polisa.de
    polisa.de

    Dowiedz się, co zawiera protokół przekazania mieszkania w Niemczech i dlaczego warto go sporządzić!

    polisa.de

    Nim najemca wprowadzi się do nowego mieszkania albo wyprowadzi się z obecnego, sporządzany jest w Niemczech zwykle protokół przekazania mieszkania (das Wohnungsübergabeprotokoll). Poniżej dowiecie się w jakim celu sporządzany jest taki protokół i co zawiera.

    Co zawiera protokół przekazania mieszkania w Niemczech?

    Protokół przekazania mieszkania ma na celu rejestrację wszelkiego rodzaju wad mieszaknia oraz jego aktualnego stanu.

    Protokół przekazania powinien zawierać:

    • Stan okien, drzwi i szaf wnękowych
    • Stan stropów, wykładzin podłogowych i płytek
    • Stan włączników światła, gniazdek i grzejników
    • Aktualny stan liczników energii elektrycznej i gazu

    Zarówno najemca, jak i wynajmujący podpisują protokół przekazania.

    Na Dojczland.info znajdziecie wzór protokołu przekazania mieszkania po niemiecku:

    Oto jak mniej więcej wygląda taki protokół w Niemczech:

    Czy protokół przekazania mieszkania jest w Niemczech obowiązkowy?

    Nie, nikt nie ma obowiązku sporządzania protokołu przekazania lub protokołu przejęcia mieszkania. Warto to jednak zrobić, ponieważ w przypadku sporu protokół może służyć jako ważny dowód.

    Jeśli wyprowadzicie się z mieszkania i przekażecie klucze wynajmującemu bez sporządzania protokołu przekazania mieszkania, ryzykujecie tym, że nawet kilka tygodni po wyprowadzce być może będziecie musieli się tłumaczyć za ewentualne szkody lub będziecie musieli w krótkim czasie przeprowadzić różne naprawy kosmetyczne w mieszkaniu, nawet jeśli to nie Wy odpowiadacie za te ewentualne szkody!

    Nasza rada: Pobierzcie wzór protokołu przekazania mieszkania z naszej strony (wzory pism) i dajcie wynajmującemu do podpisania podczas zdawania mieszkania – dzięki temu zaoszczędzicie sobie ewentualnego stresu w przyszłości.

    W jakim celu sporządzany jest protokół przekazania mieszkania w Niemczech?

    Protokół przekazania mieszkania sporządzany jest w celu uniknięcia podczas wyprowadzki ewentualnych nieporozumień z wynajmującym, wynikających z rozbieżnych zdań na temat stanu mieszkania. Nierzadko wynajmujący żąda od byłego najemcy usunięcia szkód mieszkania albo zapłacenia odszkodowania. Zdarza się, iż żądania te są bezpodstawne. Dzięki protokołowi przekazania mieszkania może zostać stwierdzone, czy szkoda powstała w okresie wynajmu przez najemce, czy też miała miejsce w innym terminie i została spowodowana przykładowo przez aktualnego najemcę lub robotnika wykonującego remont mieszkania. Jeżeli z protokołu wynika, iż mieszkanie nie posiada wad, to wynajmujący nie ma prawa do żądania odszkodowania za rzekome szkody. Czym więcej jest on zobowiązany do przestrzegania ustaleń protokołu przekazania mieszkania.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    5 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    5 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Monika

    witam.
    Jak mój maż przejmował mieszkanie był taki protokół mieszkania zrobiony, ale do tej pory go nie dostalismy.
    Maż przyjmował mieszkanie do remontu a protokół mieszkania robiła Hausmeisterin, która już tu nie pracuje bo się przeprowadziła(to że wzielimy mieszkanie do remontu jest w umowie) ,a protokół mieszkania był ze wszystkimi uszczerbkami jakie były czyli porysowane panele, i wszelkie uszkodzenia i tego do tej pory nie dostaniemy.
    Czy w tym przypadku będziemy płacili za szkody , których nie zrobilimy?
    Pozdrawiam
    Monika

    Joanna

    Witam.
    Czy właściciel mieszkania może mi nie oddać kaucji,za to,że nie pomalowałam ścian w mieszkaniu na biało?

    Jolanta

    W mieszkaniu które wynająłem były meble, po wyprowadzce właściciel nie oddał mi kaucji bo obciążył mnie kosztami wywozu mebli, nie otrzymałem też protokołu zdawczego od grudnia
    2019 do tej pory

    Marcelina

    Po zdaniu mieszkania został spisany protokol i podpisany przez obie strony, protokół nie zawieral zadnych przeciwskazan, lecz wlasciciel mieszkania nie dal kopii. Posiadamy jego zdjecie. Po 6 miesiacach otrzmalismy pismo plus protokół ktory nie zgadza sie z tym ktory podpisalismy. Aby pokryc szkody w mieszkaniu, ktorych my nie zrobilismy. Wlasciciel sam sobie po pewnym czasie uzupelnil protokol na wlasna reke, co mozna zrobic w tej sytuacjii?

    5
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x