Jest wyrok w sprawie wyścigu samochodowego w Berlinie z ofiarą śmiertelną – drugi kierowca skazany na 13 lat więzienia

Po ponad pięciu latach od wyścigu samochodowego na berlińskiej Kurfürstendamm, w wyniku którego doszło do śmiertelnego wypadku, jeden z dwóch kierowców został skazany na 13 lat więzienia. W przeciwieństwie do dwóch wcześniejszych wyroków, sąd krajowy nie skazał Marvina N. za zabójstwo. We wznowionym procesie 29-latek został uznany za winnego usiłowania zabójstwa i umyślnego spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym. Odebrano mu również prawo jazdy i zakazano ponownego jego wydania przez okres następnych pięciu lat.

Przypadkowy kierowca poniósł śmierć na miejscu

Drugi kierowca Hamdi H. został w międzyczasie prawomocnie skazany za morderstwo. Jak wynika ze śledztwa, obaj mężczyźni w lutym 2016 roku pędzili swoimi samochodami wzdłuż Kurfürstendamm z prędkością do 170 kilometrów na godzinę. W końcu H. uderzył w jeepa, który wjechał na skrzyżowanie, gdy zapaliły się zielone światła. Kierowca zginął na miejscu. Samochód został wyrzucony w powietrze na odległość 70 metrów. H. i N. nie odnieśli prawie żadnych obrażeń.

W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że samochód N. nie brał bezpośredniego udziału w śmiertelnym zderzeniu z samochodem 69-letniego mężczyzny. N. nie był współsprawcą śmiertelnego zderzenia samochodu H. z autem zmarłego, ponieważ nie było wspólnego planu działania. Mimo to został skazany za usiłowanie zabójstwa, ponieważ był jedynie dziełem przypadku fakt, że to nie on, ale H. zderzył się z samochodem 69-latka. Obaj mężczyźni mieli świadomość tego, że ich lekkomyślne zachowanie może doprowadzić do śmierci innych uczestników ruchu drogowego. N. zaakceptował to.

Sprawa toczy się od lat

Wymiar sprawiedliwości od lat zajmuje się tą sprawą. W lutym 2017 r. inna izba karna sądu krajowego w Berlinie wymierzyła obu mężczyznom kary dożywotniego pozbawienia wolności za zabójstwo. Trybunał Federalny (Bundesgerichtshof, BGH) uchylił jednak wyrok z powodu niedostatecznego uzasadnienia zamiaru ewentualnego zabójstwa. Termin „zamiar ewentualny” oznacza, że sprawca przewiduje możliwość popełnienia przestępstwa i godzi się na to.

Drugi proces nie odbył się z powodu skutecznie złożonego wniosku o wyłączenie sędziego. Nowa odsłona tego procesu zakończyła się w marcu 2019 r. ponownymi wyrokami za morderstwo dla obu oskarżonych. Wyrok przeciwko H. został utrzymany w mocy, ale w czerwcu 2020 r. Trybunał Federalny po raz kolejny uchylił wyrok przeciwko N.

Źródło: www.spiegel.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

Nauka języka niemieckiego? Babbel.com – wypróbuj przez 7 dni za darmo!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
187,966FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x