Więcej

  Pomoc konsularna w Niemczech – w jakich sytuacjach można na nią liczyć?

  Emigranci na co dzień borykają się z różnymi problemami. Ich rozwiązanie na pierwszy rzut oka może wydawać się niemożliwe, jednakże w istocie wcale tak nie jest. Ważne, żeby wiedzieć, do kogo się udać z prośbą o pomoc. Pamiętajmy, iż sytuacjach kryzysowych, z pozoru bez wyjścia, zawsze można liczyć na pomoc konsula. Zgubienie lub kradzież dokumentu tożsamości, strata wszystkich pieniędzy czy śmierć bliskiej osoby – w takich dramatycznych sytuacjach konsul wyciągnie do Ciebie pomocną dłoń, aby wspólnie stawić czoła przeciwnościom losu.

  Utrata wszystkich pieniędzy – jak konsul może nam pomóc?

  Jeśli nie mamy możliwości skontaktowania się z najbliższymi przebywającymi w kraju, którzy mogą nas wesprzeć finansowo, to w takiej sytuacji konsul może pośredniczyć w nawiązaniu kontaktu z rodziną i najbliższymi. Konsul przekaże wiadomość z prośbą o przesłanie środków pieniężnych. Współcześnie większość banków umożliwia przesyłanie pieniędzy także za granicę, dlatego jeśli tylko rodzina jest w stanie nam pomóc to warto z tego skorzystać. Ponadto, w kraju działają firmy świadczące płatne usługi transferu pieniędzy za granicę, które niemalże natychmiast po potwierdzeniu operacji wypłacają danej osobie przebywającej za granicą pieniądze przekazane z Polski. W taki sposób możemy bardzo szybką otrzymać finansowe wsparcie.

  Należy pamiętać o tym, że sam konsul może pożyczać pieniądze tylko w uzasadnionych przypadkach, gdy nie ma innej drogi przekazania pieniędzy. Wtedy też wpłaca on potrzebną kwotę na konto danej osoby, a krewni czy znajomi zwracają ją, wpłacając na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie. Oznacza to, iż w wyjątkowych przypadkach konsul będzie pośrednikiem podczas przekazywania środków pieniężnych.

  W szczególnie uzasadnionych przypadkach konsul może udzielić zwrotnej pożyczki, która umożliwi danej osobie powrót do kraju najtańszym środkiem transportu. Oczywiście, po powrocie do ojczyzny należy niezwłocznie uregulować tę kwestię.

  Utrata dokumentów za granicą

  Jeśli zgubiłeś lub skradziono Ci dokumenty potwierdzające tożsamość: paszport, dowód osobisty to konsul może, po uprzednim potwierdzeniu tożsamości, wydać paszport tymczasowy, abyś mógł wrócić do kraju. Więcej na ten temat tutaj:
  Zgubiłeś/-aś polskie dowód osobisty w Niemczech? Dowiedz się co zrobić!

  Pozbawienie wolności – pomoc w przypadku aresztowania

  W momencie zatrzymania, aresztowania czy pozbawienia wolności za granicą, również możemy się starać o nawiązanie kontaktu z konsulem, który zatroszczy się o to, aby obywatel RP był tak samo traktowany jak obywatel państwa, w którym przebywamy.

  Jeśli osoba zatrzymana ma takie życzenie, to konsul może powiadomić rodzinę o aresztowaniu. Konsul może także wystąpić do władz miejscowych, uzyskać informację i przekazać zainteresowanemu powody zatrzymania, poinformować go o przewidywanej w ustawodawstwie sankcji karnej za popełnienie zarzucanego czynu, zapoznać go z czasem trwania procedury sądowej oraz przedstawić ewentualne możliwości zwolnienia, a także dostarczyć aresztowanemu listę adwokatów. Zatrzymana osoba musi jednak samodzielnie wybrać pełnomocnika.

  Konsul może także utrzymywać kontakt z osobą zatrzymaną.

  Śmierć bliskiej osoby

  W przypadku tak dramatycznej sytuacji jak śmierć polskiego obywatela konsul może również pomóc w powiadomieniu krewnych – za pośrednictwem Urzędu Wojewódzkiego właściwego dla miejsca zamieszkania zmarłego oraz służy pomocą w załatwieniu wszelkich formalności na miejscu. Koszty sprowadzenia ciała do kraju ponosi ubezpieczyciel zmarłego, jeśli osoba nie była ubezpieczona to kwestia ta spoczywa wyłącznie na rodzinie.

  Ograniczenia pomocy konsularnej

  Zakres pomocy konsula jest jasno określony i zgodny z umowami międzynarodowymi, prawem oraz zwyczajami kraju urzędowania. Obowiązki konsula są także zdefiniowane przez konkretne przepisy polskie, stąd też konsul nie może nam pomóc np. w znalezieniu zakwaterowania, pracy, transportu.

  Z wsparcia konsulatu nie będziesz mógł skorzystać, jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu czy załatwieniu zakwaterowania oraz pracy w kraju emigracji. Konsul nie może uczestniczyć w sprawach sądowych w charakterze adwokata, nie może także wpływać na wybór prawnika. Jeśli jest potrzebna pomoc prawnika to konsulat może udostępnić listę adwokatów, którzy są rekomendowani przez urząd konsularny. Lista prawników cieszących się zaufaniem placówki jest udostępniania na stronach poszczególnych konsulatów.

  Konsul nie będzie także ingerował w konflikty, które są efektem niewywiązywania się z zobowiązań jednej ze stron z umowy cywilnoprawnej (stosunek pracy, zakup usług turystycznych itp.).

  Strona internetowa konsulatu jako podstawowe źródło informacji

  Na stronie internetowej poszczególnych konsulatów w razie potrzeby możesz znaleźć wiele użytecznych informacji związanych z konkretnymi formalnościami. Warto się z nimi zapoznać, aby w przyszłości uniknąć niepotrzebnego stresu.

  Jeśli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o pracy konsularnej, to zachęcamy do przeczytania naszego wywiadu z konsulem Jakubem Wawrzyniakiem:

  Konsul Jakub Wawrzyniak o pracy w dyplomacji

  W poniższym artykule znajdziecie adresy wszystkich polskich placówek dyplomatycznych w Niemczech:

  Adresy oraz właściwość terytorialna polskich urzędów konsularnych w Niemczech

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  14,600ObserwującyObserwuj
  218ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Mając te choroby przewlekłe, można w Niemczech przejść na emeryturę trzy lata wcześniej – bez potrąceń

  Jeśli jesteście przewlekle chorzy, pod pewnymi warunkami możecie w Niemczech przejść na wcześniejszą emeryturę – bez negatywnych konsekwencji finansowych. Jakie przepisy mają tu zastosowanie...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Płaca minimalna w Niemczech 2023 – aktualne kwoty oraz najważniejsze regulacje!

  Od 1 stycznia 2015 roku obowiązuje w Niemczech płaca minimalna (niem. Mindestlohn), która wynosiła wtedy 8,50 euro na godzinę. Regulacja ta ma na celu...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x