Więcej >>

  Schufa

  Dowiedz się, co zawiera protokół przekazania mieszkania w Niemczech i dlaczego warto go sporządzić!

  Schufa Niemcy

  Nim najemca wprowadzi się do nowego mieszkania albo wyprowadzi się z obecnego, sporządzany jest w Niemczech zwykle protokół przekazania mieszkania (das Wohnungsübergabeprotokoll). Poniżej dowiecie się w jakim celu sporządzany jest taki protokół i co zawiera.

  Co zawiera protokół przekazania mieszkania w Niemczech?

  Protokół przekazania mieszkania ma na celu rejestrację wszelkiego rodzaju wad mieszaknia oraz jego aktualnego stanu. Sporządzenie takiego protokołu nie jest obowiązkowe, w związku z czym żadna ze stron nie może zmusić drugiej do jego wykonania. Protokół przekazania mieszkania może być jednak bardzo pomocny, szczególnie w sytuacjach konfliktowych wynikających z wystąpienia wady mieszkania.

  Na Dojczland.info znajdziecie wzór protokołu przekazania mieszkania po niemiecku:

  Oto jak mniej więcej wygląda taki protokół w Niemczech:

  Czy protokół przekazania mieszkania jest w Niemczech obowiązkowy?

  Nie, nikt nie ma obowiązku sporządzania protokołu przekazania lub protokołu przejęcia mieszkania. Warto to jednak zrobić, ponieważ w przypadku sporu protokół może służyć jako ważny dowód.

  Jeśli wyprowadzicie się z mieszkania i przekażecie klucze wynajmującemu bez sporządzania protokołu przekazania mieszkania, ryzykujecie tym, że nawet kilka tygodni po wyprowadzce być może będziecie musieli się tłumaczyć za ewentualne szkody lub będziecie musieli w krótkim czasie przeprowadzić różne naprawy kosmetyczne w mieszkaniu, nawet jeśli to nie Wy odpowiadacie za te ewentualne szkody!

  Nasza rada: Pobierzcie wzór protokołu przekazania mieszkania z naszej strony (wzory pism) i dajcie wynajmującemu do podpisania podczas zdawania mieszkania – dzięki temu zaoszczędzicie sobie ewentualnego stresu w przyszłości.

  W jakim celu sporządzany jest protokół przekazania mieszkania w Niemczech?

  Protokół przekazania mieszkania sporządzany jest w celu uniknięcia podczas wyprowadzki ewentualnych nieporozumień z wynajmującym, wynikających z rozbieżnych zdań na temat stanu mieszkania. Nierzadko wynajmujący żąda od byłego najemcy usunięcia szkód mieszkania albo zapłacenia odszkodowania. Zdarza się, iż żądania te są bezpodstawne. Dzieki protokołowi przekazania mieszkania może zostać stwierdzone, czy szkoda powstała w okresie wynajmu przez najemce, czy też miała miejsce w innym terminie i została spowodowana przykładowo przez aktualnego najemcę lub robotnika wykonującego remont mieszkania. Jeżeli z protokołu wynika, iż mieszkanie nie posiada wad, to wynajmujący nie ma prawa do żądania odszkodowania za rzekome szkody. Czym więcej jest on zobowiązany do przestrzegania ustaleń protokołu przekazania mieszkania.

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  Chcesz kupić tańsze bilety do Europa Park, Disneyland Paris albo innego parku rozrywki? A może tańszy bilet do Tropical Islands albo na spektakularny musical “Król lew”? Jeśli tak, to koniecznie zajrzyj na www.travelcircus.de!

  3 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  3 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Monika

  witam.
  Jak mój maż przejmował mieszkanie był taki protokół mieszkania zrobiony, ale do tej pory go nie dostalismy.
  Maż przyjmował mieszkanie do remontu a protokół mieszkania robiła Hausmeisterin, która już tu nie pracuje bo się przeprowadziła(to że wzielimy mieszkanie do remontu jest w umowie) ,a protokół mieszkania był ze wszystkimi uszczerbkami jakie były czyli porysowane panele, i wszelkie uszkodzenia i tego do tej pory nie dostaniemy.
  Czy w tym przypadku będziemy płacili za szkody , których nie zrobilimy?
  Pozdrawiam
  Monika

  Joanna

  Witam.
  Czy właściciel mieszkania może mi nie oddać kaucji,za to,że nie pomalowałam ścian w mieszkaniu na biało?

  3
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x