03.07.2020

Niemcy: Jak długo może trwać zwolnienie lekarskie?

Ostatnio dodane

Do lekarzy w Niemczech trafiły setki tysięcy wadliwych maseczek ochronnych!

Wszystko wskazuje na to, że do lekarzy w całych Niemczech trafiły setki tysięcy wadliwych maseczek ochronnych. Co więcej, problem...

Koronawirus: Na plaży w Zatoce Lubeckiej uruchomiono sygnalizację świetlną!

Rozpoczęły się wakacje w Szlezwiku-Holsztynie i innych krajach związkowych, a wraz z nimi okres przepełnionych plaż. Aby jednak nie...

Niemcy: Najemcy i wynajmujący powinni wspólnie ponosić koszty renowacji mieszkania

Według Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (niem. Bundesgerichtshof, w skrócie BGH) w niektórych przypadkach zarówno najemcy jak i wynajmujący mieszkanie w...

Niemcy: czy znów dojdzie do zmian przepisów dotyczących kar za przekroczenie prędkości?

W Niemczech w kwietniu tego roku wszedł w życie nowy kodeks drogowy (Straßenverkehrsordnung, StVO) przewidujący surowsze sankcje wobec łamiących...

Każda osoba, która jest chora przez dłuższy, czas musi okazać pracodawcy w Niemczech zwolnienie lekarskie. Jednak na jak długo lekarz może jednorazowo wystawić zwolnienie chorobowe?

W umowie o pracę zazwyczaj jasno określono, czy chory pracownik musi okazać zwolnienie pierwszego dnia, choroby czy może to zrobić dopiero po trzech. Nie jest tam jednak uregulowana maksymalna liczba dni, w których zwolnienie chorobowe może obowiązywać.

Jak długo może trwać zwolnienie lekarskie w Niemczech?

Niektóre choroby leczy się w trzy dni, inne siedem, a jeszcze kolejne ponad miesiąc. Jednak na jaki okres może być wystawione zwolnienie lekarskie w Niemczech?

Zasadniczo to lekarz podejmuje w Niemczech decyzję o tym, jak długo pacjent powinien przebywać na zwolnieniu chorobowym. Zależy to przede wszystkim od rodzaju i objawów choroby. Istnieją jednak określone ograniczenia.

Okres jednego zwolnienia lekarskiego w Niemczech nie powinien przekraczać dwóch tygodni. Wynika to z wytycznych dotyczących niezdolności do pracy § 5 ust. 4. W wyjątkowych sytuacjach zwolnienie może być wystawione na cały miesiąc. Nie oznacza to jednak, że po tym czasie – jeśli choroba nadal nie ustąpi – należy wrócić do pracy.

Ponowne zwolnienie

Jeśli czas zwolnienia lekarskiego minie, a objawy/choroba nadal trwają – można ponownie skorzystać ze zwolnienia. Aby je otrzymać lekarz ponownie powinien wykonać niezbędne badania i zadecydować czy wypisać kolejne zwolnienie. O długości kolejnego zwolnienia również decyduje lekarz.

Więcej o zwolnieniu lekarskim w Niemczech przeczytacie tutaj: Zwolnienie lekarskie w Niemczech – prawa i obowiązki pracowników!

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x