Niemieckie prawo nie narzuca najemcy obowiązku uiszczenia kaucji za mieszkanie. Ten może jednak wynikać z umowy najmu. Bardzo często wynajmujący żadąją poręczenia w gotówce. Niestety nie każdy jest w stanie ponieść kosztów kaucji, które nierzadko są stosunkowo wysokie. Na szczęście istnieje kilka możliwości na uniknięcie płacenia kaucji za mieszkanie w gotówce.

Co zrobić, aby nie płacić kaucji za mieszkanie w Niemczech w gotówce?

Kaucja za mieszkanie w Niemczech może zostać zrealizowana na kilka sposobów. Obok uiszczenia zapłaty gotówką, można ją jeszcze sfinansować poprzez zastaw (die Verpfändung), poręczenie (die Bürgschaft), cesję w celu zabezpieczenia wierzytelności (die Sicherungsabtretung) czy ubezpieczenie przedmiotu najmu (die Mietkautionsversicherung). Najemca nie musi się przy tym ograniczać wyłącznie co do jednej z powyższych możliwości, lecz wybrać kilka z nich równocześnie. Należy pamiętać, iż kaucja nie może być wyższa niż równowartość trzech czynszy bez kosztów ogrzewania, niem. „Kaltmiete” (patrz § 551 ustęp 1 BGB – kodeks cywilny).

Możliwe sposoby sfinansowania kaucji w szczegółach

Poniżej przedstawiamy poszczególne możliwości sfinansowania kaucji w Niemczech:

 • Zapłata gotówką

Najczęstszą metodą uiszczenia kaucji jest zapłata za nią gotówką, czyli tak zwana „kaucja w gotówce”, niem. die Barkaution. Najemca może przekazać pieniądze w gotówce lub przelewem. Wynajmujący jest natomiast zobowiązany do ulokowania tych pieniędzy na procent (patrz § 551 usęp 3 BGB).

 • Zastaw

Kolejną metodą uiszczenia kaucji w Niemczech może być zastaw. Najemcy zastawiają z reguły środki na lokatach oszczędnościowych (der Sparvertrag). Naturalnie można zastawić również inne przedmioty, jak na przykład samochód albo umowę oszczędnościowo-budowlaną (der Bausparvertrag).

 • Ubezpieczenie przedmiotu najmu

Ubezpieczenie przedmiotu najmu ma na celu zabezpieczenie roszczeń wynikających z umowy najmu. Umowa ta zawierana jest pomiędzy najemcą oraz firmą ubezpieczeniową. Jako potwierdzenie istnienia zabezpieczenia umowy najmu, najemca może przedłożyć polisę wydaną przez ubezpieczyciela.

 • Cesja w celu zabezpieczenia wierzytelności

Najemca może w ramach zabezpieczenia odstąpić wynajmującemu roszczenia, które należą się mu od osób trzecich.

 • Poręczenie

W ramach poręczenia osoby trzecie zobowiązują się do wyrównania ewentualnych zobowiązań najemcy wynikających z umowy najmu. Poręczycielem może zostać zarówno członek rodziny, jak i instytucja kredytowa. Aktualnie w internecie można znaleźć portale, które oferują zawarcie poręczenia online. Dzięki temu można je załatwić stosunkowo szybko i bezproblemowo. Jednym z największych portali oferujących poręczenie przez internet jest w Niemczech Kautionsfrei.de.

Do kogo skierowana jest oferta Kautionsfrei.de?

Oferta Kautionsfrei.de skierowana jest zasadniczo do trzech grup klientów:

  • Osób, które znalazły mieszkanie i podpisały już umowę najmu, lecz nie zapłaciły jeszcze kaucji. Te osoby mogą wypełnić wniosek o udzielenie poręczenia, aby nie płacić kaucji w gotówce. We wniosku należy podać dane osobiste, a także dane wynajmującego, wynajmowanego objektu oraz dane konta bankowego:

Wniosek o udzielenie poręczenie kaucji dla osób, które podpisały już umowę najmu, ale nie zapłaciły jeszcze kaucji.

 • Osób, które są w trakcie szukania nowego mieszkania i chcą zarezerwować poręczenie kaucji na poczet nowego mieszkania:

Wniosek o rezerwację poręczenia na poczet przyszłego mieszkania.

 • Osób, które posiadają mieszkanie i chcą otrzymać zapłaconą w gotówce kaucje, przedkładając w zamian poręczenie:

Wniosek o poręczenie kaucji w celu odzyskania tej już zapłaconej.

Ile kosztuje poręczenie udzielane przez Kautionsfrei.de?

Poręczenie oferowane przez Kautionsfrei to pewnego rodzaju ubezpieczenie. Jego wysokość zależy od wysokości kaucji. Opłatę za poręczenie uiszcza się rocznie. Jeśli kaucja wynosi przykładowo 1000€, to opłata roczna za poręczenie wyniesie 52,50€ (daje to koszta miesięczne rzędu 4,38€). Jedyny minus oferty Kautionsfrei.de, to fakt, iż minimalna opłata roczna za poręczenie to 50€. Oznacza to, iż nawet jeśli kaucja, którą musicie zapłacić jest niższa niż podane w przykładzie 1000€, to opłata za udzielenie poręczenia przez Kautionsfrei.de wyniesie mimo wszystko 50€ rocznie.

Jak długo Kautionsfrei.de pobiera opłatę za udzielenie poręczenia?

Kautionsfrei.de pobiera opłatę raz w roku przez cały okres trwania stosunku najmu, tzn. jak długo trwa obowiązek płacenia kaucji przez najemce. Z poręczenia można jednak zrezygnować w każdej chwili, ponieważ Kautionsfrei.de nie narzuca minimalnego okresu trwania umowy. Koszty za poręczenie zostaną zwrócone zgodnie z upłyniętym czasem od zawarcia umowy. Należy pamiętać, iż po zrezygnowaniu z poręczenia trzeba samodzielnie uiścić opłatę za kaucję.

Alternatywy?

W internecie można oczywiście znaleźć kilka alternatyw. Zachęcamy do porównania ofert poniżej:

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Praca w Niemczech

  5 KOMENTARZE

  1. Witam, mam pytanie dot. zaplaty kaucji za wynajem mieszkania gotówka. Na jaki procent powinien ulokowac wynajemca nasza kaucje? np rzedu 700 euro, lub jak mozna to obliczyc? Przypuszczam,ze nasz wlasciciel nie zwroci nam tej kwoty z procentem, lecz gola kaucje, taka jaka otrzymal, czy mozna mu zwrocic uwage na to, iz ta kaucja powinna byc zwrocona z procentem? prosze o odpowiedz, pozdrawiam.

  2. W odpowiedzi na Państwa pytanie: Jeśli wynajmujący, nie zwróci oprocentowanej kaucji dobrowolnie, to pozostaje tylko udać się do prawnika i walczyć o swoje przed sądem. Jeszcze kilka lat temu niemieckie sądy traktowały kaucję, jako płatność nieoprocentowaną, chyba, że coś innego zostało ustalone w umowie najmu. Aktualnie wiele sądów widzi to inaczej i skłania się ku teorii, że kaucja powinna być oprocentowana. Niestety nie jest to stanowisko wszystkich sądów, więc ciężko jest ocenić, jak dana sprawa się zakończy. W tym wypadku najlepiej zasięgnąć opinii prawnika.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Napisz komentarz!
  Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika