Niemcy: apteki będą rozdawać maseczki FFP2 – Oto kto i na jakich zasadach je otrzyma!

    Od połowy grudnia niemieckie apteki będą rozdawać po trzy maseczki osobom powyżej 60. roku życia oraz osobom cierpiącym na określone choroby. Jak na razie wystarczy pokazać dowód osobisty. W nowym roku potrzebne będzie zaświadczenie z kasy chorych.

    27 milionów obywateli Niemiec otrzyma maseczki

    Rząd federalny rozpoczyna dystrybucję maseczek FFP2 do 27 milionów obywateli, którzy są w wieku powyżej 60 lat lub mają pewne określone schorzenia. Każda z tych osób powinna dostać na zimę 15 maseczek, które chronią przed zakażeniem koronawirusem. Dotyczy to zarówno pacjentów objętych ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym, jak i pacjentów prywatnych, o czym świadczy projekt rozporządzenia Federalnego Ministerstwa Zdrowia.

    Kiedy maseczki będą dostępne?

    Osoby starsze lub cierpiące na jedno z określonych schorzeń (o tym będzie mowa później) mogą odebrać pierwsze trzy maseczki w aptekach od połowy grudnia. W tym celu muszą udowodnić swój wiek za pomocą dowodu osobistego lub oświadczyć, że na coś chorują. Pozostałe dwanaście maseczek będzie dostępnych od stycznia: sześć maseczek będzie można odebrać do 28. lutego, a sześć do 15. kwietnia. W nowym roku jednak zasady otrzymania maseczek trochę się zmienią: trzeba będzie przedstawić zaświadczenie od swojej kasy chorych lub prywatnego ubezpieczyciela. Ponieważ liczba maseczek jest ograniczona, ich dystrybucja odbędzie się w tych trzech krokach.

    Ile to kosztuje?

    Za każde sześć maseczek obywatel musi zapłacić dwa euro. Rząd federalny wyda łącznie 2,5 miliarda euro na zakup i dystrybucję maseczek. Apteki otrzymają sześć euro za pozyskanie, przechowywanie i dystrybucję jednej maseczki.

    Skąd można otrzymać zaświadczenie potrzebne od 2021 roku do odbioru maseczek?

    Kasy chorych wysyłają ubezpieczonym, którym przysługuje maseczka zaświadczenia, niemożliwe do podrobienia. Osoby powyżej 75. roku życia otrzymają je w pierwszej kolejności, następnie osoby powyżej 70. roku życia, a na koniec osoby powyżej 60. roku życia.

    Mając jakie schorzenia można otrzymać maseczki FFP2?

    Projekt ustawy dokładnie wymienia schorzenia, w przypadku których przysługuje tzw. „Półmaska filtrująca cząsteczki”. Są to: astma, przewlekła niewydolność serca lub nerek, udar, cukrzyca typu 2, rak aktywny lub z przerzutami, terapia przeciwnowotworowa osłabiająca układ odpornościowy. Maseczki przysługują także osobom po przeszczepie narządu lub komórek macierzystych oraz kobietom w ciąży wysokiego ryzyka.

    Jak dobrze chroni maseczka FFP2?

    Podczas, gdy codzienne maseczki są używane przede wszystkim do ochrony innych, tak maski FFP2 chronią również samego użytkownika – ale nie w 100%, więc użytkownik również musi przestrzegać zasad dotyczących odległości i higieny. Maseczki nie trzeba i nawet nie należy zmieniać codziennie, można jej używać wielokrotnie. Nie wolno ich myć, aby nie zniszczyć funkcji filtra.

    Źródło: www.rp-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x