Niemcy: ile maksymalnie punktów emerytalnych można zgromadzić w ciągu roku?

    Jeśli chcecie pobierać w Niemczech wysoką emeryturę, musicie uzbierać dużo punktów emerytalnych (niem. Rentenpunkte). Nie można ich jednak gromadzić w nieograniczonych ilościach. A zatem ile maksymalnie można ich zebrać w ciągu roku?

    Im więcej zarabiacie, tym wyższe są odprowadzane przez Was składki emerytalne. Jednak po przekroczeniu pewnego poziomu zarobków, kwota składki już bardziej nie wzrasta.

    Ma to również przełożenie na punkty emerytalne, w przypadku których również istnieje górna granica. Z tego artykułu dowiecie się m.in. ile wynosi maksymalny limit punktów emerytalnych możliwych do zdobycia w Niemczech, od czego on zależy oraz jaki jest poziom teoretycznie najwyższych możliwych do uzyskania świadczeń emerytalnych w zachodnich i wschodnich krajach związkowych.

    Jaka jest maksymalna liczba punktów emerytalnych możliwych do zdobycia w Niemczech w ciągu roku?

    Liczba punktów emerytalnych, które możecie zgromadzić w Niemczech w ciągu roku, jest ograniczona. Wynika to z tzw. Beitragsbemessungsgrenze, czyli granicy naliczania składki. To określony ustawą górny próg dochodów, od którego naliczana jest wysokość obowiązkowych składek ubezpieczeniowych. Jeśli Wasze zarobki przekraczają ten limit, nie płacicie składek na ubezpieczenie emerytalne od części przekraczającej ten limit. Ta część wynagrodzenia nie jest zatem również brana pod uwagę przy obliczaniu punktów emerytalnych.

    W 2023 r. granica naliczania składki na ustawowe ubezpieczenie emerytalne wynosi 87.600 euro rocznie w landach zachodnich i 85.200 euro w landach wschodnich.

    Aby obliczyć maksymalną liczbę punktów emerytalnych możliwych do uzbierania w ciągu roku, należy porównać te wartości z tzw. średnim wynagrodzeniem w zachodnich i wschodnich krajach związkowych. Wzór na obliczenie punktów emerytalnych jest następujący:

    Roczny dochód brutto / średnie wynagrodzenie = liczba punktów emerytalnych na rok

    Średnie wynagrodzenie to średnia rocznych zarobków wszystkich osób płacących składki na ubezpieczenie społeczne. Jest ona obliczana na nowo dla każdego roku. Jeśli chodzi o rok 2023, jak dotąd znana jest jedynie jej wstępna wartość. Wynosi ona 43.142 euro dla zachodnich i wschodnich krajów związkowych.

    Ponieważ roczny dochód brutto jest uwzględniany w wysokości nieprzekraczającej granicy naliczania składki, należy wstawić ten właśnie limit zamiast rzeczywistych zarobków. To oznacza, że w 2023 r. można uzyskać maksymalnie około 2 punktów emerytalnych (na podstawie wstępnych danych dot. średniego wynagrodzenia):

    • landy zachodnie: 87.600 euro / 43.142 euro = 2,03 pkt emerytalnych
    • landy wschodnie: 85.200 euro / 43.142 euro = 1,97 pkt emerytalnych

    Jaki jest poziom najwyższej emerytury we wschodnich i zachodnich krajach związkowych Niemiec?

    Maksymalna wysokość emerytury jest w rzeczywistości jedynie konstrukcją matematyczną, która jest praktycznie nieosiągalna dla nikogo. Aby ją uzyskać, trzeba byłoby zarabiać więcej niż wynosi granica naliczania składki na ustawowe ubezpieczenie emerytalne przez całe 45 lat pracy.

    Z grubsza licząc, uzyskalibyście wtedy 90 punktów emerytalnych, jeśli zastosuje się obecne maksimum wynoszące około 2 punktów emerytalnych rocznie. Biorąc pod uwagę obecne wartości emerytur (niem. Rentenwert), obowiązujące od 1 lipca 2023 r., maksymalna miesięczna emerytura brutto wyniosłaby 3.384 euro (90 x 37,60 euro).

    Kwota te nie odpowiada jednak rzeczywistości, gdyż maksymalna ilość możliwych do uzyskania w ciągu roku punktów emerytalnych zmienia się w czasie. I tak, w okresie do 2002 r. wahała się ona od 1,5 do 1,9.

    Tylko niewielki odsetek emerytów otrzymuje w Niemczech ponad 2.400 euro

    Niemieckie Ubezpieczenie Emerytalno-Rentowe (niem. Deutsche Rentenversicherung, DRV) obliczyło, że przechodzący na emeryturę mieszkaniec jednego z zachodnich landów, który płacił maksymalne składki w latach 1977-2022, otrzymałby od 1 stycznia 2022 r. miesięczną emeryturę brutto w wysokości 2.962 euro, czyli znacznie mniej od wyliczonej powyżej kwoty wynoszącej 3.384 euro.

    Ale nawet ta kwota nie odpowiada rzeczywistości. Według najnowszych statystyk DRV, tylko 3,2 proc. emerytów w Niemczech otrzymało w 2021 r. ponad 2.100 euro ustawowej emerytury.

    Jak wyglądają statystyki dotyczące liczby punktów emerytalnych w Niemczech?

    Według raportu Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalno-Rentowego z 2022 r., mężczyźni będący emerytami w zachodnich krajach związkowych uzyskali średnio 1,0425 punktów emerytalnych rocznie na dzień 31 grudnia 2021 r., a kobiety 0,7353. W landach wschodnich mężczyźni zgromadzili średnio 0,9854 punktów emerytalnych, a kobiety 0,8233.

    Po pomnożeniu przez odpowiednią średnią liczbę lat składkowych daje to następującą łączną liczbę punktów emerytalnych:

    • mężczyźni w zachodnich krajach związkowych: 42,42975 (40,7 lat składkowych)
    • kobiety w zachodnich krajach związkowych: 21,02958 (28,6 lat składkowych)
    • mężczyźni we wschodnich krajach związkowych: 43,75176 (44,4 lat składkowych)
    • kobiety we wschodnich krajach związkowych: 34,24928 (41,6 lat składkowych)

    Czy 60 punktów emerytalnych to dużo?

    Jeśli zgromadzicie 60 punktów emerytalnych, możecie liczyć na emeryturę w wysokości około 2.100 euro brutto miesięcznie. Nie jest to łatwe do osiągnięcia, jeśli spojrzeć na wyżej wymienione średnie okresy opłacania składek. Z tego punktu widzenia 60 punktów emerytalnych można zdecydowanie uznać za stosunkowo wysoką liczbę.

    Źródło: www.t-online.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x