Niemcy: Nauczyciele nie muszą już liczyć błędów ortograficznych – poza jednym krajem związkowym

    Wcześniej, jeśli uczniowie popełniali błędy ortograficzne, ich oceny były obniżane. Jednak coraz więcej krajów związkowych odchodzi od tej zasady, w tym Szlezwik-Holsztyn. Minister Badenii-Wirtembergii, Winfried Kretschmann uważa, że jest to właściwe w czasach autokorekty. Tylko jeden kraj związkowy chce utrzymać zasadę liczenia błędów ortograficznych.

    „Nauczanie ortografii i interpunkcji pozostaje kluczowe”

    Od przyszłego roku szkolnego liczba błędów ortograficznych nie będzie już decydująca dla uczniów w Szlezwiku-Holsztynie na lekcjach języka niemieckiego.

    Od roku szkolnego 2024/2025 umiejętności ortograficzne nie będą już oceniane na podstawie stosunku ilości błędów do ilości słów. „Niezależnie od tego, ocena z ortografii i interpunkcji pozostanie ważną częścią oceny”, powiedziała we wtorek minister edukacji, Karin Prien (CDU). „Nauczanie ortografii i interpunkcji pozostaje kluczowe”. Wcześniej informował o tym „Kieler Nachrichten”.

    Przykładowo, uczniowie otrzymywali dotychczas ocenę 2 już wtedy, gdy popełnili jeden błąd ortograficzny w 149 słowach. Jeśli popełnili jeden błąd w 99 słowach, otrzymywali ocenę 3.

    „Zróżnicowana informacja zwrotna” zamiast liczenia błędów

    „Z dydaktycznego punktu widzenia, zniesienie tradycyjnego ilorazu błędów ma sens, ponieważ w przyszłości uczniowie będą otrzymywać jakościowe informacje zwrotne na temat głównych obszarów błędów i częstotliwości ich popełniania” – powiedziała Prien. Nauczyciele mogliby również bardziej sprawiedliwie oceniać umiejętności ortograficzne.

    „Podstawą jest zróżnicowany arkusz analizy, który ministerstwo obecnie opracowuje i udostępni nauczycielom w nowym roku szkolnym. Innymi słowy: zróżnicowana informacja zwrotna dla uczniów zamiast liczenia błędów”.

    Według Ministerstwa Edukacji, Szlezwik-Holsztyn jest obecnie jedynym krajem związkowym poza Hesją, który nadal stosuje iloraz błędów do oceny umiejętności ortograficznych. Wynika to z ogólnokrajowej standaryzacji warunków egzaminacyjnych.

    Wątpliwości co do nauczania języków obcych

    W tym samym czasie minister Badenii-Wirtembergii, Winfried Kretschmann, również wypowiedział się na ten temat. W bieżącym wydaniu tygodnika „Die Zeit” polityk Zielonych zastanawiał się, jak ważne jest, aby uczniowie opanowali ortografię, „gdy program do pisania jest w stanie wszystko poprawić”.

    Według wcześniejszych doniesień, były nauczyciel miał również wątpliwości co do lekcji języków obcych: „Jeśli telefony komórkowe mogą tłumaczyć rozmowy na prawie każdy język na świecie w czasie rzeczywistym – czy nadal potrzebujemy drugiego języka obcego jako obowiązkowego przedmiotu w szkole?”.

    Źródło: www.welt.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Jözeff

    Dlaczego zawsze kiedy dąży się do legalizacji debilizmu to wypowiadają się politycy zielonych? Troszczą się o elektorat? Odejście od wymogów dotyczących stosowania ortografii i interpunkcji skończy się tak, że większość młodych ludzi nie będzie potrafiła się wysłowić, nie będą pisać, nie będą czytać, będą tylko wysyłać emotikony i lajkować tiktoki.

    Marta

    Naprzyjmowali analfabetów z kilkoma żonami.
    Chcą swój kraj i inne kraje z UE, żeby analfabetyzm zaistniał!!!!

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Ile papierosów można przewieźć z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski?

    Z Polski do Niemiec można przywieźć 800 sztuk papierosów. W tej kwestii nic się nie zmieniło i takie ograniczenie dotyczy prawie wszystkich państw w...
    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x