Niemieckie prawo pracy: czy można iść na zakupy, gdy przebywa się na zwolnieniu lekarskim?

    Nie każda choroba oznacza konieczność pozostania w łóżku. Czasami dawka ruchu lub wycieczka mogą Wam dobrze zrobić. Spacer, uprawianie sportu, a nawet wyjazd na urlop: czy to wszystko jest dozwolone, gdy przebywa się na zwolnieniu lekarskim? Co na to niemieckie prawo pracy? I co jeśli przełożeni zobaczą Was w takiej sytuacji?

    Czy będąc na zwolnieniu lekarskim można robić zakupy, pójść do klubu fitness lub do teatru?

    „Niezdolność do pracy oznacza jedynie, że nie jest się w stanie wykonywać swojej pracy – a nie, że nie można już uczestniczyć w życiu” – wyjaśnia Tjark Menssen, szef działu prawnego w DGB Rechtsschutz.

    W czasie zwolnienia lekarskiego pracownicy są jedynie zobowiązani do powstrzymania się od robienia czegokolwiek, co mogłoby utrudnić ich powrót do zdrowia. Jeśli więc ktoś pójdzie na zakupy lub do teatru, nie oznacza to wcale, że równie dobrze może już wrócić do pracy. Dlatego nie ma znaczenia, czy ktoś go zobaczy w takiej sytuacji – wyjaśnia Menssen.

    Czy pomimo przebywania na zwolnieniu lekarskim można udać się w dalszą podróż, by odwiedzić rodzinę?

    Należy to dokładnie rozważyć. „Może być tak, że osoba chora będzie miała zapewnioną lepszą opiekę u rodziny, do której pojedzie, niż w domu” – mówi Markus Künzel, prawnik z Monachium specjalizujący się w prawie pracy.

    Zależy to jednak również od rodzaju choroby. „Jeśli jestem niezdolny do pracy z powodu silnej alergii na substancje, z którymi mam kontakt w pracy, nie ma powodu, dla którego nie powinienem odwiedzać rodziny” – mówi Menssen.

    Czy można wyjechać na urlop?

    Z prawnego punktu widzenia urlop i niezdolność do pracy wzajemnie się wykluczają, ponieważ podczas niezdolności do pracy nie wykorzystuje się przysługujących pracownikowi dni urlopu. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku trzeba zrezygnować z zarezerwowanej wycieczki. Künzel jako przykład podaje pobyt nad morzem, który może wręcz przyspieszyć proces powrotu do zdrowia w przypadku osób cierpiących na choroby skóry lub układu oddechowego.

    Menssen zaleca jednak, aby przed udaniem się w podróż uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych i poinformować o tym pracodawcę w celu uniknięcia nieporozumień. Jeśli jesteście niezdolni do pracy przez okres dłuższy niż sześć tygodni i otrzymujecie zasiłek chorobowy, powinniście uzyskać akceptację swojej kasy chorych. „W przeciwnym razie wypłata zasiłku chorobowego może zostać zawieszona” – ostrzega Menssen.

    Czy pracodawca w Niemczech może zadzwonić do pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim?

    Choroba to choroba – w zasadzie pracownik nie musi być dostępny – mówi Künzel. Jednocześnie pracodawcy nie mają zakazu kontaktowania się z chorymi pracownikami. Koniec końców, pracownik może sam zdecydować, czy odebrać telefon lub odpowiedzieć na wiadomość e-mail od przełożonej.

    Najważniejsze jest wyważenie interesów. Jeśli pracodawca kontaktuje się z Wami w celu uniknięcia szkody i chce na przykład zapytać o ważne hasło, pracownik powinien je ujawnić, jeśli pozwala mu na to jego stan zdrowia. W przeciwnym razie może na przykład narazić firmę na szkodę.

    Co jeśli pracownik wyzdrowieje wcześniej niż oczekiwano?

    „Zwolnienie lekarskie nie oznacza zakazu pracy” – mówi Künzel. Jest to raczej stwierdzenie lekarza, że pracownik jest chory i czasowo niezdolny do pracy. „Pracownicy mogą jednak ostatecznie sami zdecydować, czy czują się już zdrowi i mogą wrócić do pracy, czy też nie”.

    Ekspert ds. prawa pracy podaje przykład: kobieta otrzymała zwolnienie lekarskie na pięć dni. Po trzech dniach czuje się na tyle dobrze, że uważa, iż może wrócić do pracy. Jeśli chce to zrobić, musi wcześniej uzgodnić to z pracodawcą.

    W końcu pracodawcy mają obowiązek dbać o swoich pracowników. Jeśli na przykład pracownik jest w dalszym ciągu mocno przeziębiony, jego wcześniejszy powrót do pracy niekoniecznie leży w interesie pracodawcy lub pozostałych pracowników.

    Nawiasem mówiąc, pracodawcy mogą również odesłać z powrotem do domu pracowników, którzy uzgodnili z przełożonymi, że przyjdą do pracy, mimo że zwolnienie lekarskie zostało wystawione na dłuższy okres czasu, jeżeli okaże się, że ze względów zdrowotnych nie są oni jeszcze w stanie wykonywać swoich obowiązków.

    Źródło: web.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x