Niemcy: Hiszpania, Wielka Brytania i Irlandia od poniedziałku nie będą już obszarami wysokiego ryzyka

    Lista obszarów wysokiego ryzyka kurczy się: Instytut Roberta Kocha) ogłosił w piątek, że kolejnych 19 krajó oraz kilka terytoriów zamorskich zniknie z listy obszarów wysokiego ryzyka, a żadne nowe nie zostały dodane.

    Hiszpania, Wielka Brytania i Irlandia nie będą już obszarami wysokiego ryzyka

    Urlopowicze powinni być szczególnie zadowoleni ze zniesienia statusu ryzyka dla popularnych kierunków w Europie. Hiszpania – w tym Baleary z wakacyjną wyspą Majorką oraz Wyspy Kanaryjskie z całorocznymi miejscowościami wypoczynkowymi, takimi jak Gran Canaria, Wielka Brytania i Irlandia od poniedziałku nie są już obszarami wysokiego ryzyka, a niezaszczepieni podróżni i niezaszczepione dzieci nie muszą już przechodzić kwarantanny po powrocie do domu.

    Z listy usunięte zostaną również popularne kierunki, takie jak USA, Tunezja, Maroko i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Również w tym przypadku w przyszłości obowiązywać będzie jedynie zasada 3-G w odniesieniu do wjazdu do Niemiec, ponieważ osoby nieszczepione i nieuzdrowione muszą uzyskać negatywny wynik testu na koronawirusa, aby móc wjechać do Niemiec. Nie będzie już wymagana cyfrowa rejestracja wjazdowa.

    Mniej obszarów wysokiego ryzyka już wkrótce?

    Jednak dotychczasowy sposób postępowania Federalnego Ministerstwa Zdrowia, Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych przy klasyfikowaniu krajów jako obszarów wysokiego ryzyka może wkrótce ulec zmianie.

    Podobnie jak poprzednio, siedmiodniowa częstotliwość występowania znacznie przekraczająca 100 nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców niesie ze sobą wysokie prawdopodobieństwo zaklasyfikowania danego kraju lub regionu jako obszaru wysokiego ryzyka i wydania ostrzeżenia dla podróżnych przez Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Można również dodać inne czynniki, takie jak tempo rozprzestrzeniania się choroby, wskaźnik hospitalizacji i pozytywny wynik testów koronowych.

    Ten rodzaj klasyfikacji spowodował, że wiele krajów jest obecnie uznawanych za obszary wysokiego ryzyka, gdzie zachorowalność jest znacznie niższa niż w Niemczech.

    Ale to może się wkrótce zmienić: Rząd federalny i szefowie krajów związkowych zgodzili się w środę „wziąć pod uwagę zwiększoną zachorowalność na całym świecie z powodu Omikronu” i dostosować klasyfikację obszarów wysokiego ryzyka. Przede wszystkim powinno to ułatwić rodzinom podróżowanie. Dzieci poniżej dwunastego roku życia często nie są zaszczepione i dlatego nie mogą uniknąć kwarantanny” – czytamy w rezolucji.

    W chwili obecnej nie jest jasne, czy w przyszłości będzie można w ogóle zrezygnować z obowiązku kwarantanny w przypadku powrotu z obszarów wysokiego ryzyka lub czy wartości progowe dla klasyfikacji zostaną zmienione.

    Przepisy wjazdowe do Niemiec

    Przy wjeździe do Niemiec obowiązuje generalnie zasada 3G: podróżni muszą mieć przy sobie dowód szczepienia, wyzdrowienia lub negatywny wynik testu na koronawirusa. Bardziej rygorystyczne zasady obowiązują w przypadku wjazdu z obszarów wysokiego ryzyka i obszarów występowania wariantów wirusa:

    Rejestracja online: Wszystkie osoby powracające z obszarów wysokiego ryzyka i obszarów zagrożonych wirusem muszą wcześniej wypełnić cyfrowy wniosek o wjazd. Osoby, które zostały przebadane, w pełni zaszczepione i wyzdrowiały, muszą umieścić tam swoje wyniki testów, szczepień lub wyzdrowienia.

    Obowiązek kwarantanny: Każdy, kto przybywa z obszaru wysokiego ryzyka i nie jest ani zaszczepiony, ani wyleczony, musi odbyć w Niemczech kwarantannę trwającą do dziesięciu dni. Począwszy od piątego dnia możliwe jest zwolnienie z kwarantanny po przedstawieniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Dzieci również muszą być odizolowane – jednak dzieci poniżej szóstego roku życia nie muszą być testowane, a kwarantanna kończy się automatycznie po piątym dniu. Każda osoba wjeżdżająca z obszaru zagrożonego wirusem musi przejść 14-dniową kwarantannę. Nie ma wyjątków dla osób zaszczepionych, rekonwalescentów i dzieci.

    Obowiązek wykonania testu na koronawirusa: Każdy, kto przybywa z obszaru, na którym występuje wariant wirusa, musi przed wejściem na pokład samolotu przedstawić negatywny wynik testu PCR, niezależnie od statusu szczepienia. Według Federalnego Ministerstwa Zdrowia nawet po przylocie władze sanitarne na lotnisku lub w miejscu odosobnienia/kwarantanny mogą zlecić dalsze badania PCR. Zasada ta ma również zastosowanie do osób zaszczepionych i wyleczonych. W przypadku wjazdu z obszaru wysokiego ryzyka wystarczy dowód 3G (szczepienie, rekonwalescencja lub test koronarograficzny). Szybki test antygenowy może mieć maksymalnie 24 godziny, test PCR 72 godziny. Dzieci w wieku poniżej sześciu lat są zwolnione z wymogu wykrywania.

    źródło: rnd.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x