02.06.2020

Koronawirus: czy maseczki na twarz rzeczywiście uchronią nas przed zachorowaniem czy wręcz przeciwnie?

Ostatnio dodane

Niemcy: Pogoda w długi weekend zachęcała do spacerów – nie wszyscy przestrzegali obostrzeń

W związku z piękną pogodą w długi weekend w Niemczech, wiele osób postanowiło spędzić go na świeżym powietrzu. Nie...

Naruszenie ochrony danych? Niemiecki youtuber pokazuje akta pacjentów w opuszczonym szpitalu!

Youtuber odkrył setki akt pacjentów w pustym szpitalu i sfilmował siebie podczas dokonywania tego odkrycia. Teraz miasto reaguje na...

Oto 15 największych miast Niemiec pod względem ludności!

Berlin, Hamburg, Monachium - prawie każdy zapytany o największe miasta w Niemczech wymieniłby te trzy metropolie. Ale które jeszcze...

Niemcy: Producent leków wycofuje popularny lek na tarczycę

Duża firma farmaceutyczna „Hexal” wycofuje leki na tarczycę L-Thyrox. Istnieje prawdopodobnieństwo, że zostały one niewłaściwie oznakowane.Wycofanie dotyczy partii L-tyroksyny...

Już ponad 1,4 miliona ludzi na całym świecie zostało zarażonych koronawirusem, a maseczki ochronne już od jakiegoś czasu kształtują krajobraz ulic w wielu krajach. Kanclerz Angela Merkel wywołała ostatnio żywą dyskusję, gdy wyraziła pogląd, że jej zdaniem maseczki są „miotaczami wirusów”, a zatem osobiście ich nie nosi. Niektórzy lekarze również skrytykowali ją za to stwierdzenie.

Maseczki stanowią zagrożenie dla społeczeństwa?

Premier Bawarii Markus Söder zakłada nawet, że wkrótce w Niemczech będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek. Ale teraz naukowcy doszli do nietypowych wniosków: koronawirus może przetrwać na maseczce ochronnej aż do siedmiu dni! Stanowi zatem realne zagrożenie dla użytkownika!

Szokujące wyniki badań

Wyniki badań nad maseczkami ochronnymi opublikowano 2 kwietnia w specjalistycznym czasopiśmie „The Lancet”. Naukowcy przetestowali, jak długo wirus może przetrwać na różnych obiektach w temperaturze pokojowej (około 21-23 stopnie). Niespodziewany wynik: wirusowi udało się przetrwać pełne siedem dni na stali nierdzewnej i plastiku!

Najdłużej wirus przetrwał na zewnętrznej powłoce maski ochronnej, która zwykle składa się z tworzywa sztucznego, gumy lub związków silikonowych. Jednak jak się okazało już po trzech godzinach znika na papierze do drukarki i chusteczkach. Żywotność wirusa na drewnie i tkaninach to co najmniej dwa dni, natomiast po czterech dniach koronawirus znika ze szkła i pieniędzy (chodzi o banknoty).

Naukowcy zalecają maski ochronne z porowatych tworzyw

Rachel Graham, epidemiolog z University of North Carolina, powiedziała, że gładkie maseczki ochronne są niewskazane, ponieważ wirusy mają na nich większe szans przetrwania. Zaleca ona zakładanie maseczek wykonanych z porowatych materiałów. Porowate powierzchnie, takie jak banknoty, włosy i tkaniny, nie pozwoliłyby wirusowi żyć przez długi czas, ponieważ za pomocą swoich małych dziurek wychwytują wirusa i zapobiegają jego rozprzestrzenianiu się.

Smartfon to raj dla wirusów

Graham kontynuuje: „Smartfon wykonany ze szkła i aluminium jest świetnym „nosicielem” wirusów. Najlepszą ochroną jest regularna dezynfekcja smartfona – zwłaszcza, jeśli razem z właścicielem był w łazience.” Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się zwracanie większej uwagi na higienę rąk w czasie aktualnej pandemii i unikanie dotykania twarzy, jeśli to możliwe.

A co z maseczkami? Nie pozostanie nam chyba nic innego, niż pozbycie się maseczki po kilku godzinach noszenia. Bo kto chciałby nosić maseczkę wykonaną z papieru do drukowania?

Źródło: www.derwesten.de

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
155,822FaniLubię
3,345ObserwującyObserwuj
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x