Płace: Dowiedz się, ile zarabiają pracownicy sieci Aldi i Lidl w Niemczech!

    Aldi i Lidl często kuszą swoich klientów niskimi cenami. Ale czy odbywa się to kosztem wynagrodzeń dla pracowników? Ile wynoszą zarobki osób zatrudnionych w tych dwóch sieciach sklepów dyskontowych?

    W handlu detalicznym wynagrodzenia w Niemczech bazują zwykle na układach zbiorowych pracy

    W sektorze handlu detalicznego obejmującego zarówno małe lokalne sklepy jak i duże sieci supermarketów i dyskontów pracuje w Niemczech około trzech milionów osób.

    Sposób wynagradzania pracowników zależy zazwyczaj od układu zbiorowego pracy obowiązującego w danym regionie. Dlatego też wypłaty mogą się  różnić w zależności od miejsca zatrudnienia.

    Jednak nie każdy sprzedawca detaliczny wypłaca wynagrodzenia zgodnie z układami zbiorowymi pracy. Sprywatyzowane filie dużych sieci supermarketów są prowadzone przez niezależnych detalistów, którzy często nie wypłacają swoim pracownikom stawek ustalonych według układu zbiorowego pracy. Z danych Fundacji imienia Hansa Böcklera, prowadzonej przez największą w Niemczech federację związków zawodowych DGB, wynika, że w przypadku stosowania układu zbiorowego pracy, zarobki wynoszą ponad 15 procent więcej.

    Ile zarabiają sprzedawcy detaliczni w Niemczech?

    Zgodnie z zestawieniem płac (Entgeltatlas) sporządzonym przez Federalną Agencję Pracy, mediana wynagrodzeń sprzedawców detalicznych w Niemczech wynosi 2.277 euro brutto.

    W zależności od regionu, płace wahają się od 1.640 euro brutto (w Saksonii) do 2.472 euro brutto (w Badenii-Wirtembergii). Ekspedienci zarabiają tyle samo. Pracownicy zatrudnieni jako kasjerzy zarabiają mniej – a mianowicie średnio 2.079 euro brutto.

    Jednak liczba godzin pracy osób zatrudnionych w sektorze handlu detalicznego w Niemczech różni się w zależności od regionu. Jak podaje Bild.de, podczas gdy w starych krajach związkowych stosuje się 37,5-godzinny tydzień pracy, w Brandenburgii i Berlinie Wschodnim pracowników obowiązuje 38-godzinny wymiar tygodniowego czasu pracy.

    Ile zarabiają pracownicy sieci Aldi i Lidl? 

    Jak podaje Bild, dyskontowi giganci Aldi i Lidl z reguły płacą przyzwoite pensje, choć ceny oferowane przez te sieci raczej sugerowałyby, że może to być inaczej.

    • Aldi Nord płaci pensje zgodnie z regionalnym układem zbiorowym pracy sektora detalicznego. Ponadto pracownicy otrzymują:

    – dodatkowe wynagrodzenie – co najmniej 100 euro brutto miesięcznie, średnio 135 euro brutto,
    – uzgodniony w układzie zbiorowym dodatek urlopowy w wysokości połowy miesięcznego wynagrodzenia brutto,
    – tzw. trzynastkę, czyli jedną dodatkową pensję miesięczną w roku,
    – płatności na poczet pracowniczych systemów oszczędnościowych oraz
    – dofinansowanie kosztów dojazdu do pracy.

    • Według informacji podanych w tygodniku Stern, Aldi Süd wypłaca pracownikom wynagrodzenia nieobjęte układem zbiorowym pracy:

    – stażyści zarabiają 950 euro brutto miesięcznie w pierwszym roku, 1.200 euro brutto miesięcznie w drugim roku,
    – studenci studiów dualnych otrzymują 1.400 euro brutto miesięcznie,
    – według Glassdoor, stawka godzinowa sprzedawcy wynosi od 11 do 15 euro,
    – oprócz tego pracownicy otrzymują dodatkowe świadczenia, takie jak trzynasta pensja oraz dodatek bożonarodzeniowy i urlopowy.

    • Lidl płaci zgodnie z obowiązującymi w danym regionie układami zbiorowymi pracy. Ponadto, z informacji podawanych przez przedsiębiorstwo wynika, że dodatkowo pracownikom przysługuje:

    – płaca minimalna w wysokości 12,50 euro za godzinę (ustawowa płaca minimalna wynosi obecnie 9,19 euro za godzinę, według stanu z 2019 r.) oraz
    – dodatek w wysokości 20 centów na godzinę
    – uzgodniony w układach zbiorowych pracy dodatek bożonarodzeniowy i urlopowy, oraz
    – samochód służbowy dla wszystkich kierowników filii.

    Ile zarabiają kierownicy filii Aldi i Lidl w Niemczech?

    Dla przykładu, miesięczne wynagrodzenie podstawowe kierowników filii w Aldi-Nord w Nadrenii Północnej-Westfalii według najwyższego poziomu taryfy układu zbiorowego pracy wynosi 3.719,00 euro brutto. Łącznie z dodatkami wynagrodzenie wzrasta do 4.827,76 euro brutto miesięcznie.

    Według informacji podawanych przez Lidla, pełnoetatowy kierownik filii pracujący 170 godzin miesięcznie zarabia co najmniej 3.400 euro brutto (wynagrodzenie podstawowe). Ponadto przewidziano dodatek urlopowy i bożonarodzeniowy. Co więcej, kierownicy filii mają do dyspozycji również samochód służbowy, z którego mogą korzystać także w celach prywatnych. Lidl podkreśla też, że dzięki wewnętrznym programom szkoleniowym, nawet niewykwalifikowani pracownicy mogą awansować na stanowisko kierownika filii.

    Źródło: merkur.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x