Więcej

  Niemiecki rząd planuje przeznaczyć w grudniu 17 mld euro na wsparcie dla firm w związku z pandemią koronawirusa

  Polski program do fakturowania w Niemczech

  Według doniesień niemieckiej agencji prasowej dpa, jeśli częściowy lockdown będzie kontynuowany również w grudniu, rząd niemiecki zamierza udzielić dotkniętym kryzysem firmom wsparcia finansowego w wysokości około 17 mld euro.

  Przedłużenie częściowego lockdownu w Niemczech jest uważane za wysoce prawdopodobne. Premierzy krajów związkowych uzgodnili, że obostrzenia obowiązujące póki co do końca listopada, będą utrzymane w całych Niemczech do 20 grudnia. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w środę podczas wspólnych konsultacji z kanclerz Angelą Merkel.

  15 miliardów na wsparcie dla firm w Niemczech w listopadzie

  Jeżeli okres obowiązywania częściowego lockdownu zostanie przedłużony, restauracje oraz obiekty rekreacyjne i kulturalne pozostaną zamknięte w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa. Rząd federalny obiecał wsparcie dla przedsiębiorstw, które ucierpią w wyniku tych działań. Na wsparcie zakładów w listopadzie rząd federalny planuje przeznaczyć około 14-15 miliardów euro. Ma to zrekompensować firmom spadek obrotów na poziomie do 75% średniej wartości obrotów osiągniętych w listopadzie 2019 roku.

  W tym tygodniu ma się rozpocząć składanie wniosków o wsparcie za miesiąc listopad. Pierwsze środki w postaci zaliczek mają popłynąć do firm i osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą jeszcze w tym miesiącu. Na razie nie wiadomo, jak dokładnie będzie wyglądać procedura przyznawania dotacji za grudzień.

  Firmy wciąż czekają na pieniądze

  Wsparcie udzielane w grudniu ma być kontynuacją programu pomocowego realizowanego w listopadzie. Otwarta pozostaje kwestia, czy również w grudniu dotacja pokryje 75% spadku obrotów. Ostatecznie grudzień jest miesiącem charakteryzującym się dużą sprzedażą w branży gastronomicznej. Tak czy inaczej, pomoc ta musi zostać zatwierdzona przez Komisję Europejską.

  Przedstawiciele rządu federalnego obiecali już dalsze wsparcie finansowe w przypadku przedłużenia częściowego lockdownu. „Przedłużenie programu pomocowego z listopada jest ważne, aby dać przedsiębiorstwom szansę na przetrwanie”, powiedziała Ingrid Hartges, dyrektor naczelna Niemieckiego Związku Gastronomii i Hotelarstwa (Deutscher Hotel- und Gaststättenverband, Dehoga). Powiedziała, że rezerwy zostały wyczerpane. „Potrzebujemy konkretnych informacji, także dotyczących wsparcia za listopad, na temat tego kiedy pieniądze zostaną wypłacone, ponieważ do tej pory nie wydano ani centa.”

  Wymagany wkład finansowy krajów związkowych

  Stowarzyszenie małych i średnich przedsiębiorstw zażądało usprawnień w zakresie udzielania dotacji za miesiąc listopad. Chodzi głównie o przedsiębiorstwa, które są pośrednio dotknięte zamknięciem działalności, na przykład te z branży gastronomicznej. Markus Jerger powiedział, że rząd federalny oraz władze krajów związkowych muszą w końcu złożyć wiążącą deklarację w sprawie sposobu wypłacania w listopadzie środków pomocowych dla borykających się z problemami przedsiębiorstw i kontynuacji programu wsparcia w grudniu.

  Przewodniczący frakcji poselskiej CDU/CSU Ralph Brinkhaus powiedział, że obecnie koszty lockdownu pokrywane są  z funduszy federalnych, pomimo tego, że zasadniczo to kraje związkowe same decydują o środkach, jakie należy podjąć w walce z pandemią koronawirusa. W przypadku dalszego ograniczenia życia publicznego w styczniu i lutym w związku z sytuacją epidemiologiczną, Brinkhaus zażądał wkładu finansowego ze strony landów w funduszach pomocowych. „Rząd federalny nie może zapłacić za wszystko w perspektywie średnioterminowej”, powiedział. Jest to kolejny powód, dla którego ważne jest, aby uzgodnić teraz spójne i trwałe rozwiązania.

  Źródło: www.tagesschau.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Znajdź wymarzoną pracę w Niemczech! Atrakcyjne zarobki, różne branże, praca dla par… Sprawdź teraz: praca.dojczland.info.

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  171,251FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Na start w Niemczech

  Przydatne linki

  Niemieckie ubezpieczenia

  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x