Więcej >>

  Schufa

  Nie masz na kaucję w Niemczech? Oto jak wynajmiesz mieszkanie bez konieczności płacenia jej w całości!

  Schufa Niemcy

  Niemieckie prawo nie narzuca najemcy obowiązku uiszczenia kaucji za mieszkanie. Ten może jednak wynikać z umowy najmu. Bardzo często wynajmujący żadąją poręczenia w gotówce. Niestety nie każdy jest w stanie ponieść kosztów kaucji, które nierzadko są stosunkowo wysokie. Na szczęście istnieje kilka możliwości na uniknięcie płacenia kaucji za mieszkanie w gotówce.

  Co zrobić, aby nie płacić kaucji za mieszkanie w Niemczech w gotówce?

  Kaucja za mieszkanie w Niemczech może zostać zrealizowana na kilka sposobów. Obok uiszczenia zapłaty gotówką, można ją jeszcze sfinansować poprzez zastaw (die Verpfändung), poręczenie (die Bürgschaft), cesję w celu zabezpieczenia wierzytelności (die Sicherungsabtretung) czy ubezpieczenie przedmiotu najmu (die Mietkautionsversicherung). Najemca nie musi się przy tym ograniczać wyłącznie co do jednej z powyższych możliwości, lecz wybrać kilka z nich równolegle. Należy pamiętać, iż kaucja nie może być wyższa niż równowartość trzech czynszy bez kosztów ogrzewania, niem. “Kaltmiete” (patrz § 551 ustęp 1 BGB – kodeks cywilny). Więcej o kaucji w Niemczech przeczytacie tutaj: Kaucja w Niemczech – 8 najważniejszych pytań i odpowiedzi!.

  Możliwe sposoby sfinansowania kaucji w Niemczech w szczegółach

  Poniżej przedstawiamy poszczególne możliwości sfinansowania kaucji w Niemczech:

  • Zapłata gotówką

  Najczęstszą metodą uiszczenia kaucji jest zapłata za nią gotówką, czyli tak zwana “kaucja w gotówce”, niem. die Barkaution. Najemca może przekazać pieniądze w gotówce lub przelewem. Wynajmujący jest natomiast zobowiązany do ulokowania tych pieniędzy na procent (patrz § 551 usęp 3 BGB).

  • Zastaw

  Kolejną metodą uiszczenia kaucji w Niemczech może być zastaw. Najemcy zastawiają z reguły środki na lokatach oszczędnościowych (der Sparvertrag). Naturalnie można zastawić również inne przedmioty, jak na przykład samochód albo umowę oszczędnościowo-budowlaną (der Bausparvertrag).

  • Ubezpieczenie przedmiotu najmu

  Ubezpieczenie przedmiotu najmu ma na celu zabezpieczenie roszczeń wynikających z umowy najmu. Umowa ta zawierana jest pomiędzy najemcą oraz firmą ubezpieczeniową. Jako potwierdzenie istnienia zabezpieczenia umowy najmu, najemca może przedłożyć polisę wydaną przez ubezpieczyciela.

  • Cesja w celu zabezpieczenia wierzytelności

  Najemca może w ramach zabezpieczenia odstąpić wynajmującemu roszczenia, które należą się mu od osób trzecich.

  • Poręczenie kaucji w Niemczech

  W ramach poręczenia osoby trzecie zobowiązują się do wyrównania ewentualnych zobowiązań najemcy wynikających z umowy najmu. Poręczycielem może zostać zarówno członek rodziny, jak i instytucja kredytowa. Aktualnie w internecie można znaleźć portale, które oferują zawarcie poręczenia online. Dzięki temu można je załatwić stosunkowo szybko i bezproblemowo. Jednym z największych portali oferujących poręczenie przez internet jest w Niemczech Kautionsfrei.de.

  Do kogo skierowana jest oferta Kautionsfrei.de?

  Oferta Kautionsfrei.de skierowana jest zasadniczo do trzech grup klientów:

  • Osób, które znalazły mieszkanie i podpisały już umowę najmu, lecz nie zapłaciły jeszcze kaucji. Te osoby mogą wypełnić wniosek o udzielenie poręczenia, aby nie płacić kaucji w gotówce. We wniosku należy podać dane osobiste, a także dane wynajmującego, wynajmowanego objektu oraz dane konta bankowego:

  Wniosek o udzielenie poręczenie kaucji dla osób, które podpisały już umowę najmu, ale nie zapłaciły jeszcze kaucji.

  • Osób, które są w trakcie szukania nowego mieszkania i chcą zarezerwować poręczenie kaucji na poczet nowego mieszkania:

  Wniosek o rezerwację poręczenia na poczet przyszłego mieszkania.

  • Osób, które posiadają mieszkanie i chcą otrzymać zapłaconą w gotówce kaucje, przedkładając w zamian poręczenie:

  Wniosek o poręczenie kaucji w celu odzyskania tej już zapłaconej.

  Ile kosztuje poręczenie udzielane przez Kautionsfrei.de?

  Wysokość poręczenia zależy od wysokości kaucji, a opłatę za nie uiszcza się rocznie. Jeśli kaucja wynosi przykładowo 1000€, to opłata roczna za poręczenie wyniesie 52,50€ (daje to koszta miesięczne rzędu 4,38€). Jedyny minus oferty Kautionsfrei.de, to fakt, iż minimalna opłata roczna za poręczenie to 50€. Oznacza to, iż nawet jeśli kaucja, którą musicie zapłacić jest niższa niż podane w przykładzie 1000€, to opłata za udzielenie poręczenia przez Kautionsfrei.de wyniesie mimo wszystko 50€ rocznie.

  Jak długo Kautionsfrei.de pobiera opłatę za udzielenie poręczenia?

  Kautionsfrei.de pobiera opłatę raz w roku przez cały okres trwania stosunku najmu, tzn. jak długo trwa obowiązek płacenia kaucji przez najemce. Z poręczenia można jednak zrezygnować w każdej chwili, ponieważ Kautionsfrei.de nie narzuca minimalnego okresu trwania umowy. Koszty za poręczenie zostaną zwrócone zgodnie z upłyniętym czasem od zawarcia umowy. Należy pamiętać, iż po zrezygnowaniu z poręczenia trzeba samodzielnie uiścić opłatę za kaucję.

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  5 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  5 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Misia

  Witam, mam pytanie dot. zaplaty kaucji za wynajem mieszkania gotówka. Na jaki procent powinien ulokowac wynajemca nasza kaucje? np rzedu 700 euro, lub jak mozna to obliczyc? Przypuszczam,ze nasz wlasciciel nie zwroci nam tej kwoty z procentem, lecz gola kaucje, taka jaka otrzymal, czy mozna mu zwrocic uwage na to, iz ta kaucja powinna byc zwrocona z procentem? prosze o odpowiedz, pozdrawiam.

  Mario80

  Witam. Rowniez mam identyczne pytanie.

  Ewa

  Podpinam się pod pytanie.

  Karolina

  Dzien dobry. Czy wynajmujący może się nie zgodzić na poręczenie kaucji przez Kautionsfrei.de??

  5
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x