Więcej

  Ogólna zasada dotycząca wysokości emerytury w Niemczech: ile potrzeba na starość?

  Jeśli chcecie zapewnić sobie dostatnie życie w Niemczech w podeszłym wieku, potrzebujecie odpowiednio wysokiej emerytury. Oczywiście potrzeby seniorów są różne. Lodówka zawsze powinna być pełna, ale jeśli chodzi o hobby, podróże i ogólny standard życia, zdania są podzielone. Istnieje jednak pewna ogólna zasada, która pomoże Wam ustalić, jak wysoka powinna być Wasza emerytura, abyście mogli wieść na starość spokojne życie.

  Niemcy: ile pieniędzy potrzeba na emeryturze?

  Zasadniczo emeryci w Niemczech otrzymują na emeryturze około 80 proc. swojego wynagrodzenia netto. Na starość niektóre wydatki odpadają, ale to nie wystarczy, by utrzymać dotychczasowy standard życia. Jeśli chcecie nadal mieszkać w sporym mieszkaniu, dużo podróżować i jeździć dobrym samochodem, musicie odpowiednio wcześnie podjąć stosowne kroki.

  Na przykład, jeśli Wasze miesięczne wynagrodzenie netto wynosi 2.000 euro, otrzymacie emeryturę w wysokości około 1.600 euro. Jednak każdy ma inne koszty – oprócz zwykłych kosztów stałych. Jak donosi portal wa.de, po ich odliczeniu nie zawsze zostaje wiele na życie.

  Emeryci powinni pamiętać o pięciu sprawach

  Każdy musi sam wiedzieć, ile pieniędzy potrzebuje, aby żyć dostatnio na emeryturze. Według ekspertów finansowych Sparkasse, emeryci powinni jednak pamiętać o pięciu sprawach:

  • Koszty opieki zdrowotnej i leków: „Nierzadko problemy zdrowotne nasilają się wraz z wiekiem. Tym samym wzrastają koszty leczenia i zakupu leków.”
  • Koszty energii: „Gdy nie spędza się już ośmiu godzin dziennie w pracy, przebywa się dłużej w domu. Oznacza to również wzrost kosztów energii elektrycznej i gazu.”
  • Przeprowadzka i czynsz: „Przeprowadzka może oznaczać jedno i drugie: oszczędność pieniędzy lub wzrost kosztów. Jeśli emeryt przeprowadza się ze wsi do miasta, często płaci więcej za wynajem.”
  • Nowe hobby: „Nareszcie więcej czasu wolnego. W końcu możliwość wzięcia udziału w zajęciach sportowych lub koncercie Vivaldiego, na który długo czekaliście. Oczywiście nowe hobby i dodatkowe aktywności oznaczają jednocześnie kolejne wydatki.”
  • Podróżowanie do odległych krajów: „Podróże kształcą. Kiedy w końcu przejdziecie na emeryturę, warto wybrać się do miejsc, które od dawna planowaliście zobaczyć, ponieważ wreszcie macie dużo czasu, by je odkryć.”

  Ci, którzy już dziś myślą o przyszłości, będą mogli lepiej wykorzystać czas na emeryturze

  Jeśli odpowiednio wcześnie zaczniecie myśleć o emeryturze, będziecie mogli zapewnić sobie bardziej dostatnie życie na starość i większe bezpieczeństwo finansowe. Im wcześniej przejdziecie na emeryturę, tym lepiej – będziecie mogli bardziej skorzystać z tego czasu. Jednak osoby urodzone na przykład w 1964 roku mają pecha. Muszą pracować dłużej niż inni, ponieważ wiek emerytalny w Niemczech jest stopniowo podnoszony. Za to wysokość emerytury nie pozostanie przez te wszystkie lata na tym samym poziomie – na przykład w 2024 r. spodziewana jest kolejna solidna waloryzacja świadczenia.

  Źródło: www.merkur.de

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  15,600ObserwującyObserwuj
  266ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne po niemiecku – 20 propozycji!

  Święta Bożego Narodzenia to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, a także okres radości i spotkań z rodziną oraz bliskimi. „Frohe Weihnachten”, czyli „Wesołych Świąt”,...

  16 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech!

  Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech W okresie przedświątecznym w wielu niemieckich miastach odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe. Większość z nich rozpoczyna się pod koniec listopada. Poniżej...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x