Niemcy: pracownicy zatrudnieni na podstawie układów zbiorowych pracy otrzymają w tym roku więcej Weihnachtsgeld

    Również w tym roku większość pracowników zatrudnionych w Niemczech na podstawie układów zbiorowych pracy może liczyć na dodatek pieniężny z tytułu świąt Bożego Narodzenia, czyli tzw. Weihnachtsgeld. Jak podaje Federalny Urząd Statystyczny, 87,2 procent wszystkich pracowników zatrudnionych na podstawie układów zbiorowych pracy ma prawo do dodatkowego świadczenia pieniężnego przed świętami. Średnio wyniesie ono 2.677 euro brutto, czyli o 50 euro więcej niż w roku poprzednim.

    W landach zachodnich Weihnachtsgeld wyniesie średnio 2.695 euro, o 5,5 procent więcej niż w landach wschodnich, w których pracownicy mogą liczyć średnio na 2.554 euro dodatku świątecznego. Za to pracownicy zatrudnieni na podstawie układów zbiorowych pracy w nowych krajach związkowych otrzymują Weihnachtsgeld nieco częściej niż ich koledzy z landów zachodnich (88% vs. 87%).

    Wysokość świadczeń jest dość zróżnicowana. Na przykład w branży chemicznej firmy płacą średnio 5.369 euro brutto, a w sektorze energetycznym – 5.171 euro. Najniższe dodatki wypłacane są pracownikom zatrudnionym w biurach pośrednictwa pracy. Wynoszą one 301 euro. Stosunkowo niewielkie dodatki świąteczne wypłaca się również w przemyśle hotelarskim i gastronomicznym – średnio 861 euro.

    Pracownicy nieobjęci układami zbiorowymi pracy rzadko otrzymują dodatkowe świadczenia pieniężne z tytułu świąt

    Jednak nie wszyscy pracownicy w Niemczech są zatrudnieni na podstawie układów zbiorowych pracy. I te właśnie osoby mają mniejsze szanse na otrzymanie premii świątecznych. Z ankiety przeprowadzonej przez Fundację Hansa Böcklera wynika, że tylko około połowa pracowników otrzymała w ubiegłym roku Weihnachtsgeld.

    Statystyki pokazują, że dodatkowych świadczeń pieniężnych pozbawione są zwłaszcza kobiety i pracownicy w nowych krajach związkowych. Według Fundacji Hansa Böcklera jest to bezpośrednio związane z faktem, że w landach wschodnich znacznie mniej pracowników jest objętych układami zbiorowymi pracy niż w zachodnich; kobiety częściej niż mężczyźni pracują w sektorach takich jak handel detaliczny, w których w ostatnich latach wyraźnie zmniejszył się zasięg negocjacji zbiorowych. Pewną rolę może odgrywać także wymiar czasu pracy. Według badania, pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin częściej otrzymują dodatki świąteczne niż pracownicy zatrudnieni na część etatu.

    Weihnachtsgeld jest wypłacany razem z pensją listopadową. Pracownicy, którzy odejdą z firmy przed tym terminem, mogą być również uprawnieni do premii świątecznej. W większości przypadków kwota Weihnachtsgeld stanowi określony procent miesięcznego dochodu, który jest różny w zależności od branży. W Niemczech nie istnieje ustawowe prawo do dodatkowych świadczeń pieniężnych w okresie przedświątecznym. Pracodawca jest zobowiązany do wypłaty Weihnachtsgeld tylko wtedy, gdy jest to uregulowane w umowie.

    Źródło: www.spiegel.de, Dojczland.info

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marta

    Ale nie wszyscy pracodawcy placa 🤔…. Ja pracuje w Altenheim,caly czas dostawalismy…..

    Wiesława

    Gdzie?…. możs jesg dla mnie miejsce

    Tomasz

    U mnie w firmie wszyscy co mają starą umowę dostają zawrotne 400euro
    Wszyscy co mają nowe umowy jak ja dostają okrągła sumke czyli zero…
    Można tylko pozazdrościć takiej premii

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x