Więcej >>

  Schufa

  Objawy koronawirusa – jak rozpoznać zarażenie COVID-19?

  Schufa Niemcy

  Koronawirus jest wciąż zbyt nowy, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania wokół niego w sposób ostateczny. Na ten moment uważa się jednak za pewne, że koronaawirus zabija wyższy odsetek osób nim zakażonych niż wirus grypy. Nie jest jednak jasne, ile osób w Niemczech i na świecie zostanie zarażonych koronaawirusem w najbliższych tygodniach i miesiącach. Obecnie od października na grypę zmarło 200 Niemców. Trzy potwierdzone do tej pory zgony na koronawirusa w Niemczech są przy tym niewielką liczbą. Szczególnie w porównaniu z falą grypy w latach 2017/18, która według szacunków zabiła w Niemczech 25.000 osób. Mimo to, żaden ekspert nie jest w stanie przewidzieć z całą pewnością, czy ta relacja może się radykalnie zmienić w nadchodzących tygodniach i miesiącach. W tym artykule chcemy się jednak skupić na objawach koronawirusa i jak odróżnić zarażenie koronawirusem od grypy lub przeziębienia.

  Jakie są objawy koronawirusa?

  Pytanie, które często przewija się w internecie: Jak rozpoznać koronawirusa? Według badania 41 pierwszych przypadków korony w Chinach, które zostało opublikowane przez czasopismo specjalistyczne Lancet (czytaj tutaj, ang.), wszyscy zarażeni koronawirusem oprócz jednej osoby miały gorączkę. 76% z nich miało suchy kaszel. Mniej więcej połowa cierpiała na duszności i dolegliwości dróg oddechowych, co jest nietypowe dla grypy. Nieco mniej niż połowa cierpiała na zmęczenie. Bóle głowy i biegunka występowały znacznie rzadziej. Dalsze badania w czasopiśmie specjalistycznym JAMA (czytaj tutaj, ang.) poświęcone były chorym na koronawirus leczonym w szpitalu, zwłaszcza w Wuhan, gdzie rozpoczęła się epidemia. Okazało się, że 98 procent zarażonych również miało gorączkę, a 82 procent kaszel. W mniejszej grupie 18 pacjentów leczonych w szpitalach w Singapurze gorączka i kaszel były również dwoma dominującymi objawami, jak wynika z innego badania JAMA (czytaj tutaj, ang.).

  Typowe dla grypy bóle głowy i bóle mięśni, wydają się występować stosunkowo rzadko u pacjentów zarażonych koronawirusem. W przeciwieństwie do tego, duszność i zadyszka są stosunkowo wyraźnymi oznakami zachorowania na Covid-19. Takie są aktualne wyniki badań nad koronaawirusem. Typowe objawy przeziębienia, takie jak katar lub kichanie, odgrywają mniej ważną rolę w przypadku zarażenia koronawirusem.

  Jak odróżnić koronawirusa od grypy lub przeziębienia?

  Jak napisaliśmy wyżej, niektóre objawy koronawirusa są podobne do grypy, ale aktualne dane pokazują również, że w zależności od choroby, niektóre objawy występują częściej lub rzadziej. Poniższa tabelka obrazuje częstotliwość występowania poszczególnych objawów w zależności od choroby (koronawirus, przeziębienie, grypa):

  SymptomyKoronawirusPrzeziębienieGrypa
  Gorączkaczęstorzadkoczęsto
  Zmęczenieczasamiczasamiczęsto
  Kaszelczęsto (suchy)rzadkoczęsto (suchy)
  Kichanienigdyczęstonigdy
  Ból kończynczasamiczęstoczęsto
  Katarrzadkoczęstoczasami
  Biegunkarzadkonigdyczasami (dzieci)
  Bóle głowyczasamirzadkoczęsto
  Dusznościczasaminigdynigdy

  źródło: Lancet, JAMA

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x