Jak długo należy w Niemczech przechowywać rachunki?

    Taka sytuacja jest Wam pewnie bardzo dobrze znana: w szafkach piętrzą się segregatory i teczki, po brzegi wypełnione różnego rodzaju rachunkami i dokumentami. Warto raz na jakiś czas zrobić porządek – ale co można wyrzucić? A co lepiej przechować?

    Rachunki sklepowe

    Rachunki sklepowe to nie tylko dowód na to, jak przebiegła transakcja, ale też dowód kto, kiedy, co kupił. Annabel Oelmann z Centrali Konsumenckiej w Bremie uważa, że: „jest to ważne ze względu na rękojmię – gdyby np. trzeba było skorzystać w ciągu dwóch lat od zakupu z naprawy”. Najlepiej takie rachunki przechowywać trzy albo nawet cztery lata.

    Kupując towar objęty gwarancją, często wymagane jest od klienta udowodnienie zakupu – jeśli chciałby skorzystać ze świadczeń widniejących w karcie gwarancyjnej. Jeśli np. sprzedawca uważa, że klient coś kupił, ale jeszcze za to nie zapłacił, wtedy to użytkownik musi udowodnić, że płatność została już zrealizowana. Jeśli nie jest w stanie tego udowodnić, może się nawet zdarzyć, że będzie musiał zapłacić jeszcze raz.

    Wyciągi z konta

    „Osoby prywatne w zasadzie nie są zobowiązane do przechowywania wyciągów z konta” – mówi Tanja Beller ze Związku Niemieckich Banków (niem. Bundesverband deutscher Banken). Mimo to powinno się trzymać wyciągi z konta przynajmniej trzy lata. Tyle wynosi bowiem okres przedawnienia, obowiązujący w większości sklepów. W razie jakichś wątpliwości osoby prywatne mogą wtedy udowodnić, że dana kwota została przelana z ich konta.

    Dla dokumentów bankowych nie ma ściśle określonych terminów. Warto jednak na pewno przechować umowę z bankiem zawartą na czas nieokreślony. Zawsze można wtedy sprawdzić, co dokładnie zostało ustalone przy podpisywaniu umowy – jakie macie prawa i obowiązki. To samo dotyczy umowy pożyczki.

    Jeszcze jedna bardzo ważna informacją, na którą wskazuje Tanja Beller, a mianowicie „jeśli zarabiacie więcej niż 500.000 euro rocznie, musicie przechowywać swoje wyciągi z konta przez sześć lat”. Z kolei przedsiębiorstwa muszą pilnować terminu aż dziesięciu lat, jeśli chodzi o przechowywanie wyciągów.

    Rachunki za wykonane usługi (np. rzemieślnicze)

    Rachunki od robotników powinniście przechowywać tak długo, jak długo macie prawo do roszczeń wobec firmy usługowej. W przypadku umów z robotnikami obowiązują szczególne terminy przedawnienia. W przypadku rękojmi są to dwa lata. Annabell Oelman mówi, że „w przypadku umów o roboty budowlane, prawo rękojmi może przysługiwać nawet pięć lat”.

    Dokumenty podatkowe

    Jeśli przedstawiliście w Urzędzie Skarbowym rachunki i inne dowody wpłaty, a Wasza decyzja podatkowa jest w porządku, wtedy nie musicie dłużej trzymać tych dokumentów dla fiskusa. Isabel Klocke ze Związku Podatników w Berlinie dodaje, że „jeśli składacie Waszą deklarację podatkową elektronicznie, wtedy musicie zachować rachunki, dopóki Wasza deklaracja nie zostanie rozliczona”.

    Dokumenty ubezpieczeniowe

    Powinniście je trzymać tak długo, jak długo ważna jest umowa ubezpieczeniowa. Mathias Zunk ze Związku Niemieckiej Gospodarki Ubezpieczeniowej (niem. GDV) w Berlinie uważa, że najważniejszy jest wniosek oraz zaświadczenie o przystąpieniu do ubezpieczenia. Jeśli odstąpiliście od ubezpieczenia albo się ono już skończyło, wtedy możecie takie dokumenty zniszczyć w niszczarce. Jednak mimo wszystko nie warto tak się spieszyć i od razu niszczyć tych dokumentów. Może się bowiem zdarzyć, że tego typu dokumenty będą potrzebne do zeznania podatkowego. Mogą one też mieć znaczenie w przypadku wypłat z tytułu ubezpieczenia emerytalnego czy ubezpieczenia na życie.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x