Niemcy: zgromadzenie obywatelskie za darmowymi obiadami dla dzieci w szkołach i przedszkolach

    160 losowo wybranych osób dyskutowało na temat odżywiania podczas zgromadzenia obywatelskiego w Niemczech. Grupa przedstawiła swoje zalecenia. Najważniejszą sugestią jest darmowy obiad w szkołach i przedszkolach. Istnieje jednak także osiem innych zaleceń.

    Dziewięć zaleceń promujących zdrowe odżywianie

    Zgromadzenie obywatelskie „Reforma odżywiania” przedstawiło swoje zalecenia niemieckiemu Bundestagowi, a dokładnie dziewięć zaleceń zostało przedstawionych przewodniczącej Bundestagu, Bärbel Bas. Na pierwszym miejscu znajduje się propozycja zapewnienia bezpłatnego i zdrowego obiadu dla wszystkich dzieci w przedszkolach i szkołach w całym kraju.

    Chociaż jest to kwestia krajów związkowych, rząd federalny powinien sfinansować to przedsięwzięcie co najmniej w połowie. Jak dotąd tylko dzieci zagrożone ubóstwem mogły otrzymać darmowy obiad. Zgodnie z zaleceniem, miałoby to promować zdrowe odżywianie wśród dzieci. Darmowe obiady mogłyby być wprowadzane etapami w ciągu ośmiu lat, zaczynając od przedszkoli.

    160 uczestników Zgromadzenia Obywatelskiego uważa również, że kluczową sprawą są świadome zakupy, obowiązkowąa dystrybucja jadalnej żywności przez sprzedawców detalicznych oraz przejrzysta prezentacja warunków życia i pochodzenia zwierząt. Potrzebny jest również nowy system podatkowy dla żywności.

    Rada Obywatelska zaleca zdrową, zbilansowaną i dostosowaną do potrzeb społeczności dietę

    Zgromadzenie Obywatelskie zaleca również zdrowe, zrównoważone i dostosowane wyżywienie w szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych, ośrodkach dla osób starszych i innych placówkach opieki. Proponuje podatek konsumpcyjny w celu wspierania dobrostanu zwierząt oraz ograniczenie wiekowe dla napojów energetycznych. Powinno być również więcej pracowników do kontroli żywności.

    „Innowacyjny przykład żywej demokracji”

    Zgromadzenie Obywatelskie spotykało się przez trzy weekendy, aby przedstawić swoje zalecenia, a także odbyło spotkania za pomocą platformy Zoom. „Pierwsze Zgromadzenie Obywatelskie niemieckiego Bundestagu jest udanym i innowacyjnym przykładem żywej demokracji”, wyjaśniła przewodnicząca Bundestagu Bas. Sfinalizowany raport obywatelski zostanie jej przedstawiony 20 lutego. Podczas tego wydarzenia planowana jest wstępna ponadpartyjna dyskusja na temat zaleceń z udziałem wyspecjalizowanych polityków.

    W późniejszym terminie raport obywatelski zostanie omówiony na sesjach plenarnych i w wyspecjalizowanych komisjach. Naukowa rada doradcza, do której wszystkie grupy parlamentarne w niemieckim Bundestagu nominowały ekspertów, wspierała komisję w jej pracach. Pomysły Zgromadzenia Obywatelskiego nie są jednak wiążące dla ustawodawcy.

    Zeszłego lata przewodnicząca Bundestagu, Bas, wylosowała uczestników Zgromadzenia Obywatelskiego w „loterii obywatelskiej”. Według Bundestagu, w tym celu skontaktowano się z prawie 20 000 losowo wybranych obywateli, a ponad 2 000 z nich zgłosiło się na ochotnika do udziału w Zgromadzeniu Obywatelskim.

    Źródło: www.tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    Darmowe obiady, darmowe bilety, skoro tyle rzeczy jest darmowych, to ja chcę darmowy dom, darmowe pieniądze i darmowe auto. Nie ma do cholery nic za darmo!

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x