13.08.2020

Kryzys koronawirusowy: Oto co musisz wiedzieć, jeśli wynajmujesz w Niemczech mieszkanie!

Ostatnio dodane

Akcja bawarskiej policji skierowana przeciwko osobom bez masek

W czwartek, 13 sierpnia, policjanci na terenie całej Bawarii, przeprowadzają kontrole przestrzegania obowiązku noszenia masek w autobusach i pociągach....

Niemcy: Wynajęcie mieszkania w co drugim dużym mieście na granicy możliwości finansowych rodzin!

Wynajęcie mieszkania wiąże się z wysokimi kosztami w wielu dużych niemieckich miastach – stanowi to duże wyzwanie dla rodzin....

Niemcy: najwięcej zakażeń od początku maja, rząd ostrzega przed nową dynamiką pandemii!

Wobec wciąż rosnącej liczby zakażeń koronawirusem, niemiecki rząd ponownie zaapelował o ścisłe przestrzeganie wytycznych mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania...

Ustrój polityczny Niemiec – wszystko, co musisz wiedzieć!

Dla Polaków mieszkających w Niemczech kwestie polityki są czasem niezmiernie pogmatwane. Przede wszystkim w czasie wyborów parlamentarnych oraz tuż...

Kryzys spowodowany pandemią koronawirusa sprawia, że niektórzy najemcy mają problemy z uregulowaniem płatności. Niemiecki parlament zdecydował, że w obecnej sytuacji wynajmujący nie mogą już z tego powodu wypowiedzieć im umowy. Ponadto, lokatorzy mogą teraz skorzystać z dodatkowych uprawnień.

Najemcy w Niemczech nie mogą zostać wyrzuceni z mieszkania

Najemcy nie mogą już otrzymać wypowiedzenia umowy, jeśli nie są w stanie płacić czynszu z powodu kryzysu wywołanego chorobą COVID-19. Tak zadecydował w środę Bundestag uchwalając pakiet pomocowy o wartości miliardów euro.

Punktem wyjścia pozostaje jednak obowiązek zapłaty czynszu przez najemcę. W projekcie ustawy podkreślono, że „związek między pandemią COVID-19 a niewykonaniem świadczenia musi być wiarygodny”. Najemcy muszą udowodnić, na przykład przedstawiając zaświadczenie od swojego pracodawcy, że niewypłacalność jest spowodowana kryzysem wywołanym przez koronawirusa.

Lokatorzy nie będą pozbawiani możliwości korzystania z prądu, gazu, wody i połączeń telefonicznych

Parlament postanowił w środę także o tym, że mieszkańcom nie będzie odcinany prąd, gaz, łączność telekomunikacyjna oraz, w niektórych przypadkach, woda, jeśli w wyniku powstałego kryzysu nie są w stanie pokryć kosztów ich użytkowania.

Najemcy, którzy stwierdzą, że nie dadzą rady zapłacić czynszu za marzec, powinni jak najszybciej skontaktować się z wynajmującym.  Stowarzyszenie Najemców w Monachium radzi, aby porozmawiać z wynajmującym, jeśli na przykład z powodu utraty dochodów pojawią się problemy dotyczące chociażby płacenia czynszu. I na odwrót, należy wykazać też wyrozumiałość wobec potrzeb właściciela, którego byt może być uzależniony od otrzymywanych opłat za wynajem.

Nadzwyczajne przepisy dotyczące najemców będą obowiązywać do końca czerwca

Obowiązek płacenia czynszu przez najemców zasadniczo pozostaje w mocy. Za okres trzech miesięcy od początku kwietnia do końca czerwca najemcy powinni mieć możliwość spłacenia zaległego czynszu do końca czerwca 2022 r. – dopuszczalne są przy tym odsetki za zwłokę. Począwszy od 1 lipca, ponownie zastosowanie będą miały wcześniej obowiązujące przepisy dotyczące prawa do wypowiedzenia umowy.

Stowarzyszenie Najemców w Niemczech domaga się dłuższych okresów i funduszy socjalnych

Według Niemieckiego Stowarzyszenia Najemców okres trzech miesięcy jest niewystarczający. Wielu najemców prawdopodobnie będzie musiało zdecydowanie dłużej zmagać się z ekonomicznymi konsekwencjami kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Dlatego też Stowarzyszenie Najemców uważa, że okres ochronny powinien wynieść sześć, a optymalnie dwanaście miesięcy. Ponadto powinno być możliwe nieoprocentowane odroczenie zaległości w płaceniu czynszu.

Oprócz tymczasowej ochrony przed wypowiedzeniem umowy najmu, Stowarzyszenie Najemców wzywa do utworzenia specjalnego funduszu, który miałby przejąć regulowanie czynszu w przypadku zwłoki będącej następstwem trudności wywołanych rozprzestrzenianiem się COVID-19. Mogłoby to przyjąć formę  dotacji lub nieoprocentowanej pożyczki. Stosowne kwoty byłyby wypłacane wynajmującemu, aby nie obciążać stosunków między najemcą a wynajmującym.

„Bez wsparcia finansowego, lokatorzy dotknięci kryzysem, osoby samozatrudnione, a także wiele osób prowadzących działalność gospodarczą, nie będą w stanie w całości lub choćby w części spłacić narosłych zaległości. Dlatego ten fundusz solidarności, który w ostatnim czasie zyskuje poparcie coraz większej liczby stowarzyszeń i polityków, musi zostać utworzony szybko i w sposób mało zbiurokratyzowany”, wyjaśnia prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Najemców Lukas Siebenkotten.

Najemcy mogą odwołać wizyty umówione celem oględzin mieszkania

Jeśli właściciel chce ponownie wynająć lub sprzedać mieszkanie, najemca zwykle musi wpuścić do niego potencjalnych najemców. Ponieważ jednak obecnie kontakty społeczne mają zostać zredukowane do niezbędnego minimum, według Stowarzyszenia Najemców w Monachium, wizyty umówione w celu obejrzenia mieszkania mogą zostać odwołane, niezależnie od tego, ile osób planuje przyjść obejrzeć lokal. Uzasadnia to faktem, że oględziny lub zakup mieszkania nie należą aktualnie do rzeczy koniecznych do życia.

Przeprowadzki są nadal możliwe, ale…

Dopóki obowiązują ograniczenia dotyczące wychodzenia z domu i nie została wprowadzona godzina policyjna, przeprowadzki i wyprowadzki są nadal możliwe – pod pewnymi warunkami. W tym celu należy zatrudniać firmy przeprowadzkowe, a nie korzystać z pomocy przyjaciół. Należy również przestrzegać minimalnej odległości 1,5 metra pomiędzy pracownikami firmy organizującej przeprowadzkę a najemcami. Monachijskie Stowarzyszenie Najemców radzi, aby w miarę możliwości odłożyć przeprowadzkę na późniejszy termin. Również w tym przypadku warto porozmawiać z wynajmującym lub zarządcą nieruchomości, jeżeli zostały już umówione spotkania.

źródło: br.de

Nasza redakcja poleca

Tanie bilety do parków rozrywki w całej Europie (np. Europa Park, Area 47, Disneyland Paris), na musicale i inne eventy, ciekawe wycieczki, a także atrakcyjne oferty hoteli znajdziecie na www.travelcircus.de!

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

2 KOMENTARZE

Obserwuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
Jarosław

Dotyczy to tylko Niemców czy każdego najemcy w niemczech?

Malgorzata

kazdego najemcy obojetnie z jakim obywatelstwem

2
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x