuje oddzielnie dojść do porozumienia, związek zawodowy i pracodawcy prowadzą obecnie negocjacje w sektorze publicznym. Ver.di domaga się podwyżki rzędu 4,8% – co najmniej 150 euro, na okres 12 miesięcy dla 2,3 miliona pracowników taryfowych zatrudnionych przez państwo i gminy w całym kraju. W miniony weekend odbyła się druga runda negocjacji, która nie przyniosła żadnych rezultatów. Trzecia runda negocjacji zaplanowana jest na 22 i 23.października.

  Źródło: www.spiegel.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x