Od wtorku udając się na zakupy w Meklemburgii-Pomorzu Przednim trzeba okazać negatywny wynik testu na koronawirusa

Obowiązek wykonywania testów na COVID-19 w dużej części Meklemburgii-Pomorza Przedniego został rozszerzony. Na przykład, każdy, kto chce iść na zakupy, musi od wtorku okazać negatywny wynik testu na koronawirusa. Nowe rozporządzenie kraju związkowego wydane w celu zwalczania pandemii, obowiązuje obecnie również w powiecie Vorpommern-Greifswald, ponieważ wygasło już ogólne rozporządzenie przewidujące łagodniejsze obostrzenia. Oznacza to, że aktualnie zwiedzanie muzeów i innych instytucji kulturalnych jest dozwolone tylko po okazaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa, a w ogrodach zoologicznych i botanicznych otwarte są tylko obszary na wolnym powietrzu. Według rządu krajowego, w Rostocku przepisy wejdą w życie dopiero w najbliższą sobotę, ponieważ liczba zakażeń koronawirusem jest tam niższa. Dotyczy to również usług związanych z pielęgnacją ciała: zakładów fryzjerskich, salonów kosmetycznych itp., dla skorzystania z których od ubiegłej środy w innych regionach tego landu wymagany jest negatywny wynik testu na COVID-19.

Zasada czworga oczu wymagana w sklepach

Wynik szybkiego testu nie może być starszy niż 24 godziny. Samodzielnie wykonane testy nie są akceptowane; muszą one być przeprowadzone w aptece, w centrum szybkich testów lub bezpośrednio w sklepach. Ważne jest więc, aby test był wykonywany w obecności osoby świadczącej usługi, o czym poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Każdy obywatel może wykonać jeden bezpłatny szybki test tygodniowo w aptekach wyznaczonych jako centra testowe. Można też samemu udać się do centrum testowego. Szybkie testy są również sprzedawane w punktach sprzedaży detalicznej i aptekach.

Nie ma obowiązku przedłożenia wyniku testu w supermarketach, sklepach z materiałami budowlanymi i drogeriach

Według Ministerstwa Zdrowia, w całym kraju związkowym funkcjonuje około 200 punków, w których można uzyskać wymagane zaświadczenie. Sklepy spożywcze, sklepy z artykułami budowlanymi i drogerie zasadniczo nie są jeszcze dotknięte obowiązkiem testowania; także m.in. stacje benzynowe, odbywające się raz albo parę razy w tygodniu targi, na których sprzedawane są głównie świeże produkty spożywcze (niem. Wochenmärkte), kwiaciarnie, księgarnie i targi ogrodnicze mogą być normalnie odwiedzane. Obowiązek przeprowadzania szybkich testów skrytykowało zwłaszcza stowarzyszenie sprzedawców detalicznych, twierdząc, że wymaga to wiele wysiłku i że zbyt wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi.

Zakłady fryzjerskie: klienci odwołują wizyty z powodu obowiązku okazania wyniku testu

Ze względu na wprowadzenie obowiązku przedłożenia wyniku testu na COVID-19, część klientów rezygnuje z umówionych wizyt. Szczególnie dla klientów z obszarów wiejskich wykonanie testu jest utrudnione. Pozostaje też kwestia kosztów, albowiem do ceny wizyty u fryzjera dochodzi opłata w wysokości od 5 do 7 euro za wykonanie szybkiego testu. Krajowe stowarzyszenie farmaceutów zgłosiło ostatnio, że szybkich testów jest zbyt mało, że zapotrzebowanie na nie jest większe. Minister zdrowia Harry Glawe (CDU) powiedział na to, że wkrótce nie będzie już problemu z zaopatrzeniem.

Źródło: www.ndr.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

Nauka języka niemieckiego? Babbel.com – wypróbuj przez 7 dni za darmo!

3 KOMENTARZE

Obserwuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
Adam

Chyba ich poj…ło. Będzie trzeba zacząć kraść. Ubezwłasnowolnienie skurwy….

Mike

Sklepy juz swieca pustkami, u mnie sa tzw. Click und Meet, bardzo malo ludzi i sie nie dziwie, jak jedna osoba bedzie zakazona w czasie kiedy robie zakupy to pozniej dostane kwarantanne gratis.Dziekuje ale poczekam.

Adam

Niech bankrutują ich brocha jak nie umieja się postawić temu wszystkiemu

187,959FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

3
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x