Niemcy: Dowiedz się, czy ciąża chroni przed wypowiedzeniem umowy o pracę!

  Dzięki ustawowej ochronie socjalnej pracującej kobiety w ciąży i po połogu (niem. Mutterschutz) przyszłe matki nie muszą martwić się o kwestię zatrudnienia. Ustawa o ochronie macierzyństwa (niem. Mutterschutzgesetz) zapewnia bowiem pracownicom będącym w ciąży szczególną ochronę przed zwolnieniem.

  Niemiecka ustawa o ochronie macierzyństwa chroni kobiety w ciąży przed wypowiedzeniem umowy o pracę

  Zakaz zwolnienia kobiety w ciąży ma na celu ochronę zatrudnienia jako źródła utrzymania przyszłych matek. Ponadto, przepisy zabezpieczające przed wypowiedzeniem umowy mają chronić kobiety w ciąży przed obciążeniami psychicznymi, które wiązałyby się z utratą pracy.

  Z tych powodów niemiecka ustawa o ochronie macierzyństwa przewiduje dla pracodawcy zakaz zwolnienia pracownicy, który ma zastosowanie do wszystkich rodzajów zwolnień: w trybie zwykłym, nadzwyczajnym, wypowiedzenia zmieniającego, a także do tych zwolnień, które zaczynają obowiązywać dopiero po zakończeniu okresu ochronnego.

  Przez jaki okres czasu kobieta w ciąży jest chroniona przed zwolnieniem?

  Ochrona przed zwolnieniem z pracy istnieje przez cały okres ciąży i do czterech miesięcy po urodzeniu dziecka. Jeżeli po upływie określonego przez ustawę okresu ochrony socjalnej pracującej kobiety w ciąży i po połogu młoda matka wykorzystuje urlop wychowawczy, ochrona przed zwolnieniem nadal istnieje na mocy przepisów ustawy federalnej w sprawie zasiłku rodzicielskiego i urlopu wychowawczego (niem. Bundeselterngeld- und Elternzeitgesetz).

  Ochrona przed zwolnieniem dotyczy również kobiet, które poroniły po dwunastym tygodniu ciąży.

  Kryteria warunkujące ochronę kobiety w ciąży przed wypowiedzeniem

  Niezbędnym warunkiem wstępnym obowiązywania ochrony kobiety w ciąży przed zwolnieniem jest poinformowanie pracodawcy o ciąży. Zanim to nastąpi, zatrudniona nie może powoływać się na zakaz zwolnienia z pracy.

  Jeżeli pracodawca nie wie o ciąży i wypowiada takiej pracownicy umowę o pracę, może ona powiadomić o tym fakcie pracodawcę w ciągu kolejnych dwóch tygodni. Zwolnienie staje się tym samym nieskuteczne, aczkolwiek pracodawca może wymagać dostarczenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego ten stan rzeczy. Jeżeli jednak pracownica zajdzie w ciążę dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy, wówczas nie jest ona chroniona przed zwolnieniem.

  Czy zakaz zwolnienia z pracy zapisany w niemieckiej ustawie o ochronie macierzyństwa przewiduje przypadki szczególne?

  W pewnych okolicznościach ochrona kobiet w ciąży przed zwolnieniem nie ma zastosowania lub też obowiązuje jedynie w ograniczonym zakresie:

  • Umowa o pracę na czas określony: jeżeli umowa o pracę jest zawarta na czas określony, ochrona przed wypowiedzeniem obowiązuje tylko do momentu, w którym wygasa umowa o pracę.
  • Okres próbny: co do zasady, kobiety w ciąży są chronione przed zwolnieniem w okresie próbnym. Jeśli jednak zgodnie z umową stosunek pracy kończy się wraz z upływem okresu próbnego, wówczas obowiązuje ta sama zasada, co w przypadku zatrudnienia na czas określony: nie ma zakazu zwolnienia pracownicy po upływie okresu próbnego. Inaczej wygląda sytuacja, gdy okres próbny jest częścią umowy o pracę na czas nieokreślony. W takim przypadku ochrona przed zwolnieniem nadal trwa po zakończeniu okresu próbnego.
  • Zwolnienie za zgodą urzędu: w wyjątkowych przypadkach właściwy zarząd okręgu administracyjnego może wyrazić zgodę na zwolnienie pracownicy pomimo tego, że jest w ciąży. Do takich szczególnych przypadków zaliczają się np. zamknięcie zakładu, ogłoszenie upadłości, zagrożenie dla funkcjonowania małego przedsiębiorstwa, a także popełnienie czynu karalnego lub rażące naruszenie obowiązków przez pracownicę.

  Specjalne prawo do wypowiedzenia dla pracownic w ciąży

  Pracownice w ciąży mają prawo do rozwiązania stosunku pracy. Nie obowiązuje ich zakaz wypowiedzenia umowy, mogą je złożyć z zachowaniem terminów określonych przez ustawę lub umowę o pracę. Ponadto w grę wchodzi również wypowiedzenie na mocy tzw. Aufhebungsvertrag – umowy rozwiązującej określony stosunek prawny – zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie.

  Warto jednak mieć na uwadze to, że jeśli rozwiązanie umowy o pracę nastąpi z inicjatywy kobiety będącej w ciąży, wówczas nie przysługują jej już żadne roszczenia względem pracodawcy. Na przykład, nie będzie ona już otrzymywać dodatku do zasiłku macierzyńskiego.

  Źródło: www.t-online.de

  Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  188,277FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Na start w Niemczech

  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x