Strona główna Wiadomości z Niemiec Aktualności Ponad połowa Niemców obawia się promieniowania smartfonów. Prawdziwe niebezpieczeństwo czyha jednak gdzie indziej!

    Ponad połowa Niemców obawia się promieniowania smartfonów. Prawdziwe niebezpieczeństwo czyha jednak gdzie indziej!

    Ponad połowa Niemców obawia się promieniowania smartfonów. Prawdziwe niebezpieczeństwo czyha jednak gdzie indziej!

    Wielu Niemców uważa smartfony za źródło niebezpiecznego promieniowania. Podobnie jest z elektrowniami jądrowymi. Inne źródła są jednak często bardziej niebezpieczne dla zdrowia. Wielu Niemców o tym nie wie. Jest to przynajmniej wynik reprezentatywnego badania zleconego przez Federalny Urząd Ochrony przed Promieniowaniem (BfS), które zostało opublikowane w środę w Berlinie.

    Ponad połowa Niemców obawia się promieniowania smartfonów

    Prawie trzech na czterech respondentów (73,9 proc. ) stwierdziło, że są oni „bardzo” lub „raczej” zaniepokojeni promieniowaniem radioaktywnym z elektrowni jądrowych. Więcej niż co drugi (51,4 proc. ) jest zaniepokojony promieniowaniem pochodzącym z masztów telefonii komórkowej, prawie tyle samo (51 proc. ) obawia się promieniowania smartfonów i tabletów.

    Mniej niż 23% zaniepokojonych radonem

    W przeciwieństwie do tego, tylko nieco mniej niż 23% jest zaniepokojonych radonem w środowisku – mimo że ten gaz szlachetny jest największym źródłem średniego rocznego narażenia na promieniowanie i drugą najczęstszą przyczyną raka płuc po paleniu tytoniu.

    Radon stanowi 5 procent wszystkich zgonów z powodu raka płuc

    Obecne badanie pokazuje, że ryzyko związane z energią jądrową w populacji jest przeceniane, a niebezpieczeństwo radonu jest niedoceniane, powiedział prezydent BfS, Inge Paulini.

    Radon powstaje naturalnie w glebie, podczas rozkładu uranu i może przedostać się do budynków. Gaz jest bezbarwny, nie ma zapachu ani smaku. Radon rozpada się w płucach po wdychaniu, uwalniając promieniowanie radioaktywne, co zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

    Według BfS około pięciu procent wszystkich zgonów na raka płuc w Niemczech można przypisać radonowi. Jednak próg, poniżej którego gaz jest z pewnością nieszkodliwy, nie jest jeszcze znany. Jako środek zaradczy władze zalecają regularną wentylację mieszkańc i uszczelnianie nieszczelności w piwnicach i na parterze.

    Silne wahania zanieczyszczenia radioaktywnego w Niemczech

    Zanieczyszczenie radioaktywne w Niemczech ulega silnym wahaniom – w zależności od tego, ile uranu i radu znajduje się w glebie w danym regionie i jak bardzo jest ona przepuszczalna. Zagrożenie radonem jest podwyższone na Bawarii, w Badenii-Wirtembergii oraz Turyngii i Saksonii.

    Luka w cyfryzacji w Niemczech

    Prezydent BfS Paulini dostrzega lukę w postępującej cyfryzacji w Niemczech: „Z jednej strony mamy do czynienia z naturalnym obchodzeniem się z nowymi technologiami, a z drugiej strony dostrzegamy zagrożenie związane z ekspozycją na promieniowanie”.

    Promieniowanie telefonów nie uszkadza materiału genetycznego

    Co druga osoba (49,2%) wierzyła w badanie wykazujące, że promieniowanie telefonów komórkowych może uszkodzić materiał genetyczny. Urząd Federalny podkreśla, że nie jest to prawdą. Zgodnie z aktualnym stanem badań, nawet rozbudowa sieci 5G nie ma na to wpływu. Prawie tak wielu respondentów (48,7 proc. ) czuje się „wogóle” i  „raczej niezbyt” dobrze zabezpieczonych przed mobilnymi systemami radiowymi przez instytucje państwowe.

    Ogólnie rzecz biorąc, ponad 35 procent osób twierdziło, że obawia się, że są one „otoczone wszędzie promieniowaniem”, a prawie co trzeci uważa, że ekspozycja na promieniowanie jest zbyt wysoka.

    źródło: spiegel.de

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x