Laschet przedstawia pięciopunktowy plan walki z czwartą falą koronawirusa – nacisk na szczepienia

    W poniedziałek, na dzień przed konferencją z udziałem Angeli Merkel i premierów poszczególnych landów, kandydat CDU/CSU na kanclerza Armin Laschet przedstawił prezydium CDU pięciopunktowy plan dalszych działań w związku z wciąż trwającą pandemią koronawirusa. Kładzie w nim duży nacisk na kwestię szczepień, a dodatkowo chce, aby Bundestag zdecydował o dalszym obowiązywaniu „stanu epidemii o zasięgu krajowym”. Laschet zapowiedział „rozsądne, ale zdecydowane działania”.

    „Chcemy i musimy uniknąć nowego lockdownu”

    Kandydat na kanclerza Niemiec opowiada się za rozszerzeniem obowiązku przeprowadzania testów na koronawirusa. „Chcemy i musimy uniknąć nowego lockdownu” – powiedział szef rządu Nadrenii Północnej-Westfalii. „Nie chcemy zamknięcia, chcemy bezpieczeństwa dzięki testom”. Dlatego jego zdaniem w przyszłości testy powinny być wymagane w pomieszczeniach zamkniętych, w których spotykają się obcy sobie ludzie.

    Laschet opowiedział się również za skutecznym zachęcaniem do szczepień. Osoby zaszczepione byłyby zwolnione z obowiązku poddawania się testom na koronawirusa.

    Potrzebny apel do tych obywateli Niemiec, którzy jeszcze się nie zaszczepili

    Laschet stwierdził ponadto, że za około dwa miesiące powinna zostać przywrócona odpłatność za testy na koronawirusa. Jego zdaniem ci, którzy mieli możliwość zaszczepienia się, ale nie skorzystali z tej oferty, nie mogą oczekiwać, że za wykonywane przez nich testy przez cały czas płacić będą wszyscy podatnicy. Wyjątek miałyby stanowić osoby, które nie mogą poddać się szczepieniu, np. kobiety w ciąży – dla nich testy pozostałyby bezpłatne.

    Lider CDU opowiedział się również za „ofensywą szczepień”. Konsultacje premierów poszczególnych krajów związkowych z kanclerz Angelą Merkel muszą jego zdaniem zaowocować „wielkim i wspólnym apelem o szczepienia”, ponieważ to one stanowią najlepszą ochronę przed wirusem. Laschet wezwał również do tego, aby przy ocenie sytuacji pandemicznej brać pod uwagę więcej czynników niż to miało miejsce do tej pory. Nowe regulacje miałyby opierać się nie tylko na wskaźniku zachorowalności, ale również obłożeniu szpitali, liczbie pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii oraz odsetku zaszczepionych.

    Laschet popiera dalsze obowiązywanie stanu zagrożenia epidemicznego

    Laschet opowiedział się również za przedłużeniem obowiązywania „stanu epidemii o zasięgu krajowym”. Uważa on, że nawet jeśli sytuacja nie wygląda obecnie tak źle jak w ubiegłym roku, nie należy przedwcześnie rezygnować z wypróbowanych metod walki z rozprzestrzeniającą się pandemią.

    Jak stwierdził kandydat na kanclerza Niemiec: „Musimy być przygotowani na wypadek, gdyby sytuacja znów stała się poważna – zwłaszcza mając na względzie rosnące obecnie liczby infekcji.” Dlatego też jego zdaniem potrzebna jest decyzja Bundestagu odnośnie przedłużenia okresu obowiązywania „stanu epidemii o zasięgu krajowym”, tak aby za pomocą krajowych rozporządzeń można było nadal podejmować działania zapobiegające szerzeniu się pandemii, takie jak wymóg noszenia maseczek, śledzenie kontaktów lub obowiązek przestrzegania zasad higieny.

    Źródło: www.welt.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Antek

    Zmienia się zarządzanie obywatelami i stajemy się podmiotami.

    Antek

    Idzie to w kierunku kompletnego zmiany ustroju, a ludzie aby nie widzieli w tym problemu będą się skupiali na dzieleniu ich na lepszych i gorszych.

    Antek

    Za testy nie zgadza się, aby obywatele płacili, a za preparaty w fazie testów dopuszczne warunkowo to nie ma problemu.

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x