Kryzys koronawirusowy: Oto co musisz wiedzieć, jeśli wynajmujesz w Niemczech mieszkanie!

    Kryzys spowodowany pandemią koronawirusa sprawia, że niektórzy najemcy mają problemy z uregulowaniem płatności. Niemiecki parlament zdecydował, że w obecnej sytuacji wynajmujący nie mogą już z tego powodu wypowiedzieć im umowy. Ponadto, lokatorzy mogą teraz skorzystać z dodatkowych uprawnień.

    Najemcy w Niemczech nie mogą zostać wyrzuceni z mieszkania

    Najemcy nie mogą już otrzymać wypowiedzenia umowy, jeśli nie są w stanie płacić czynszu z powodu kryzysu wywołanego chorobą COVID-19. Tak zadecydował w środę Bundestag uchwalając pakiet pomocowy o wartości miliardów euro.

    Punktem wyjścia pozostaje jednak obowiązek zapłaty czynszu przez najemcę. W projekcie ustawy podkreślono, że „związek między pandemią COVID-19 a niewykonaniem świadczenia musi być wiarygodny”. Najemcy muszą udowodnić, na przykład przedstawiając zaświadczenie od swojego pracodawcy, że niewypłacalność jest spowodowana kryzysem wywołanym przez koronawirusa.

    Lokatorzy nie będą pozbawiani możliwości korzystania z prądu, gazu, wody i połączeń telefonicznych

    Parlament postanowił w środę także o tym, że mieszkańcom nie będzie odcinany prąd, gaz, łączność telekomunikacyjna oraz, w niektórych przypadkach, woda, jeśli w wyniku powstałego kryzysu nie są w stanie pokryć kosztów ich użytkowania.

    Najemcy, którzy stwierdzą, że nie dadzą rady zapłacić czynszu za marzec, powinni jak najszybciej skontaktować się z wynajmującym.  Stowarzyszenie Najemców w Monachium radzi, aby porozmawiać z wynajmującym, jeśli na przykład z powodu utraty dochodów pojawią się problemy dotyczące chociażby płacenia czynszu. I na odwrót, należy wykazać też wyrozumiałość wobec potrzeb właściciela, którego byt może być uzależniony od otrzymywanych opłat za wynajem.

    Nadzwyczajne przepisy dotyczące najemców będą obowiązywać do końca czerwca

    Obowiązek płacenia czynszu przez najemców zasadniczo pozostaje w mocy. Za okres trzech miesięcy od początku kwietnia do końca czerwca najemcy powinni mieć możliwość spłacenia zaległego czynszu do końca czerwca 2022 r. – dopuszczalne są przy tym odsetki za zwłokę. Począwszy od 1 lipca, ponownie zastosowanie będą miały wcześniej obowiązujące przepisy dotyczące prawa do wypowiedzenia umowy.

    Stowarzyszenie Najemców w Niemczech domaga się dłuższych okresów i funduszy socjalnych

    Według Niemieckiego Stowarzyszenia Najemców okres trzech miesięcy jest niewystarczający. Wielu najemców prawdopodobnie będzie musiało zdecydowanie dłużej zmagać się z ekonomicznymi konsekwencjami kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Dlatego też Stowarzyszenie Najemców uważa, że okres ochronny powinien wynieść sześć, a optymalnie dwanaście miesięcy. Ponadto powinno być możliwe nieoprocentowane odroczenie zaległości w płaceniu czynszu.

    Oprócz tymczasowej ochrony przed wypowiedzeniem umowy najmu, Stowarzyszenie Najemców wzywa do utworzenia specjalnego funduszu, który miałby przejąć regulowanie czynszu w przypadku zwłoki będącej następstwem trudności wywołanych rozprzestrzenianiem się COVID-19. Mogłoby to przyjąć formę  dotacji lub nieoprocentowanej pożyczki. Stosowne kwoty byłyby wypłacane wynajmującemu, aby nie obciążać stosunków między najemcą a wynajmującym.

    „Bez wsparcia finansowego, lokatorzy dotknięci kryzysem, osoby samozatrudnione, a także wiele osób prowadzących działalność gospodarczą, nie będą w stanie w całości lub choćby w części spłacić narosłych zaległości. Dlatego ten fundusz solidarności, który w ostatnim czasie zyskuje poparcie coraz większej liczby stowarzyszeń i polityków, musi zostać utworzony szybko i w sposób mało zbiurokratyzowany”, wyjaśnia prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Najemców Lukas Siebenkotten.

    Najemcy mogą odwołać wizyty umówione celem oględzin mieszkania

    Jeśli właściciel chce ponownie wynająć lub sprzedać mieszkanie, najemca zwykle musi wpuścić do niego potencjalnych najemców. Ponieważ jednak obecnie kontakty społeczne mają zostać zredukowane do niezbędnego minimum, według Stowarzyszenia Najemców w Monachium, wizyty umówione w celu obejrzenia mieszkania mogą zostać odwołane, niezależnie od tego, ile osób planuje przyjść obejrzeć lokal. Uzasadnia to faktem, że oględziny lub zakup mieszkania nie należą aktualnie do rzeczy koniecznych do życia.

    Przeprowadzki są nadal możliwe, ale…

    Dopóki obowiązują ograniczenia dotyczące wychodzenia z domu i nie została wprowadzona godzina policyjna, przeprowadzki i wyprowadzki są nadal możliwe – pod pewnymi warunkami. W tym celu należy zatrudniać firmy przeprowadzkowe, a nie korzystać z pomocy przyjaciół. Należy również przestrzegać minimalnej odległości 1,5 metra pomiędzy pracownikami firmy organizującej przeprowadzkę a najemcami. Monachijskie Stowarzyszenie Najemców radzi, aby w miarę możliwości odłożyć przeprowadzkę na późniejszy termin. Również w tym przypadku warto porozmawiać z wynajmującym lub zarządcą nieruchomości, jeżeli zostały już umówione spotkania.

    źródło: br.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Jarosław

    Dotyczy to tylko Niemców czy każdego najemcy w niemczech?

    Malgorzata

    kazdego najemcy obojetnie z jakim obywatelstwem

    Przemas

    Mam takie pytanie. Chcę kupić mieszkanie i tam zamieszkać. Tylko problem jest taki że mieszkanie można kupić z najemcami. I teraz pytanie: czy będę mógł wypowiedzieć im po zakupie (jeśli będę już właścicielem?)
    Bardzo zależy mi na pomocy

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x