fbpx
24.02.2020

Niemcy: nowe regulacje prawne dotyczące pracowników delegowanych! Dowiedz się co to oznacza dla Polaków!

Ostatnio dodane

AKTUALIZACJA! Volkmarsen (Hesja): W pochód karnawałowy wjechał samochód!

AKTUALIZACJA: Ze względów bezpieczeństwa policja odwołuje wszystkie pochody karnawałowe w całej Hesji: Unterlasst Spekulationen zu #Volkmarsen Sobald weitere gesicherte Informationen vorliegen,...

Hanau: Prawie 6.000 osób wzięło udział w demonstracji przeciwko rasizmowi!

Po prawie 6000 osobach w sobotę, w niedzielę równie wiele osób wyszło na ulice Hanau, aby demonstrować przeciwko rasizmowi...

Prognoza pogody na nadchodzące lato jest przerażająca!

Eksperci pogodowi przedstawili pierwsze prognozy na lato 2020. Niestety nie są one zbyt optymistyczne i wskazują na najbardziej ekstremalne...

Niemcy: Pochody karnawałowe w Poniedziałek Różany jednak się odbędą

Warunki pogodowe w Niemczech pokrzyżowały w ten weekend plany organizatorów tradycyjnych pochodów karnawałowych. Upadek drzewa na wóz karnawałowy prawie doprowadził...

Pracownicy delegowani do Niemiec zarabiają często mniej niż ich miejscowi koledzy. Nowe regulacje prawne mają to zmienić. Pracownicy delegowani będą objęci specjalną ochroną. Na czym to będzie polegało? Przeczytajcie artykuł, żeby poznać nowe przepisy!

Dumping płacowy?

Przedsiębiorstwa z siedzibą w kraju unijnym innym niż Niemcy mogą przyjmować zlecenia z Niemiec i oddelegować swoich pracowników na budowę czy do rzeźni w Niemczech. Jeśli ci pracownicy zarabiają mniej niż lokalni wykonując tą samą pracę, zakłóca to konkurencję i może prowadzić do dumpingu płacowego. Aby zagwarantować pewną jednolitość w obrębie Unii Europejskiej, powstały nowe przepisy. Dzięki temu zagraniczni pracownicy skorzystają bardziej niż dotychczas z warunków pracy obowiązujących w Niemczech.

Jakie zmiany wprowadzą nowe przepisy w Niemczech?

Dzięki nowym regulacjom delegowani pracownicy z Polski i innych krajów Unii Europejskiej będą mieli prawo nie tylko do otrzymania płacy minimalnej, ale też do płac ustalanych w ogólnie obowiązujących układach zbiorowych. Pracownikom zagranicznym będzie też przysługiwał dodatek świąteczny (niem. Weihnachtsgeld) czy urlopowy (niem. Urlaubsgeld) oraz dodatek za trudne warunki pracy.

Jeśli pracodawca opłaca zatrudnionym koszty podróży, zakwaterowania czy wyżywienia, to kwota ta nie może być wliczana do płacy minimalnej.

Jeśli pracownicy delegowani będą wysłani w podróż służbową, wtedy koszty musi ponieść pracodawca.

Generalnie dla osób spoza Niemiec obowiązywać będą po 12 miesiącach warunki zatrudnienia wynikające z przepisów wewnętrznych kraju. W uzasadnionych przypadkach pracodawcy mogą się ubiegać o przedłużenie tego terminu o 6 miesięcy.

Nowe przepisy nie będą jednak obejmować kierowców TIR-ów, ponieważ sektor transportu drogowego został wyłączony ze zmian.

Od kiedy wejdą w życie nowe regulacje?

Niemiecki rząd przyjął w środę projekt ustawy, teraz musi go jeszcze zatwierdzić Bundestag i Bundesrat. Nowe regulacje mają obowiązywać od 30 lipca 2020.

Przy pomocy tej ustawy rząd Niemiec wciela w życie wymogi unijne. Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej zatwierdziły reformę dyrektywy UE już w czerwcu 2018.

Źródło: www.bundesregierung.de

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika