Więcej

  Niemcy: Jak długo może trwać zwolnienie lekarskie?

  Polski program do fakturowania w Niemczech

  Każda osoba, która jest chora przez dłuższy, czas musi okazać pracodawcy w Niemczech zwolnienie lekarskie. Jednak na jak długo lekarz może jednorazowo wystawić zwolnienie chorobowe?

  W umowie o pracę zazwyczaj jasno określono, czy chory pracownik musi okazać zwolnienie pierwszego dnia, choroby czy może to zrobić dopiero po trzech. Nie jest tam jednak uregulowana maksymalna liczba dni, w których zwolnienie chorobowe może obowiązywać.

  Jak długo może trwać zwolnienie lekarskie w Niemczech?

  Niektóre choroby leczy się w trzy dni, inne siedem, a jeszcze kolejne ponad miesiąc. Jednak na jaki okres może być wystawione zwolnienie lekarskie w Niemczech?

  Zasadniczo to lekarz podejmuje w Niemczech decyzję o tym, jak długo pacjent powinien przebywać na zwolnieniu chorobowym. Zależy to przede wszystkim od rodzaju i objawów choroby. Istnieją jednak określone ograniczenia.

  Okres jednego zwolnienia lekarskiego w Niemczech nie powinien przekraczać dwóch tygodni. Wynika to z wytycznych dotyczących niezdolności do pracy § 5 ust. 4. W wyjątkowych sytuacjach zwolnienie może być wystawione na cały miesiąc. Nie oznacza to jednak, że po tym czasie – jeśli choroba nadal nie ustąpi – należy wrócić do pracy.

  Ponowne zwolnienie

  Jeśli czas zwolnienia lekarskiego minie, a objawy/choroba nadal trwają – można ponownie skorzystać ze zwolnienia. Aby je otrzymać lekarz ponownie powinien wykonać niezbędne badania i zadecydować czy wypisać kolejne zwolnienie. O długości kolejnego zwolnienia również decyduje lekarz.

  Więcej o zwolnieniu lekarskim w Niemczech przeczytacie tutaj: Zwolnienie lekarskie w Niemczech – prawa i obowiązki pracowników!

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Znajdź wymarzoną pracę w Niemczech! Atrakcyjne zarobki, różne branże, praca dla par… Sprawdź teraz: praca.dojczland.info.

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  171,670FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Na start w Niemczech

  Przydatne linki

  Niemieckie ubezpieczenia

  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x