Więcej

  Nie masz na kaucję w Niemczech? Oto jak wynajmiesz mieszkanie bez konieczności płacenia jej w całości!

  Niemieckie prawo nie narzuca najemcy obowiązku uiszczenia kaucji za mieszkanie. Ten może jednak wynikać z umowy najmu. Bardzo często wynajmujący żadąją poręczenia w gotówce. Niestety nie każdy jest w stanie ponieść kosztów kaucji, które nierzadko są stosunkowo wysokie. Na szczęście istnieje kilka możliwości na uniknięcie płacenia kaucji za mieszkanie w gotówce.

  Co zrobić, aby nie płacić kaucji za mieszkanie w Niemczech w gotówce?

  Kaucja za mieszkanie w Niemczech może zostać zrealizowana na kilka sposobów. Obok uiszczenia zapłaty gotówką, można ją jeszcze sfinansować poprzez zastaw (die Verpfändung), poręczenie (die Bürgschaft), cesję w celu zabezpieczenia wierzytelności (die Sicherungsabtretung) czy ubezpieczenie przedmiotu najmu (die Mietkautionsversicherung). Najemca nie musi się przy tym ograniczać wyłącznie co do jednej z powyższych możliwości, lecz wybrać kilka z nich równolegle. Należy pamiętać, iż kaucja nie może być wyższa niż równowartość trzech czynszy bez kosztów ogrzewania, niem. „Kaltmiete” (patrz § 551 ustęp 1 BGB – kodeks cywilny). Więcej o kaucji w Niemczech przeczytacie tutaj: Kaucja w Niemczech – 8 najważniejszych pytań i odpowiedzi!.

  Możliwe sposoby sfinansowania kaucji w Niemczech w szczegółach

  Poniżej przedstawiamy poszczególne możliwości sfinansowania kaucji w Niemczech:

  • Zapłata gotówką

  Najczęstszą metodą uiszczenia kaucji jest zapłata za nią gotówką, czyli tak zwana „kaucja w gotówce”, niem. die Barkaution. Najemca może przekazać pieniądze w gotówce lub przelewem. Wynajmujący jest natomiast zobowiązany do ulokowania tych pieniędzy na procent (patrz § 551 usęp 3 BGB).

  • Zastaw

  Kolejną metodą uiszczenia kaucji w Niemczech może być zastaw. Najemcy zastawiają z reguły środki na lokatach oszczędnościowych (der Sparvertrag). Naturalnie można zastawić również inne przedmioty, jak na przykład samochód albo umowę oszczędnościowo-budowlaną (der Bausparvertrag).

  • Ubezpieczenie przedmiotu najmu

  Ubezpieczenie przedmiotu najmu ma na celu zabezpieczenie roszczeń wynikających z umowy najmu. Umowa ta zawierana jest pomiędzy najemcą oraz firmą ubezpieczeniową. Jako potwierdzenie istnienia zabezpieczenia umowy najmu, najemca może przedłożyć polisę wydaną przez ubezpieczyciela.

  • Cesja w celu zabezpieczenia wierzytelności

  Najemca może w ramach zabezpieczenia odstąpić wynajmującemu roszczenia, które należą się mu od osób trzecich.

  • Poręczenie kaucji w Niemczech

  W ramach poręczenia osoby trzecie zobowiązują się do wyrównania ewentualnych zobowiązań najemcy wynikających z umowy najmu. Poręczycielem może zostać zarówno członek rodziny, jak i instytucja kredytowa. Aktualnie w internecie można znaleźć portale, które oferują zawarcie poręczenia online. Dzięki temu można je załatwić stosunkowo szybko i bezproblemowo. Jednym z największych portali oferujących poręczenie przez internet jest w Niemczech Kautionsfrei.de.

  Do kogo skierowana jest oferta Kautionsfrei.de?

  Oferta Kautionsfrei.de skierowana jest zasadniczo do dwóch grup klientów:

  • Osób, które są w trakcie szukania nowego mieszkania i chcą zarezerwować poręczenie kaucji na poczet przyszłego mieszkania (wniosek można zapisać na okres do jednego miesiąca):

  Wniosek o rezerwację poręczenia na poczet przyszłego mieszkania

  • Osób, które znalazły już mieszkanie i chcą otrzymać poręczenie do przedłożenia wynajmującemu, bez konieczności płacenia kaucji w całości:

  Wniosek o poręczenie kaucji w celu przedłożenia poręczenia wynajmującemu

  Ile kosztuje poręczenie udzielane przez Kautionsfrei.de?

  Koszt poręczenia jest obliczany procentowo w zależności od wysokości kaucji i wynosi 5,25 procent jej kwoty. Oznacza to, że dla kaucji w wysokości 1500 euro, gwarancja depozytu z kautionsfrei.de wyniesie 6,56 euro miesięcznie (pobierane jako składka z Waszego konta):

  5,25% z 1500€ = 78,75€/rocznie
  78,75€:12 miesięcy = 6,56€/miesięcznie

  Jak mogę zrezygnować z oferty?

  Z oferty Kautionsfrei.de można zrezygnować w każdym momencie, bez uprzedzenia i bez podania przyczyn. W tym celu wystarczy odesłać do Kautionsfrei.de podpisane przez wynajmującego poręczenie, a otrzymacie od Kautionsfrei.de zestawienie dotychczas zapłaconych składek. Okres dstąpienia od umowy wynosi 14 dni.

  Pod następującym linkiem można zamówić za darmo kopertę, w której będziecie mogli przesłać do Kautionsfrei poręczenie, które otrzymacie z powrotem od wynajmującego: kautionsfrei.de/kuendigen.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  5 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  5 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Misia

  Witam, mam pytanie dot. zaplaty kaucji za wynajem mieszkania gotówka. Na jaki procent powinien ulokowac wynajemca nasza kaucje? np rzedu 700 euro, lub jak mozna to obliczyc? Przypuszczam,ze nasz wlasciciel nie zwroci nam tej kwoty z procentem, lecz gola kaucje, taka jaka otrzymal, czy mozna mu zwrocic uwage na to, iz ta kaucja powinna byc zwrocona z procentem? prosze o odpowiedz, pozdrawiam.

  Mario80

  Witam. Rowniez mam identyczne pytanie.

  Ewa

  Podpinam się pod pytanie.

  Karolina

  Dzien dobry. Czy wynajmujący może się nie zgodzić na poręczenie kaucji przez Kautionsfrei.de??

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  6,119ObserwującyObserwuj
  181ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2022 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2022 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Wakacje w i wolne od szkoły w Niemczech w 2022 roku – terminy dla wszystkich landów!

  Ferie i wakacje w 2022/2023 roku z pewnością będą inne niż wszystkie dotychczas. Nadal nie wiadomo co będzie dozwolone, które europejskie rejony otworzą się...

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....
  5
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x