Wielu Niemców uważa smartfony za źródło niebezpiecznego promieniowania. Podobnie jest z elektrowniami jądrowymi. Inne źródła są jednak często bardziej niebezpieczne dla zdrowia. Wielu Niemców o tym nie wie. Jest to przynajmniej wynik reprezentatywnego badania zleconego przez Federalny Urząd Ochrony przed Promieniowaniem (BfS), które zostało opublikowane w środę w Berlinie.

Niemiecka faktura po polsku

Ponad połowa Niemców obawia się promieniowania smartfonów

Prawie trzech na czterech respondentów (73,9 proc. ) stwierdziło, że są oni „bardzo” lub „raczej” zaniepokojeni promieniowaniem radioaktywnym z elektrowni jądrowych. Więcej niż co drugi (51,4 proc. ) jest zaniepokojony promieniowaniem pochodzącym z masztów telefonii komórkowej, prawie tyle samo (51 proc. ) obawia się promieniowania smartfonów i tabletów.

Mniej niż 23% zaniepokojonych radonem

W przeciwieństwie do tego, tylko nieco mniej niż 23% jest zaniepokojonych radonem w środowisku – mimo że ten gaz szlachetny jest największym źródłem średniego rocznego narażenia na promieniowanie i drugą najczęstszą przyczyną raka płuc po paleniu tytoniu.

Radon stanowi 5 procent wszystkich zgonów z powodu raka płuc

Obecne badanie pokazuje, że ryzyko związane z energią jądrową w populacji jest przeceniane, a niebezpieczeństwo radonu jest niedoceniane, powiedział prezydent BfS, Inge Paulini.

Radon powstaje naturalnie w glebie, podczas rozkładu uranu i może przedostać się do budynków. Gaz jest bezbarwny, nie ma zapachu ani smaku. Radon rozpada się w płucach po wdychaniu, uwalniając promieniowanie radioaktywne, co zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

Według BfS około pięciu procent wszystkich zgonów na raka płuc w Niemczech można przypisać radonowi. Jednak próg, poniżej którego gaz jest z pewnością nieszkodliwy, nie jest jeszcze znany. Jako środek zaradczy władze zalecają regularną wentylację mieszkańc i uszczelnianie nieszczelności w piwnicach i na parterze.

Silne wahania zanieczyszczenia radioaktywnego w Niemczech

Zanieczyszczenie radioaktywne w Niemczech ulega silnym wahaniom – w zależności od tego, ile uranu i radu znajduje się w glebie w danym regionie i jak bardzo jest ona przepuszczalna. Zagrożenie radonem jest podwyższone na Bawarii, w Badenii-Wirtembergii oraz Turyngii i Saksonii.

Luka w cyfryzacji w Niemczech

Prezydent BfS Paulini dostrzega lukę w postępującej cyfryzacji w Niemczech: „Z jednej strony mamy do czynienia z naturalnym obchodzeniem się z nowymi technologiami, a z drugiej strony dostrzegamy zagrożenie związane z ekspozycją na promieniowanie”.

Promieniowanie telefonów nie uszkadza materiału genetycznego

Co druga osoba (49,2%) wierzyła w badanie wykazujące, że promieniowanie telefonów komórkowych może uszkodzić materiał genetyczny. Urząd Federalny podkreśla, że nie jest to prawdą. Zgodnie z aktualnym stanem badań, nawet rozbudowa sieci 5G nie ma na to wpływu. Prawie tak wielu respondentów (48,7 proc. ) czuje się „wogóle” i  „raczej niezbyt” dobrze zabezpieczonych przed mobilnymi systemami radiowymi przez instytucje państwowe.

Ogólnie rzecz biorąc, ponad 35 procent osób twierdziło, że obawia się, że są one „otoczone wszędzie promieniowaniem”, a prawie co trzeci uważa, że ekspozycja na promieniowanie jest zbyt wysoka.

źródło: spiegel.de

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

    Praca w Niemczech

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Napisz komentarz!
    Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika