Nagrania z kamerek samochodowych będą dopuszczalne jako materiał dowodowy w sprawach sądowych!

3
579

Decyzją Trybunału Federalnego nagrania z kamerek samochodowych będą dopuszczalne jako materiał dowodowy w sprawach sądowych!

Trybunał Federalny (niem. Bundesgerichtshof, w skrócie BGH) w Karlsruhe zadecydował, że nagrania z mini kamerek samochodowych będą mogły zostać użyte jako materiał dowodowy przed sądem. Będą one mogły teraz stanowić pomoc przy wyjaśnianiu  wypadków drogowych. Nagrania co prawda naruszają prawo ochrony danych osobowych, jednak jak uznał Trybunał osoby uczestniczące w zdarzeniu drogowym i tak muszą podać swoje dane osobowe, prawo jazdy czy nr ubezpieczenia, jest to więc w tej sytuacji drugorzędne.

Ciągłe nagrywanie nadal jest niedopuszczalne, sędziowie wskazują tu na prawo ochrony danych osobowych. Nie oznacza to jednak, że takie nagrania nie mogą mogły zostać wykorzystane podczas procesu cywilnego. W pojedynczych przypadkach trzeba będzie rozważyć wszystkie za i przeciw i na tej podstawie podjąć decyzję.

Przykład sporu, przy którym nagrania z kamerki mogłyby sporo wyjaśnić: dwóch kierowców zderzyło się bokiem w Magdeburgu, skręcając w lewo z dwóch równoległych pasów do skrętu w lewo. Powód, kierowca samochodu z kamerką chciał przy pomocy nagrań udowodnić, że to drugi kierowca opuścił swój pas ruchu i był sprawcą wypadku. Jednak sąd pierwszej instancji nie zgodził się na użycie nagrań z kamerki jako materiału dowodowego.

spiegel.de

Admin
Profesjonalny marketing internetowy dla drobnych firm, jak i przedsiębiorstw. Sprawdź powyższego linka, zapoznaj się z naszą ofertą i daj się znaleźć w internecie :)

3 KOMENTARZE

  1. Nie wiem czy artykuł jest oparty na prawdziwej informacji . Normalnie obowiązuje w cywilizowanym świecie zasada że nie uznaje się dowodów zdobytych nielegalnie

    • Przecież zostało podane źródło, więc w czym problem? Poza tym zostało wyjaśnione, że materiał dowodowy na podstawie nagrań z kamerek będzie wykorzystywany w pojedyńczych przypadkach, w sytuacji kiedy sąd uzna to za stosowne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika