16.07.2020

Niemcy: nowe regulacje prawne dotyczące pracowników delegowanych! Dowiedz się co to oznacza dla Polaków!

Ostatnio dodane

Niemcy: Wzrosły ceny usług fryzjerskich – oto za co jeszcze trzeba zapłacić więcej!

Koszt wizyty u fryzjera w Niemczech wzrósł z powodu nałożonych wymagań higienicznych. Jednak usługi fryzjerskie nie są jedyną branżą,...

Niemcy: Agresywny mężczyzna, który uciekł ze szpitala psychiatrycznego został zastrzelony przez policjantów

Dwie osoby uciekły ze szpitala psychiatrycznego w Górnej Szwabii i groziły nożem kilku osobom. Policja mogła ich obezwładnić tylko...

Reforma katalogu mandatów w Niemczech: Urzędy zwracają prawa jazdy, ale nie kary pieniężne!

Nowy katalog mandatów wprowadzony w Niemczech pod koniec kwietnia został wycofany z powodu błędu formalnego. W przeciwnym razie liczne...

Łagodzenie obostrzeń w Niemczech: Oto co jest teraz dozwolone w poszczególnych landach!

W walce z pandemią koronawirusa kraje związkowe mogą w dużej mierze same decydować o stopniu otwarcia życia publicznego. Krok...

Pracownicy delegowani do Niemiec zarabiają często mniej niż ich miejscowi koledzy. Nowe regulacje prawne mają to zmienić. Pracownicy delegowani będą objęci specjalną ochroną. Na czym to będzie polegało? Przeczytajcie artykuł, żeby poznać nowe przepisy!

Dumping płacowy?

Przedsiębiorstwa z siedzibą w kraju unijnym innym niż Niemcy mogą przyjmować zlecenia z Niemiec i oddelegować swoich pracowników na budowę czy do rzeźni w Niemczech. Jeśli ci pracownicy zarabiają mniej niż lokalni wykonując tą samą pracę, zakłóca to konkurencję i może prowadzić do dumpingu płacowego. Aby zagwarantować pewną jednolitość w obrębie Unii Europejskiej, powstały nowe przepisy. Dzięki temu zagraniczni pracownicy skorzystają bardziej niż dotychczas z warunków pracy obowiązujących w Niemczech.

Jakie zmiany wprowadzą nowe przepisy w Niemczech?

Dzięki nowym regulacjom delegowani pracownicy z Polski i innych krajów Unii Europejskiej będą mieli prawo nie tylko do otrzymania płacy minimalnej, ale też do płac ustalanych w ogólnie obowiązujących układach zbiorowych. Pracownikom zagranicznym będzie też przysługiwał dodatek świąteczny (niem. Weihnachtsgeld) czy urlopowy (niem. Urlaubsgeld) oraz dodatek za trudne warunki pracy.

Jeśli pracodawca opłaca zatrudnionym koszty podróży, zakwaterowania czy wyżywienia, to kwota ta nie może być wliczana do płacy minimalnej.

Jeśli pracownicy delegowani będą wysłani w podróż służbową, wtedy koszty musi ponieść pracodawca.

Generalnie dla osób spoza Niemiec obowiązywać będą po 12 miesiącach warunki zatrudnienia wynikające z przepisów wewnętrznych kraju. W uzasadnionych przypadkach pracodawcy mogą się ubiegać o przedłużenie tego terminu o 6 miesięcy.

Nowe przepisy nie będą jednak obejmować kierowców TIR-ów, ponieważ sektor transportu drogowego został wyłączony ze zmian.

Od kiedy wejdą w życie nowe regulacje?

Niemiecki rząd przyjął w środę projekt ustawy, teraz musi go jeszcze zatwierdzić Bundestag i Bundesrat. Nowe regulacje mają obowiązywać od 30 lipca 2020.

Przy pomocy tej ustawy rząd Niemiec wciela w życie wymogi unijne. Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej zatwierdziły reformę dyrektywy UE już w czerwcu 2018.

Źródło: www.bundesregierung.de

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x