W poniższym artykule przedstawiamy niemieckie portale internetowe zawierające oferty z mieszkaniami do wynajęcia. Zanim do tego przejdziemy, chcielibyśmy w pierwszej kolejności podzielić się z Wami kilkoma istotnymi informacjami, które z pewnością przydadzą się Wam podczas szukania i wynajmowania mieszkania w Niemczech.
Jakie rodzaje mieszkania można spotkać w Niemczech?
Ogłoszenia z mieszkaniami w Niemczech zawierają często opis ich typu. Najczęściej spotykanymi są:
- Maisonette-Wohnung – tego typu mieszkanie rozciąga się na więcej niż jedno piętro tego samego budynku mieszkalnego
- Souterrainwohnung – suterena to mieszkanie znajdujące się niejako pod powierzchnią ziemi. Często mieszkania tego typu stanowią specjalnie w tym celu przerobione piwnice
- Penthouse-Wohnung – tego typu mieszkania znajdują się na samej górze budynku i bardzo często posiadają duży taras widokowy
- Loftwohnung – mieszkania tego typu posiadają bardzo duże i przestronne pomieszczenia. Nierzadko tworzy się je w nieczynnych już magazynach lub byłych pomieszczeniach przemysłowych
- Appartement – to jak łatwo się domyśleć „apartament”, czyli małe mieszkanie, najczęściej z jednym pokojem
- Einliegerwohnung – mieszkania tego typu są najczęściej dobudowywane do istniejącego już domu jednorodzinnego i w większości przypadków posiadają osobne wejście
- Altbauwohnung – mieszkanie w starym budownictwie, charakteryzujące się w szczególności wysokimi pomieszczeniami
Co powinna zawierać niemiecka umowa najmu?
Niemiecka umowa najmu powinna zawierać następujące informacje:
- Czas trawania umowy najmu (Dauer des Mietverhältnisses)
- Wysokość czynszu bez opłat ogrzewania (Kaltmiete)
- Dodatkowe opłaty (ogrzewanie, woda, wywóz śmieci, etc. – warto poprosić o tak zwany „Energieausweis”, czyli zaświadczenie o dotychczasowym zużyciu energii)
- Termin wypowiedzenia (Kündigungsfrist)
- Wysokość kaucji (Kaution)
- Informacje o renowacji przed lub po wprowadzeniu się (najemca remontuje tylko raz)
- Warunki ewentualnych podwyższek czynszu
- W przypadku umeblowanego mieszkania należy sporządzić listę wszelkich znajdujących się w nim przedmiotów
- Regulamin domu (Hausordnung)
- Ustalenia dotyczące naprawy usterek w mieszkaniu
Oprócz umowy najmu konieczne będzie podpisanie protokołu przekazania mieszkania. Czym jest taki protokół przeczytacie tutaj: Czym jest protokół przekazania mieszkania w Niemczech?
Poszukiwania mieszkania w Niemczech – przydatne skróty
Oferty z mieszkaniami w Niemczech ukazujące się zarówno w internecie, jak i w gazetach zawierają bardzo często przeróżne skróty. Nic dziwnego, w końcu za każdy znak w ogłoszeniu się płaci. Aby pomóc Wam rozszyfrować najczęściej spotykane skróty, przygotowaliśmy ich listę wraz z tłumaczeniem:
3 Zi.-Whg = 3-Zimmer-Wohnung (mieszkanie 3-pokojowe)
3 ZKDB = 3 Zimmer, Küche, Dusche, Bad (3 pokoje, kuchnia, prysznic, łazienka)
DG = Dachgeschoss (poddasze)
EBK = Einbauküche (kuchnia zabudowana)
EG = Erdgeschoss (parter)
HH = Hinterhaus (tylna część budynku)
K = Kaution (kaucja)
NR = Nichtraucher (niepalący)
KM = Kaltmiete (czynsz bez kosztów ogrzewania)
KN = Kitchenette (mała kuchnia)
NMM = Nettomonatsmiete (miesięczny czynsz netto)
MVZ = monatliche Vorauszahlung (miesięczna przedpłata)
Prov. = Provision (prowizja)
qm = Quadratmeter (m²)
TG = Tiefgarage (garaż podziemny)
VH = Vorderhaus (przednia część budynku)
WG = Wohngemeinschaft (wspólnota mieszkaniowa)
WBS erford. = Wohnberechtigungsschein erforderlich (zaświadczenie wymagane dla osób chcących korzystać z mieszkań wybudowanych dzięki dotacjom państwowym)
Wfl. = Wohnfläche (powierzchnia mieszkalna)
WM = Warmmiete (czynsz wraz z dodatkowymi opłatami)
Zi = Zimmer (pokój)
ZH = Zentralheitzung (centralne ogrzewanie)
zzgl. NK = zuzüglich Nebenkosten (z doliczeniem kosztów dodatkowych)
Gdzie szukać mieszkania w Niemczech?
Najwięcej ofert z mieszkaniami lub domami do wynajmu w Niemczech można znaleźć w internecie. Do najpopularniejszych portali z mieszkaniami do wynajmu należą:
W Niemczech popularne są również mieszkania, które wynajmuje się w kilka osób, tak zwane Wohngemeinschaft, w skrócie WG. W tego typu mieszkaniach mamy na wyłączność zwykle jeden pokój (najczęściej jednoosobowy, rzadziej trafiają się dwójki), podczas gdy łazienka, kuchnia, salon i jadalnia są używane wspólnie. Najwięcej ogłoszeń z ofertami wynajmu we wspólnych mieszkanaich znajdziecie na:
Wokół najmu w Niemczech – przydatne artykuły
Jeśli znaleźliście już mieszkanie i czekają Was jego oględziny, to zapoznajcie się z naszymi rozmówkami dotyczącymi szukania mieszkania w Niemczech:
Oprócz tego warto wiedzieć jakie istnieją sposoby na wynajęcie mieszkania w Niemczech bez konieczności płacenia kaucji w całości:
Osoby, których dochody są niewystarczające mogą się starać o dodatek miezkaniowy:
Wohnberechtigungsschein – czym jest i kiedy jest potrzebny?
Jak się bronić przed oszustami?
Gdzie szukac mieszkan jesli posiada sie WBS ?
Posiadam WBS. Gdzie mam szukać tych mieszkań? MÓJ WBS posiada nr 100. Co to oznacza??? Proszę o odpowiedz !
Witam mam bardzo ważne pytanie, będę wdzieczny za jaką kolwiek odpowiedz/podpowiedz. Razem z żoną korzystamy z pomocy Jobcenter, ze względu iż ja zarabiam 900 miesięcznie. Mamy 3,5 letnią córkę i aktualnie żona jest w drugiej ciąży (termin ma na koniec lutego) chcieli byśmy się przeprowadzić na większe mieszkanie a że w naszej miejscowości ciężko ze znalezieniem mieszkania – znaleźliśmy jedne o powierzchni 90 metrów kwadratowych – łączne koszta 840 i kaucja 1620 od 1 lutego 2018r.. I tu moje pytanie czy jeśli przedstawimy te mieszkanie Jobcenter będą robić problemy? Czy taki metraż i koszta nie są zbyt wysokie? Z góry… Czytaj więcej »
Coś mało zarabiasz , polacy nie chcą za 1600 Euro na rękę pracować z nadgodzinami grymaszą jak dostaną 1800 Euro . Zarabiasz połowę tego co proponują pracodawcy , może na pół etatu pracujesz ? Kto za 900 Euro przyjedzie pracować do niemczech , takie pieniądze spokojnie można zarobić w Polsce jak ma się dobry fach albo doświadczenie. Ja jestem sam i zarabiam 1500 Euro , po nowym roku minimum będzie 1600E u mnie
gosciu nie na temat , nie masz nic ciekawego do powiedzenia to zasuwaj do roboty kolejne nadgodziny robic.
EBK = Einbauküche to nie kuchnia zabudowana tylko wyposażona
EBK = Einbauküche to kuchnia zabudowana – co oznacza, ze pomieszczenie kuchenne posiada juz meble kuchenne z wbudowanym sprzetem AGD (kuchnia, lodowka a w lepszych wersjach nawet z oddzielna duza zamrazarka i zmywarka).
Dla osób, które studiują lub chcą studiować w Poczdamie, polecam nowoczesne akademiki prywatne BaseCamp (basecampstudent.com/pl/lokalizacje/niemcy/potsdam/). Świetna lokalizacja i super warunki.
nie wiem gdzie ten człowiek pracuje,ale taka pensja jest możliwa.ja pracuję już 11 lat w Bremen i zarabiam 1.132€ netto,na dwie zmiany.wszystko w świetle prawa-9.35/h.
współczuję.. ja pracuję w Bambergu od 3 miesięcy i netto mam 1200~1300€
Mam pytanie. Gość chce mnie i kolegę z dnia na dzień wypierniczyc z mieszkania. Nie posiadamy umowy. Pokwitowanie z banku przelewy miesięczne. Czy może tak z dnia na dzień?
Moze.. czyzby lippstadt?
Witam,moja kolezanka sie wyprowadza do Polski ,a ja chcialabym wynajac jej mieszkanie. Jak to zrobic ?
W którym mieście?
Witam chce wyjechać z trójką dzieci ale nie mam pieniędzy na wynajem jestem w trakcie załatwiania pochodzenia ale chce już tam to dokończyć proszę o jakąś pomóc w załatwieniu wszystkich potrzebnych formalności w załatwieniu mieszkania dotacji i z złożeniem wniosku o swoje mieszkanie oraz pieniądze na dzieci tutaj mam alimenty rodzinne i 500+ prisze o pomoc ponieważ nie mam pojęcia jak mogę to załatwić dziękuję za informację i pomóc
Co to jest wbs?
Dobre pytanie.
Ja tam sobie mieszkam na śmietniku i mi to pasuje