Więcej >>

  Schufa

  Strona główna Wiadomości Newsy Hamburg grozi zerwaniem porozumienia dotyczącego organizacji wakacji letnich!

  Hamburg grozi zerwaniem porozumienia dotyczącego organizacji wakacji letnich!

  Hamburg grozi zerwaniem porozumienia dotyczącego organizacji wakacji letnich!

  Po tym jak Bawaria odmówiła reorganizacji wakacji letnich, Hamburg grozi teraz zerwaniem wszystkich umów pomiędzy krajami związkowymi. „Ta decyzja Bawarii odbije się szerokim echem: Teraz każdy kraj związkowy, podobnie jak Bawaria, będzie sam decydował o swoich letnich wakacjach” – powiedział senator ds. edukacji w Hamburgu, Ties Rabe (SPD), dodając: „Miłej podróży na długich bawarskich autostradach”.

  Rabe zdenerwowany wypowiedzią bawarskiego premiera

  Rabe zareagował na wypowiedź bawarskiego premiera Markusa Södera (CSU), który w niedzielę powiedział, że „bawarska matura pozostanie bawarska, tak samo jak nie zmienimy terminów wakacji, nie będziemy ich dopasowywać”.

  Różne terminy wakacji w Niemczech w zależności od landu

  Aby uniknąć korków na autostradach i zapewnić hotelom równomierny współczynnik obciążenia, kraje związkowe uzgodniły tzw. system zmianowy podczas okresu wakacyjnego. Kraje związkowe podzielono na grupy, które rozpoczynają wakacje letnie jeden po drugim, na przemian wcześniej lub później – co roku o innej porze.

  Tylko Bawaria i Badenia-Wirtembergia nie uczestniczą do tej pory w planowaniu terminów rozpoczęcia wakacji. Tam wakacje letnie tradycyjnie rozpoczynają się na przełomie lipca i sierpnia.

  Krytyka ze wszystkich stron

  Jednakże, daty świąt według tego podziału są ustalane tylko do 2024 roku. Od października kraje związkowe prowadzą negocjacje na lata od 2025 do 2030. Oprócz Hamburga, Dolna Saksonia i Nadrenia Północna-Westfalia ogłosiły zamiar przeprowadzenia reorganizacji.

  Nacisk Bawarii na późnoletnie wakacje spotyka się również z krytyką w Nadrenii Północnej-Westfalii: „Każda ustawa i każdy przepis powinien być od czasu do czasu sprawdzany, aby sprawdzić, czy jest to nadal właściwe, aktualne i sprawiedliwe rozwiązanie między landami”, powiedziała Yvonne Gebauer (FDP), minister edukacji w NRW. Skomplikowane przepisy dotyczące wakacji letnich najwyraźniej wymagają rozmów.

  Również w Dolnej Saksonii nie ma zrozumienia dla Bawarii: „Tylko razem możemy znaleźć najlepsze rozwiązanie” – zakomunikowało Ministerstwo Edukacji. Urlop letni ustala się za obopólną zgodą Stałej Konferencji Ministrów Edukacji i Kultury krajów związkowych Republiki Federalnej Niemiec – „według aspektów pedagogicznych”.

  W szczególności Berlin i Hamburg zobowiązały się do skrócenia w przyszłości odstępu czasu między wakacjami letnimi. Zgodnie z propozycjami, wakacje letnie w zasadzie nie powinny rozpoczynać się przed 1 lipca, różne terminy krajów związkowych powinny być bliżej siebie, a zmiany roczne powinny być jak najmniejsze. Ostatnio okres, w którym pierwsze kraje rozpoczęły wakacje letnie, a ostatnie kraje odesłały swoich uczniów z powrotem do szkoły trwał ponad 85 dni.

  źródło: spiegel.de

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x