Niemiecki minister zdrowia, Jens Spahn, zaproponował nowe rozwiązania dla szpitali: od nowego roku mają zostać wprowadzone nowe regulacje odnośnie liczby służby pielęgniarskiej na oddziałach szpitalnych. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, od stycznia zaczną obowiązywać wytyczne dotyczące minimalnej liczby personelu.

Nowe rozporządzenie ma wejść w życie prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu. Ma ono na celu zwalczenie złej sytuacji panującej na wielu niemieckich oddziałach szpitalnych, gdzie brakuje pielęgniarek.

Od przyszłego roku szpitale będą musiały na niektórych oddziałach zatrudnić pewną określoną, minimalną liczbę pielęgniarek i pielęgniarzy. Np. na oddziale intensywnej terapii od stycznia na średnio 2,5 pacjenta ma przypadać przynajmniej jedna pielęgniarka, a w nocy jedna na 3,5.

Spahn uznał, że „brak wystarczającej liczby pielęgniarek i pielęgniarzy zagraża życiu pacjentów“. Nowe przepisy chroniłyby w takim samym stopniu zarówno pacjentów jak i pielęgniarki. Nowe standardy wprowadzane zostaną stopniowo tak, żeby szpitale mogły się „przestawić”. Jeśli np. w jakimś szpitalu byłoby za mało personelu pielęgniarskiego, a za dużo pacjentów, wtedy zdaniem Spahna należałoby zredukować liczbę łóżek.

Jakich oddziałów dotyczą nowe przepisy?

Nowe regulacje dotyczą oddziałów, na których odpowiednia liczba pielęgniarek jest niezbędna: oddział intensywnej terapii oraz kardiologia, geriatria i oddział urazowy. Od roku 2021 planowane są kolejne zmiany: na oddziale intensywnej terapii jedna pielęgniarka ma być przewidziana na dwóch pacjentów, a w nocy na trzech. Przepisy dotyczące innych oddziałów nie są aż tak zaostrzone: na geriatrii i „urazówce”, jedna pielęgniarka przewidziana jest na dziesięciu pacjentów, a w nocy na dwudziestu. Z kolei na kardiologii, przepisy przewidują jedną pielęgniarkę na dwunastu pacjentów, a w nocy na dwudziestu czterech. W przypadku weekendów czy dni świątecznych, mają obowiązywać te same wytyczne.

Wyjątki w sprawie minimalnej liczby zatrudnionego personelu pielęgniarskiego

W rozporządzeniu przedstawione zostały sytuacje, gdy minimalna liczba pielęgniarzy może być niższa. Mniej pielęgniarek na oddziale może być wtedy, jeśli jest to związane z przebywaniem personelu na krótkotrwałym zwolnieniu lekarskim oraz w przypadku chwilowej znacznie większej liczby pacjentów, jak ma to miejsce np. w przypadku epidemii.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, Niemieckie Stowarzyszenie Szpitalne (niem. Deutsche Krankenhausgesellschaft) i Związek Państwowych Kas Chorych (niem. Spitzenverband der gesetzlichen Krankenkassen), muszą teraz przygotować sankcje na wypadek gdyby szpitale nie spełniały nowych standardów. Ustalona będzie też minimalna liczba personelu pielęgniarskiego, zatrudnionego na innych oddziałach. Jeśli to się nie uda, potrzebne będzie nowe rozporządzenie.

Pierwotnie Niemieckie Stowarzyszenie Szpitalne i Związek Państwowych Kas Chorych, miały ustalić standardy dotyczące oddziału intensywnej terapii miedzy sobą, jednak to się niestety nie powiodło.

Źródło: spiegel.de

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika