Strona główna Wiadomości z Niemiec Aktualności Nowe regulacje podatkowe już od stycznia 2019!

    Nowe regulacje podatkowe już od stycznia 2019!

    Nowe regulacje podatkowe już od stycznia 2019!

    Już niedługo trzeba będzie znowu składać deklaracje podatkowe. W Niemczech czeka Was w przyszłym roku sporo zmian w tym zakresie. Poniżej przedstawimy Wam nowe regulacje podatkowe, które będą obowiązywały już od stycznia 2019:

    Nowe progi dochodowe

    Nowe progi dochodowe wzrosną dla wszystkich o 1,84%. W ten sposób stopa inflacji z roku 2018 ma zostać wliczona do taryfy podatkowej.

    Kolejnym celem tej regulacji jest wyrównanie efektu zimnej progresji. W innym wypadku oznaczałoby to, że wzrost wynagrodzeń razem z inflacją zostałby przynajmniej częściowo zrównoważony przez wyższe obciążenie podatkowe. Tak to tłumaczą obrońcy praw konsumenta.

    Większe kwoty zwolnione od podatku

    W przypadku osób niezamężnych/nieżonatych, kwota wolna od podatku będzie wynosiła od 1. stycznia 9.168 euro. To o 168 euro więcej niż w tym roku. Małżeństwom będzie przysługiwała kwota 18.336 euro, czyli 336 euro więcej niż dotychczas. Do tej kwoty, wynagrodzenie będzie nieopodatkowane. W tym samym stopniu zwiększają się składki, do wysokości których podatnicy mogą odliczyć alimenty dla bliskich krewnych jako obciążenia nadzwyczajne.

    Podniesiona zostanie też wolna od podatku ulga na dziecko: będzie wynosić 2.490 euro na dziecko i rodzica, czyli 96 euro więcej, niż do tej pory.

    Kwota wolna od podatku dotycząca zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem, jego wychowania i edukacji pozostaje bez zmian: 1.320 euro na dziecko i rodzica. Łącznie rodzicom przysługiwać będzie w roku 2019 ulga na dziecko wolna od podatku w wysokości: 7.620 euro.

    Więcej czasu na deklarację podatkową

    Od roku 2018 macie w Niemczech dwa miesiące więcej na wypełnienie i złożenie deklaracji podatkowej. Dokumenty muszą zostać dostarczone nie do końca maja, a dopiero do 31. lipca.

    Jeszcze dłuższe terminy są akceptowalne, jeśli przy wypełnianiu deklaracji, pomaga Wam doradca podatkowy lub stowarzyszenie do spraw pomocy w zakresie podatku dochodowego. Termin składania deklaracji za rok 2017 to 31. grudnia 2018, natomiast deklaracja za rok 2018 może zostać złożona do końca lutego 2020, jeśli doradca podatkowy miał swój udział przy jej przygotowaniu.

    Mniej rachunków (paragonów)

    To wielkie ułatwienie dla wielu podatników. Składając deklarację podatkową za rok 2018, nie musicie dołączać żadnych pokwitowań. Jednak musicie je trzymać przez rok, ponieważ w tym czasie Urząd Skarbowy może zażądać ich przedstawienia.

    Bilety na komunikację od pracodawcy zwolnione od podatku

    Od stycznia takie bilety będą w całości wolne od podatku. Oznacza to, że pracownicy nie będą już musieli płacić podatku od oszczędności, jaką dzięki temu systemowi, osiągają. Celem takiego działania jest wzmocnienie komunikacji publicznej. Jednak te świadczenia wolne od podatku będą kompensowane z ulgą z tytułu dojazdów do pracy.

    Trzeba zaznaczyć, że bilety od pracodawcy (niem. Job-Ticket) są tylko wtedy zwolnione od podatku, gdy pracownicy otrzymają je jako dodatek do należnego już wynagrodzenia. Tak to tłumaczy stowarzyszenie do spraw pomocy w zakresie podatku dochodowego (niem. Lohnsteuerhilfeverein, w skrócie VLH). Natomiast w przypadku rekompensaty odroczonej, zwolnienie z podatku nie ma zastosowania.

    Nowe wartości wynagrodzeń rzeczowych (niepieniężnych) dla pracowników

    Jeśli szef zasponsoruje pracownikowi obiad, może to zostać potraktowane przez Urząd Skarbowy jako płaca podlegająca opodatkowaniu. Według opinii stowarzyszenia podatników, decydujące znaczenie mają tak zwane wartości wynagrodzeń niepieniężnych. Od 2019 r. wartość obniżonej ceny lub bezpłatnego posiłku, na przykład w firmowej stołówce, będzie wynosić 1,77 euro za śniadanie i 3,30 euro za obiad lub kolację. Dotychczasowe wartości wynosiły odpowiednio 1,73 euro i 3,23 euro.

    Wzrosną także kwoty dotyczące zakwaterowania i czynszu. Wartość wynagrodzenia rzeczowego za bezpłatne zakwaterowanie wyniesie w roku 2019 w całych Niemczech 231 euro miesięcznie.

    Nowa płaca minimalna również dla osób zatrudnionych w ramach „Minijob”

    Pracodawcy zatrudniający tak zwanych „minijobberów” również muszą się trzymać regulacji dotyczącej płacy minimalnej. Od 1. stycznia 2019, płaca minimalna w Niemczech wynosić będzie 9,19 euro za godzinę. Obrońcy praw konsumenta tłumaczą, że pracodawcy będą musieli dostosować swoje stawki. Problem jest tylko taki, że nie można przekroczyć limitu dochodowego w wysokości 450 euro miesięcznie. W innym wypadku, stosunek pracy będzie zobowiązywał do ubezpieczenia społecznego.

    Emeryci też zapłacą podatek

    Zmiany podatkowe dotyczyć będą też emerytów, o czym niedawno pisaliśmy. W przyszłym roku, 48.000 emerytów zapłaci podatek.

    Jeśli nie złożyliście jeszcze deklaracji podatkowej za ostatnie lata, musicie się pospieszyć i zrobić to do 31. grudnia. Wtedy właśnie mija termin składania starszych, zaległych deklaracji podatkowych.

    Źródło: morgenpost.de

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x