08.07.2020

Zgubiłeś/-aś polskie dowód osobisty w Niemczech? Dowiedz się co zrobić!

W sytuacji zagubienia w Niemczech ważnego polskiego dowodu osobistego lub paszportu oraz innych dokumentów należy niezwłocznie poinformować niemiecką policję. Oprócz tego, w przypadku paszportu lub dowodu osobistego utratę należy również zgłosić w jednym z polskich konsulatów na terenie Niemiec (we własnym interesie, aby nikt nieuprawniony nie wykorzystał dokumentu w niechciany przez nas sposób).

Ważne: Utratę/kradzież dowodu osobistego lub paszportu można zgłosić w konsulacie wyłącznie osobiście! Po zgłoszeniu utraty dokument zostaje unieważniony, w związku z czym nie można się nim więcej posługiwać, nawet jeśli uda Wam się go znaleźć.

Zagubiony/ukradziony dowód osobisty w Niemczech

Każdy kto posiada polski dowód osobisty i przebywaja poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgłasza zagubienie lub uszkodzenie dokumentu w dowolnej placówce konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej w formie pisemnej za pomocą poczty (adresy placówek konsularnych RP w Niemczech znajdziecie TUTAJ) wyłącznie poprzez wypełnienie stosownego formularza: Formularz utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego albo osobiście w godzinach urzędowania.

Zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego jest wydawane nieodpłatnie na żądanie. Zaświadczenie jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, nie dłużej jednak niż przez 2 miesiące. Pamiętajcie, że zaświadczenie nie zastępuje dokumentu tożsamości!

Zagubiony/ukradziony paszport w Niemczech

Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej przebywający w Niemczech, w przypadku zagubienia lub uszkodzenia paszportu muszą się niezwłocznie zgłosić osobiście w dowolnej placówce konsularnej RP w Niemczech w godzinach urzędowania. Poniżej znajdziecie linki do stron internetowych polskich placówek dyplomatycznych na terenie Niemiec:

Wydział Konsularny Ambasady RP w Berlinie

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kolonii

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Hamburgu

Wyrobienie nowego paszportu w Niemczech

Jeżeli po utracie paszportu lub dowodu osobistego w Niemczech pozostaniecie bez innego ważnego dokumentu tożsamości, to w wybranym konsulacie możecie wystąpić o paszport 10-letni (okres oczekiwania około 5-8 tygodni, koszt 110 euro) oraz na życzenie o paszport tymczasowy na czas oczekiwania na wydanie paszportu 10-letniego (dopłata 15 euro) albo tymczasowy na powrót do kraju, ważny przez krótki okres czasu i wydawany dla osób niezamieszkałych w Niemczech (koszt: 40 euro). Okres oczekiwania na paszporty tymczasowe to kilka dni roboczych. W przypadku osób, których paszport został wydany w ciągu ostatnich 10 lat czas ten da się często skrócić do kilku godzin. Jeśli będziecie chcieli załatwić sprawę w czasie krótszym niż 3 dni, to będziecie musieli uiścić dodatkowa opłatę w wysokości 30 euro. Więcej informacji na na ten temat znajdziecie na stronach polskich urzędów konsularnych na terenie Niemiec.

Ważne: Konsulat jest w stanie pomóc wyłącznie w sprawach paszportowych oraz dotyczących dowodów osobistych. Inne dokumenty (np. prawo jazdy) są z tej pomocy wyjęte.

Zgubiona/ukradziona karta bankomatowa w Niemczech

Kartę bankomatową należy niezwłocznie zastrzec w banku, w którym została wydana. Można to zrobić telefonicznie (większość banków oddaje do dyspozycji bezpłatna infolinię) albo osobiście w banku.

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

Praca w Niemczech

2 KOMENTARZE

Obserwuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
czeslaw179

dlaczego nowy dowud osobisty RP nie moge aktywowac karty sim w niemczech jako wiarygodnosci przy otrzymaniu numeru

Piotr

Dlaczego bez profilu zaufania nie moge zglosic zgubionego dow.os.w konsulacie niemieckim ?

2
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x