Kurzarbeit, home office, świadczenia emerytalne: poznajcie dziewięć mitów na temat rozliczeń podatkowych w Niemczech

    Najemcy w Niemczech nie mogą odliczać kosztów eksploatacyjnych? Osoby będące w związku małżeńskim płacą mniejszy podatek? Te i inne mity nadal krążą wśród niemieckich podatników. Obalamy najczęstsze z nich.

    Pandemia koronawirusa przyniosła kilka nowości, jeśli chodzi o rozliczenia podatkowe w Niemczech

    Dla wielu osób składanie zeznania podatkowego jest przykrym obowiązkiem. Jest to spowodowane między innymi tym, że często brakuje wiedzy na ten temat.

    W dobie koronawirusa pojawiło się kilka nowych mitów. Skrócony czas pracy, ryczałt za pracę zdalną – niektóre kwestie podatkowe są nowością i dla wielu wciąż są niejasne. W tym artykule przedstawimy zatem najpowszechniejsze błędne przekonania na temat rozliczeń podatkowych w Niemczech i powiemy jak jest naprawdę.

    1. Osoby pracujące w skróconym wymiarze czasu pracy muszą dopłacić podatek

    Tak i nie. „W wielu przypadkach należy się dopłata, ale zdarza się też, że to urząd skarbowy musi dokonać zwrotu” – mówi Dennis Konrad, dyrektor zarządzający biura podatkowego „ExpressSteuer”.

    Ta ostatnia sytuacja ma miejsce zazwyczaj wtedy, gdy przez kilka miesięcy otrzymywaliście jedynie zasiłek zwany „Kurzarbeitergeld”, a przez resztę roku byliście zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin. Jeśli natomiast otrzymywaliście świadczenie jako dodatek do pensji, często musicie dopłacić podatek.

    Jest to możliwe, ponieważ tzw. Kurzarbeitergeld, który sam w sobie jest wolny od podatku, zwiększa stawkę podatkową dla pozostałej części dochodu podlegającego opodatkowaniu. Pracodawcy nie mogą jednak uwzględniać tego przy potrącaniu miesięcznego podatku od wynagrodzenia i dlatego może się zdarzyć, że odprowadzą do urzędu skarbowego zbyt niski podatek. Brakująca kwota musi być zatem odprowadzona po dokonaniu rozliczenia podatkowego.

    Zasadniczo obowiązuje następująca zasada: „Jeśli w ciągu roku otrzymaliście co najmniej 410 euro zasiłku z tytułu skróconego czasu pracy, jesteście zobowiązani do złożenia zeznania podatkowego w kolejnym roku” – mówi Konrad.

    2. Ryczałt za pracę zdalną (Homeoffice-Pauschale) daje 600 euro

    Nie. Możecie uwzględnić w swoim zeznaniu podatkowym ryczałtową stawkę za pracę zdalną (Homeoffice-Pauschale) w wysokości 5 euro za dzień dla okresu nie przekraczającego 120 dni. Wprawdzie daje to wówczas 600 euro, ale zwrot otrzymacie tylko wtedy, gdy przekroczycie kwotę 1.000 euro zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu (niem. Werbungskostenpauschale), wyjaśnia Konrad.

    3. Urząd skarbowy chce tylko zgarnąć więcej pieniędzy podatników

    Nie. Urząd skarbowy po prostu zarządza wszystkimi informacjami dotyczącymi podatków. Niektórzy podatnicy muszą dopłacić podatek, inni otrzymują zwrot nadpłaty. Średnio zwrot ten wynosi ponad 1.000 euro. Dlatego z reguły warto złożyć zeznanie podatkowe, nawet jeśli nie jesteście do tego zobowiązani.

    4. Najemcy nie mogą odliczać od podatku opłat eksploatacyjnych

    To też nie jest prawda. Najemcy mogą wykazać w deklaracji podatkowej opłaty eksploatacyjne, takie jak koszty sprzątania domu, zimowego utrzymania dróg, czy wywozu śmieci, jako tzw. usługi związane z gospodarstwem domowym (niem. haushaltsnahe Dienstleistungen). Dokładną kwotę kosztów dodatkowych znajdziecie na rozliczeniu kosztów eksploatacji mieszkania (niem. Betriebskostenabrechnung), które powinniście otrzymywać raz w roku.

    5. Emeryci muszą składać deklaracje podatkowe tylko na żądanie urzędu skarbowego

    Nieprawda. Każdy emeryt musi sam sprawdzić, czy podlega obowiązkowi podatkowemu, czy też nie. Jeśli tego nie zrobicie i nie złożycie zeznania podatkowego, choć powinniście byli to uczynić, otrzymacie list z urzędu skarbowego – i będą Wam grozić odsetki za zwłokę oraz kary pieniężne.

    Urząd skarbowy wymaga złożenia zeznania podatkowego tylko wtedy, gdy podlegająca opodatkowaniu część Waszej rocznej emerytury brutto jest wyższa od podstawowej kwoty wolnej od podatku. W 2021 roku wynosi ona 9.744 euro. Od 2005 roku emeryci muszą płacić podatek od coraz większej części swojej emerytury. Jest to uzależnione od roku przejścia na emeryturę.

    Ci, którzy przeszli na emeryturę w 2005 roku lub wcześniej, muszą płacić podatek od 50 procent swojej emerytury, od 2020 roku jest to już 80 procent, a od 2040 roku każdy emeryt w Niemczech będzie musiał płacić podatek od 100 procent swojej emerytury. Jednakże obecnie podejmowane są działania prawne przeciwko opodatkowaniu emerytur.

    6. Kto raz złoży zeznanie podatkowe, będzie je musiał składać już zawsze

    Nieprawda. Obowiązek złożenia zeznania podatkowego może wystąpić tylko w sytuacji, gdy np. otrzymywaliście zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie z tytułu skróconego czasu pracy (niem. Kurzarbeitergeld), albo gdy mieliście dwie prace w tym samym czasie.

    „W takich przypadkach powinniście przygotować zeznanie podatkowe, zanim urząd skarbowy wytknie Wam zaniedbanie swojego obowiązku podatkowego, za co grożą Wam odsetki za zwłokę” – mówi ekspert podatkowy Dennis Konrad.

    7. Osoby pozostające w związku małżeńskim płacą mniejszy podatek

    I tak, i nie. To, co zwykle wymieniane jest jako oszczędność podatkowa, działa tylko wtedy, gdy jeden z partnerów zarabia dużo więcej niż drugi. „Wtedy możliwe są znaczące oszczędności liczone w skali roku” – mówi Konrad. Jeśli oboje zarabiają mniej więcej tyle samo, nie ma co liczyć na duży zwrot podatku.

    8. Urząd skarbowy ma zawsze rację

    Nie. Zdecydowanie powinniście zweryfikować otrzymaną decyzję podatkową, ponieważ mogły się do niej wkraść błędy. Jeśli zauważycie, że coś jest nie tak, macie cztery tygodnie na odwołanie się od niej.

    9. Termin na złożenie mojej deklaracji już minął

    Wielu podatników ma więcej czasu na rozliczenie się z podatku, niż im się wydaje. Jest tak dlatego, że tylko ci, którzy są zobowiązani do złożenia zeznania podatkowego, muszą to uczynić do 31 lipca następnego roku. Wszyscy inni mają cztery lata, a studenci nawet siedem.

    Osoby, które w 2020 roku pracowały w skróconym wymiarze czasu pracy i muszą po raz pierwszy przygotować zeznanie podatkowe, powinny skorzystać z tego, że mogą rozliczyć się również z poprzednich czterech lat.

    Dzięki temu nawet jeśli przy rozliczeniu bieżącego roku okaże się, że musimy dopłacić podatek, zwykle gdy uwzględni się należne zwroty z poprzednich lat, wyjdzie na to że to urząd skarbowy będzie musiał nam zwrócić nadpłacony podatek – wyjaśnia Konrad.

    Źródło: www.t-online.de, dojczland.info

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Maja

    Nie zgodzę się z tym, że przy dużej różnicy w zarobkach małżonków można więcej odliczyć/dostać większe zwroty. Niestety, właśnie dlatego że różnica w zarobkach jest bardzo duża co roku mamy dopłaty do podatku. Progresja po zsumowaniu dochodów robi swoje.

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x