Niemcy: Hamulec cen gazu ma obowiązywać z mocą wsteczną od stycznia

    Rząd federalny chce zamknąć często krytykowaną „zimową lukę” w hamulcach cen energii. Odciążenie planowane jest również na miesiące styczeń i luty. Takie samo podejście założono w przypadku hamulca cen prądu.

    Ulgi finansowe z mocą wsteczną

    W przypadku hamulca cen gazu obywatele i firmy mają też otrzymać ulgę z mocą wsteczną za styczeń i luty 2023 roku. Zgodnie z projektem ustawy udostępnionym we wtorek niemieckiej agencji prasowej, kwota ulgi obliczona za miesiąc marzec ma zostać rozszerzona na miesiące styczeń i luty niejako „wstecz”. Wcześniej informował o tym „Der Spiegel”.

    Taka procedura planowana jest również w przypadku hamulca cenowego energii elektrycznej. Rząd federalny reaguje na gwałtowny wzrost cen energii wielomiliardowym hamulcem cen energii i chce w ten sposób złagodzić obciążenia dla prywatnych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. W pierwszym kroku Bundestag i Bundesrat zdecydowały się na jednorazową wypłatę w grudniu.

    W ramach hamulca cen gazu gospodarstwa domowe oraz małe i średnie przedsiębiorstwa mają otrzymać gwarantowaną cenę gazu brutto w wysokości 12 centów za kilowatogodzinę dla 80% dotychczasowego zużycia. Dla pozostałych 20% zużycia ma obowiązywać cena umowna.

    Ulga dla przemysłu jest związana z pewnymi warunkami

    Dla ciepła sieciowego gwarantowana cena brutto ma wynosić 9,5 centów. Planowane jest także hamowanie cen gazu w przemyśle, już od stycznia. Ci duzi odbiorcy mają otrzymać gwarantowaną cenę 7 centów za kilowatogodzinę netto za 70% dotychczasowego zużycia. Ulga dla przemysłu jest związana ze spełnieniem pewnych warunków. Na przykład w okresie obowiązywania środka stabilizacyjnego nie można wypłacać dywidendy – tak wynika z projektu ustawy.

    Zdecydowanie największa część hamulców cen energii ma być finansowana poprzez „parasol obronny” o wartości do 200 mld euro, na który rząd federalny zaciąga nowe długi.

    Wzrost cen za gaz ziemny i ciepło

    W projekcie stwierdzono, że wojna Rosji z Ukrainą, naruszająca prawo międzynarodowe, coraz bardziej pogarsza sytuację na rynkach energetycznych w Niemczech i Europie. W szczególności ostatnie bardzo duże podwyżki cen gazu ziemnego i ciepła stanowią „znaczne, w niektórych przypadkach zagrażające egzystencji obciążenie” dla ludności i przedsiębiorstw w Niemczech. „Są one ogromnym wyzwaniem społeczno-politycznym i gospodarczym”.

    Hamulce cenowe mają złagodzić rosnące koszty energii i najbardziej dotkliwe konsekwencje dla konsumentów i przedsiębiorców. Rząd federalny powołał w tym celu komisję ekspertów.

    Źródło: www.welt.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x