Najnowszy sondaż ARD-Deutschlandtrend: 80 procent ankietowanych pesymistycznie ocenia sytuację gospodarczą w Niemczech

    W obliczu kryzysu energetycznego, wojny na Ukrainie i inflacji większość mieszkańców Niemiec negatywnie ocenia sytuację ekonomiczną w Republice Federalnej. Czterech na pięciu (80 proc.) respondentów postrzega obecną sytuację gospodarczą jako mniej dobrą lub złą. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez instytut badania rynku Infratest Dimap dla „ARD-Deutschlandtrend” wśród 1.307 osób uprawnionych do głosowania. To dwukrotnie więcej niż przed wyborami do Bundestagu we wrześniu 2021 roku, co oznacza, że ocena sytuacji gospodarczej jest obecnie najgorsza od 2009 roku. Tylko 20 procent ankietowanych Niemców określa obecną sytuację jako bardzo dobrą lub dobrą.

    Zaledwie 19 proc. ankietowanych obawia się utraty pracy

    Z przeprowadzonego badania wynika ponadto, że mieszkańcy Niemiec obawiają się również o przyszłość. Większość respondentów (53 proc.) uważa, że za rok sytuacja gospodarcza w Niemczech będzie gorsza niż obecnie. Tylko 12 procent sądzi, że ulegnie ona poprawie.

    Dla odmiany, większość osób aktywnych zawodowo optymistycznie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa zatrudnienia: zaledwie 19 proc. ankietowanych obawia się utraty pracy. Zdecydowana większość (aż 79 proc.) twierdzi, że w niewielkim stopniu lub wcale nie obawia się zwolnienia.

    Niezadowolenie z ulg dla obywateli wprowadzonych przez niemiecki rząd

    Wielu ankietowanych obawia się za to wzrostu cen: większość (57 proc.) respondentów ma duże lub bardzo duże obawy o to, że ceny wzrosną tak bardzo, że nie będą w stanie zapłacić swoich rachunków. 42 proc. osób uczestniczących w badaniu nie obawia się tego wcale lub jedynie w niewielkim stopniu.

    Zasadniczo respondenci krytycznie oceniają działania pomocowe rządu federalnego. Trzy czwarte ankietowanych nie jest zadowolonych z ulg dla obywateli wprowadzonych ze względu na wzrost cen. Siedmiu na dziesięciu (71 proc.) podobnie ocenia ulgi dla podmiotów gospodarczych wynikające z wysokich cen energii. Większość (70 proc.) jest też niezadowolona z działań podejmowanych przez rząd federalny na rzecz zabezpieczenia dostaw energii; jedynie 27 proc. uczestników badania ocenia je pozytywnie.

    Źródło: www.faz.net

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    BERLINER

    NIEMCY jak i Polska w UNII i inne Kraje – Niczego nie nauczył GAZ – WĘGIEL – Teraz wzięli się za Ropę – Będzie i Prąd – Swoimi zapędami z Chorobą Psychiczna na tle Ukrainy – Bez zainteresowania swoimi Krajami, Rodzinami, dzieci – DOPROWADZAJĄ się do Ruiny – Benzyna będzie po 10 – 15 zł. lub 3 – 4 Euro – Kraje spoza UNII wykorzystując głupotę UNII – Kupują od Rosji GAZ – WĘGIEL – ROPĘ po niskich Cenach dla siebie, na swoje potrzeby a swoje zapasy lub co sami wydobywają sprzedają do UNII za 2 – 3 Razy drożej… Czytaj więcej »

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x