02.06.2020

Dowiedz się, co zawiera protokół przekazania mieszkania w Niemczech i dlaczego warto go sporządzić!

Ostatnio dodane

Niemcy: Pogoda w długi weekend zachęcała do spacerów – nie wszyscy przestrzegali obostrzeń

W związku z piękną pogodą w długi weekend w Niemczech, wiele osób postanowiło spędzić go na świeżym powietrzu. Nie...

Naruszenie ochrony danych? Niemiecki youtuber pokazuje akta pacjentów w opuszczonym szpitalu!

Youtuber odkrył setki akt pacjentów w pustym szpitalu i sfilmował siebie podczas dokonywania tego odkrycia. Teraz miasto reaguje na...

Oto 15 największych miast Niemiec pod względem ludności!

Berlin, Hamburg, Monachium - prawie każdy zapytany o największe miasta w Niemczech wymieniłby te trzy metropolie. Ale które jeszcze...

Niemcy: Producent leków wycofuje popularny lek na tarczycę

Duża firma farmaceutyczna „Hexal” wycofuje leki na tarczycę L-Thyrox. Istnieje prawdopodobnieństwo, że zostały one niewłaściwie oznakowane.Wycofanie dotyczy partii L-tyroksyny...

Nim najemca wprowadzi się do nowego mieszkania albo wyprowadzi się z obecnego, sporządzany jest w Niemczech zwykle protokół przekazania mieszkania (das Wohnungsübergabeprotokoll). Poniżej dowiecie się w jakim celu sporządzany jest taki protokół i co zawiera.

Co zawiera protokół przekazania mieszkania w Niemczech?

Protokół przekazania mieszkania ma na celu rejestrację wszelkiego rodzaju wad mieszaknia oraz jego aktualnego stanu. Sporządzenie takiego protokołu nie jest obowiązkowe, w związku z czym żadna ze stron nie może zmusić drugiej do jego wykonania. Protokół przekazania mieszkania może być jednak bardzo pomocny, szczególnie w sytuacjach konfliktowych wynikających z wystąpienia wady mieszkania.

Na Dojczland.info znajdziecie wzór protokołu przekazania mieszkania po niemiecku:

Oto jak mniej więcej wygląda taki protokół w Niemczech:

Czy protokół przekazania mieszkania jest w Niemczech obowiązkowy?

Nie, nikt nie ma obowiązku sporządzania protokołu przekazania lub protokołu przejęcia mieszkania. Warto to jednak zrobić, ponieważ w przypadku sporu protokół może służyć jako ważny dowód.

Jeśli wyprowadzicie się z mieszkania i przekażecie klucze wynajmującemu bez sporządzania protokołu przekazania mieszkania, ryzykujecie tym, że nawet kilka tygodni po wyprowadzce być może będziecie musieli się tłumaczyć za ewentualne szkody lub będziecie musieli w krótkim czasie przeprowadzić różne naprawy kosmetyczne w mieszkaniu, nawet jeśli to nie Wy odpowiadacie za te ewentualne szkody!

Nasza rada: Pobierzcie wzór protokołu przekazania mieszkania z naszej strony (wzory pism) i dajcie wynajmującemu do podpisania podczas zdawania mieszkania – dzięki temu zaoszczędzicie sobie ewentualnego stresu w przyszłości.

W jakim celu sporządzany jest protokół przekazania mieszkania w Niemczech?

Protokół przekazania mieszkania sporządzany jest w celu uniknięcia podczas wyprowadzki ewentualnych nieporozumień z wynajmującym, wynikających z rozbieżnych zdań na temat stanu mieszkania. Nierzadko wynajmujący żąda od byłego najemcy usunięcia szkód mieszkania albo zapłacenia odszkodowania. Zdarza się, iż żądania te są bezpodstawne. Dzieki protokołowi przekazania mieszkania może zostać stwierdzone, czy szkoda powstała w okresie wynajmu przez najemce, czy też miała miejsce w innym terminie i została spowodowana przykładowo przez aktualnego najemcę lub robotnika wykonującego remont mieszkania. Jeżeli z protokołu wynika, iż mieszkanie nie posiada wad, to wynajmujący nie ma prawa do żądania odszkodowania za rzekome szkody. Czym więcej jest on zobowiązany do przestrzegania ustaleń protokołu przekazania mieszkania.

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

3 KOMENTARZE

Obserwuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
Monika

witam.
Jak mój maż przejmował mieszkanie był taki protokół mieszkania zrobiony, ale do tej pory go nie dostalismy.
Maż przyjmował mieszkanie do remontu a protokół mieszkania robiła Hausmeisterin, która już tu nie pracuje bo się przeprowadziła(to że wzielimy mieszkanie do remontu jest w umowie) ,a protokół mieszkania był ze wszystkimi uszczerbkami jakie były czyli porysowane panele, i wszelkie uszkodzenia i tego do tej pory nie dostaniemy.
Czy w tym przypadku będziemy płacili za szkody , których nie zrobilimy?
Pozdrawiam
Monika

Joanna

Witam.
Czy właściciel mieszkania może mi nie oddać kaucji,za to,że nie pomalowałam ścian w mieszkaniu na biało?

155,822FaniLubię
3,345ObserwującyObserwuj
3
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x