Nielegalne zatrudnienie na budowach: niemiecki związek zawodowy IG Bau żąda zwiększenia liczby personelu w walce z pracą na czarno

    W ostatnim czasie gwałtownie wzrosła liczba osób zatrudnianych na czarno na niemieckich budowach. Związki zawodowe mówią o „strukturach przestępczości zorganizowanej” – i żądają 16 tysięcy nowych inspektorów.

    Schaum spodziewa się w 2023 roku znacznego nasilenia się zjawiska pracy na czarno na budowach w Niemczech

    Związek zawodowy IG Bau domaga się zatrudnienia co najmniej 16 tysięcy nowych inspektorów urzędów celnych w celu zwalczania pracy na czarno i zapewnienia przestrzegania przepisów dotyczących płacy minimalnej. Oznaczałoby to dwukrotne zwiększenie liczby pracowników. „Należałoby znacznie intensywniej kontrolować przestrzeganie przepisów w zakresie już choćby samej wyższej ustawowej płacy minimalnej, która od października ubiegłego roku wynosi dwanaście euro za godzinę” – powiedział gazetom grupy medialnej Funke Harald Schaum, zastępca przewodniczącego związku zawodowego IG Bau.

    Schaum spodziewa się w 2023 roku znacznego nasilenia się zjawiska pracy na czarno i nielegalnego zatrudnienia. „W samym sektorze budowlanym wiele się wydarzy. Rosnąca presja kosztowa i konkurencyjna będzie też napędzać działania przestępcze” – powiedział. „Bez kontroli nie ma legalnej pracy i płacy” – powiedział wiceprzewodniczący związku. Jeśli rząd federalny nie zwiększy teraz liczby pracowników odpowiedzialnych za przeprowadzanie kontroli, nadużyć będzie coraz więcej.

    Praca na czarno na budowach w Niemczech: wzrost o około 20 proc.

    W pierwszym półroczu 2022 roku wszczęto ponad 9.000 postępowań karnych w sprawie nielegalnego zatrudnienia na budowach. Było to o około jedną piątą więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, kiedy to odnotowano 7.430 tego typu spraw.

    „Ujawnione naruszenia to tylko wierzchołek góry lodowej” – powiedział członek zarządu IG-Bau Carsten Burckhardt. „Coraz częściej mamy tu do czynienia ze strukturami przestępczości zorganizowanej”. Praca na czarno i nielegalne zatrudnienie są w branży budowlanej na porządku dziennym – stwierdził Burckhardt: „Powstają całe struktury fikcyjnych podwykonawców, aby ukryć nielegalne zatrudnienie”.

    W pierwszej połowie 2022 roku ponad jedenaście procent z przeszło 82.000 dochodzeń we wszystkich branżach dotyczyło nielegalnego zatrudnienia, wyłudzania świadczeń socjalnych i naruszeń przepisów dotyczących płacy minimalnej na budowach – wynika z danych IG Bau. Kwotę poniesionych szkód szacuje się na około 161 mln euro.

    Źródło: Der Spiegel

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x