Koronawirus i szkoła: O czym powinni teraz wiedzieć rodzice w Niemczech!

    Z powodu koronawirusa zamyka się w Niemczech coraz więcej szkół. Jakie prawa przysługują w związku z tym rodzicom? I kto zajmie się dziećmi, jeśli nie można poprosić o pomoc nikogo z krewnych?

    W wielu krajach związkowych w Niemczech zamyka się szkoły i przedszkola

    Wielu ekspertów w Niemczech opowiada się za natychmiastowym zamknięciem szkół. Według nich zastosowanie tych drastycznych środków jest konieczne, aby powstrzymać epidemię koronawirusa. Tą kwestią zajęli się w czwartek także ministrowie edukacji. W Kraju Saary i w Bawarii wszystkie szkoły i ośrodki opieki dziennej od poniedziałku będą zamknięte. W Berlinie placówki będą zamykane stopniowo. W niektórych krajach takie decyzje podjęto już wcześniej: w Austrii wszystkie szkoły pozostaną nieczynne do 3 kwietnia. W Polsce nie działają przedszkola, szkoły i uczelnie. A co jeśli dojdzie do tego również w Niemczech? Poniżej zebraliśmy najważniejsze pytania i odpowiedzi.

    Bądź na bieżąco z zamknięciami szkół i przedszkoli w Niemczech: Kolejne niemieckie landy zamykają z powodu koronawirusa szkoły i przedszkola!

    Czy mogę zostawić dziecko w domu i nie wysyłać go do szkoły, aby uchronić je przed zarażeniem?

    Jeśli chodzi o dzieci w wieku szkolnym, sytuacja prawna jest jednoznaczna: „Nie, rodzicom nie wolno tego robić”, mówi Wilhelm Achelpöhler, specjalista ds. prawa administracyjnego w Münster. „Dopóki urząd do spraw zdrowia lub dyrekcja szkoły nie zdecydują się na zamknięcie placówki, dzieci muszą tam chodzić”, wyjaśnia. Istnieje wyjątek od obowiązku szkolnego, jeśli dziecko jest chore. „Teoretycznie każdy, kto nie przestrzega obowiązku szkolnego, podlega karze grzywny”, wyjaśnia Achelpöhler. W przypadku częstszych nieobecności, może ona wynieść nawet 200 euro. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do ograniczenia praw do opieki nad dzieckiem, jeśli  obowiązek szkolny nie jest prawidłowo wypełniany.

    Czy jako rodzic mam szczególne uprawnienia do urlopu w przypadku zamknięcia szkół?

    Jest to uzależnione od występujących okoliczności. Jak podaje Federalne Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych w Niemczech, należy wziąć pod uwagę, czy ze względu na wiek dziecka konieczne jest zapewnienie mu opieki. Ponadto, rodzice muszą w pierwszej kolejności podjąć wszelkie starania, aby zorganizować w inny sposób opiekę nad dziećmi, na przykład z pomocą krewnych. Dopiero w przypadku, gdy zapewnienie alternatywnej opieki nie jest możliwe, ma zastosowanie przewidziane w § 616 niemieckiego kodeksu cywilnego prawo pracownika do odmowy świadczenia pracy. Stanowi ono, że jeśli jest to nieuniknione, pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. W tej sytuacji pracownicy nie muszą brać urlopu, aby móc zaopiekować się dzieckiem i mogą wziąć kilka dni wolnego, a mimo to nadal będą otrzymywać wynagrodzenie. Warto jednak przyjrzeć się umowie o pracę: prawo to może być ograniczone lub całkowicie wyłączone na mocy zapisów w umowie o pracę lub układach zbiorowych pracy.

    Kto zajmie się moimi dziećmi, jeśli szkoła zostanie zamknięta?

    Politycy wykluczają zamykanie szkół w całych Niemczech, ale w Saarze, Bawarii, Bremie, Dolnej Saksonii i Berlinie szkoły od poniedziałku nie będą funkcjonować. W czwartek premier Bawarii Markus Söder zabrał również głos w sprawie zapewnienia pewnym określonym grupom opieki w nagłych wypadkach. Może to oznaczać zorganizowanie opieki dla dzieci lekarzy lub pielęgniarek, aby w przypadku zamknięcia placówek zapobiec brakowi personelu medycznego. Senator Ties Rabe (SPD) powiedział, że gdyby szkoły w całych regionach lub krajach związkowych musiały zostać zamknięte, około dziesięciu do dwudziestu procent placówek musiałoby funkcjonować jako takie właśnie centra opiekuńcze dla uczniów.

    Czy wycieczki klasowe się odbędą?

    W czwartek ministrowie edukacji i kultury w Niemczech przedstawili zalecenia także i w tej sprawie. Według nich w okresie najbliższych dwóch do trzech miesięcy wszystkie szkoły powinny odwołać wyjazdy klasowe za granicę, jak również zrezygnować z wszelkich wydarzeń wykraczających poza standardowy program nauczania, takich jak wycieczki, imprezy sportowe, festyny szkolne.

    Czy w Niemczech dochodzi już do masowego zamykania szkół?

    W Bawarii wszystkie przedszkola, szkoły i ośrodki opieki dziennej pozostaną zamknięte do początku ferii wielkanocnych, a więc do 6 kwietnia. Wcześniej jako pierwszy z krajów związkowych – Saara zapowiedział, że zamknie wszystkie swoje szkoły i ośrodki opieki dziennej aż do końca świąt wielkanocnych. Do nich dołączyły też kolejne, mianowicie Bawaria, Brema oraz Dolna Saksonia. Wkrótce mają zapaść decyzje innych landów.

    W okręgu Heinsberg, wyjątkowo mocno dotkniętym chorobą, szkoły, przedszkola i ośrodki opieki dziennej zostały zamknięte już 26 lutego. Początkowo planowano, że potrwa to tylko półtora tygodnia, ale w międzyczasie wydłużono ten okres o kolejny tydzień. Zespół ds. zarządzania kryzysowego okręgu zdecydował w środę, że szkoły prawdopodobnie pozostaną zamknięte aż do świąt wielkanocnych. To by oznaczało zamknięcie aż na sześć tygodni. Próbne  egzaminy maturalne nie są jednak odwołane. Planuje się takie rozmieszczenie młodych ludzi w salach podczas egzaminów, aby zachować odpowiednio dużą odległość pomiędzy uczniami.

    Jaka jest sytuacja w Europie?

    Około jedna trzecia krajów UE zamknęła już wszystkie swoje szkoły. Jedna trzecia krajów członkowskich podjęła decyzję o zamknięciu szkół i uniwersytetów w niektórych regionach. W kolejnej jednej trzeciej państw unijnych szkoły póki co funkcjonują bez zmian.

    Jak uniwersytety w Niemczech reagują na obecną sytuację?

    W Bawarii początek semestru dla uczelni technicznych, muzycznych i artystycznych został przesunięty na późniejszy termin. Semestr rozpocznie się tam, podobnie jak na uniwersytetach, 20 kwietnia. Również w Berlinie, Bremie, Badenii-Wirtembergii i Saksonii-Anhalt uniwersytety rozpoczną działalność najwcześniej 20 kwietnia. W Kraju Saary zajęcia rozpoczną się 4 maja zamiast 6 kwietnia. W poniedziałek rektorzy saksońskich uczelni omówią ewentualne przesunięcie rozpoczęcia semestru.

    Źródło: © SZ.de/dpa/jerb/berk

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Robert

    Gdzie można znaleźć druk, który informuje pracodawce o tym, że muszę sprawować opiekę nad dziećmi, pracuje w Niemczech, ale dzieci mam w Polsce … miejscowość Słubice / Frankfurt Oder … Proszę o pomoc

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x