Niemcy: nowe regulacje prawne dotyczące pracowników delegowanych! Dowiedz się co to oznacza dla Polaków!

    Pracownicy delegowani do Niemiec zarabiają często mniej niż ich miejscowi koledzy. Nowe regulacje prawne mają to zmienić. Pracownicy delegowani będą objęci specjalną ochroną. Na czym to będzie polegało? Przeczytajcie artykuł, żeby poznać nowe przepisy!

    Dumping płacowy?

    Przedsiębiorstwa z siedzibą w kraju unijnym innym niż Niemcy mogą przyjmować zlecenia z Niemiec i oddelegować swoich pracowników na budowę czy do rzeźni w Niemczech. Jeśli ci pracownicy zarabiają mniej niż lokalni wykonując tą samą pracę, zakłóca to konkurencję i może prowadzić do dumpingu płacowego. Aby zagwarantować pewną jednolitość w obrębie Unii Europejskiej, powstały nowe przepisy. Dzięki temu zagraniczni pracownicy skorzystają bardziej niż dotychczas z warunków pracy obowiązujących w Niemczech.

    Jakie zmiany wprowadzą nowe przepisy w Niemczech?

    Dzięki nowym regulacjom delegowani pracownicy z Polski i innych krajów Unii Europejskiej będą mieli prawo nie tylko do otrzymania płacy minimalnej, ale też do płac ustalanych w ogólnie obowiązujących układach zbiorowych. Pracownikom zagranicznym będzie też przysługiwał dodatek świąteczny (niem. Weihnachtsgeld) czy urlopowy (niem. Urlaubsgeld) oraz dodatek za trudne warunki pracy.

    Jeśli pracodawca opłaca zatrudnionym koszty podróży, zakwaterowania czy wyżywienia, to kwota ta nie może być wliczana do płacy minimalnej.

    Jeśli pracownicy delegowani będą wysłani w podróż służbową, wtedy koszty musi ponieść pracodawca.

    Generalnie dla osób spoza Niemiec obowiązywać będą po 12 miesiącach warunki zatrudnienia wynikające z przepisów wewnętrznych kraju. W uzasadnionych przypadkach pracodawcy mogą się ubiegać o przedłużenie tego terminu o 6 miesięcy.

    Nowe przepisy nie będą jednak obejmować kierowców TIR-ów, ponieważ sektor transportu drogowego został wyłączony ze zmian.

    Od kiedy wejdą w życie nowe regulacje?

    Niemiecki rząd przyjął w środę projekt ustawy, teraz musi go jeszcze zatwierdzić Bundestag i Bundesrat. Nowe regulacje mają obowiązywać od 30 lipca 2020.

    Przy pomocy tej ustawy rząd Niemiec wciela w życie wymogi unijne. Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej zatwierdziły reformę dyrektywy UE już w czerwcu 2018.

    Źródło: www.bundesregierung.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Hrily.com

    Hrily, oprogramowanie dla agencji opieki pomaga agencjom w delegowaniu pracowników.

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x