Czym jest protokół przekazania mieszkania w Niemczech?

3
4462

Nim najemca wprowadzi się do nowego mieszkania albo wyprowadzi się z obecnego, sporządzany jest w Niemczech zwykle protokół przekazania mieszkania [das Wohnungsübergabeprotokoll]. Poniżej dowiecie się w jakim celu sporządzany jest taki protokół.

Czym jest protokół przekazania mieszkania w Niemczech?

Protokół przekazania mieszkania ma na celu rejestrację wszelkiego rodzaju wad mieszaknia oraz jego aktualnego stanu. Sporządzenie takiego protokołu nie jest obowiązkowe, w związku z czym żadna ze stron nie może zmusić drugiej do jego wykonania. Protokół przekazania mieszkania może być jednak bardzo pomocny, szczególnie w sytuacjach konfliktowych wynikających z wystąpienia wady mieszkania.

Na Dojczland.info znajdziecie wzór protokołu przekazania mieszkania po niemiecku:

W jakim celu sporządzany jest protokół przekazania mieszkania?

Protokół przekazania mieszkania sporządzany jest w celu uniknięcia podczas wyprowadzki ewentualnych nieporozumień z wynajmującym, wynikających z rozbieżnych zdań na temat stanu mieszkania. Nierzadko wynajmujący żąda od byłego najemcy usunięcia szkód mieszkania albo zapłacenia odszkodowania. Zdarza się, iż żądania te są bezpodstawne. Dzieki protokołowi przekazania mieszkania może zostać stwierdzone, czy szkoda powstała w okresie wynajmu przez najemce, czy też miała miejsce w innym terminie i została spowodowana przykładowo przez aktualnego najemcę lub robotnika wykonującego remont mieszkania. Jeżeli z protokołu wynika, iż mieszkanie nie posiada wad, to wynajmujący nie ma prawa do żądania odszkodowania za rzekome szkody. Czym więcej jest on zobowiązany do przestrzegania ustaleń protokołu przekazania mieszkania.

Autor: Zuzanna Gaik

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Praca w Niemczech

  3 KOMENTARZE

  1. witam.
   Jak mój maż przejmował mieszkanie był taki protokół mieszkania zrobiony, ale do tej pory go nie dostalismy.
   Maż przyjmował mieszkanie do remontu a protokół mieszkania robiła Hausmeisterin, która już tu nie pracuje bo się przeprowadziła(to że wzielimy mieszkanie do remontu jest w umowie) ,a protokół mieszkania był ze wszystkimi uszczerbkami jakie były czyli porysowane panele, i wszelkie uszkodzenia i tego do tej pory nie dostaniemy.
   Czy w tym przypadku będziemy płacili za szkody , których nie zrobilimy?
   Pozdrawiam
   Monika

   • Witam, jeśli wynajmujący będzie w stanie dowieść, że szkody zostały wyrządzone przez Państwa, to wtedy będzie trzeba je pokryć. W przeciwnym razie nic za nie nie zapłacicie. Głównie w gestii wynajmującego leży sporządzenie protokołu przekazania mieszkania i skoro tego nie dopilnował, to musi się liczyć z odpowiednimi konsekwencjami. W razie gdyby najemca nie chciał wypłacić kaucji, to należy zwrócić mu uwagę, iż szkody zostały wyrządzone przez poprzedniego najemcę i nalegać na jej wypłacenie. Wynajmujący ma przed sądem z reguły gorsze karty. Pozdrawiam

  2. Witam.
   Czy właściciel mieszkania może mi nie oddać kaucji,za to,że nie pomalowałam ścian w mieszkaniu na biało?

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Napisz komentarz!
  Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika