Więcej >>

  Schufa

  Druga rata Kinderbonus, obszary ryzyka, zmiana czasu… Oto co czeka mieszkańców Niemiec w październiku!

  Schufa Niemcy

  Osoby mieszkające w Niemczech muszą pamiętać o tym, że w październiku nastąpi zmiana czasu na zimowy, zostanie wypłacona druga rata Kinderbonus, a także zajdą zmiany, jeśli chodzi o obszary ryzyka w związku z pandemią koronawirusa. Z tego artykułu dowiecie się o tych i innych zmianach czekających mieszkańców Niemiec w październiku.

  Zmiana z czasu letniego na zimowy

  Zmiana z czasu letniego na zimowy w 2020 roku nastąpi w nocy z soboty na niedzielę (24/25 października). O godzinie 3:00 przesuniemy wskazówki zegara o godzinę do tyłu, ustawiając je na godzinę 2:00. Oznacza to, że tej nocy możemy spać o godzinę dłużej.

  W Niemczech zmiany czasu dokonywane są już od 1980 roku. Pierwotnie miało to na celu oszczędność energii poprzez lepsze wykorzystanie światła dziennego. Jednak w miarę upływu czasu pojawia się coraz więcej przeciwników przestawiania zegarków. Parlament UE postuluje zniesienie sezonowych zmian czasu od 2021 roku, ale zaprzestanie stosowania tego mechanizmu powinno objąć wszystkie państwa Wspólnoty, stąd potrzebny jest kompromis.

  Obszary ryzyka w związku z pandemią koronawirusa

  Jeżeli dany kraj zostanie uznany za obszar ryzyka ze względu na duże ryzyko zakażenia koronawirusem, od października 2020 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec automatycznie wyda ostrzeżenie przed podróżowaniem do tego regionu. Ponadto, rząd federalny będzie nadal wydawał następujące zalecenia odnośnie obszarów ryzyka:

  • W odniesieniu do krajów, które zostały uznane za obszary ryzyka, nadal obowiązywać będzie ostrzeżenie przed odbywaniem podróży turystycznych.
  • Nawet jeżeli dane kraje nie zostały uznane za obszary ryzyka, podróże w celach turystycznych mogą być odradzane, jeżeli wobec tych państw obowiązują ograniczenia wjazdu na terytorium Niemiec lub na odwrót – kraje te ograniczają wjazd mieszkańców Niemiec na swoje terytorium.
  • Ponadto, w odniesieniu do wszystkich krajów obowiązuje aktualnie ogólna zasada, która brzmi następująco: podróżni proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności w związku z pandemią koronawirusa.

  Wypłata drugiej raty Kinderbonus

  Już we wrześniu 2020 roku w związku z kryzysem wywołanym pandemią Covid-19 wypłacono pierwszą ratę dodatku Kinderbonus. Wynosiła ona 200 euro na dziecko. Druga rata w wysokości 100 euro na dziecko zostanie wypłacona w październiku. Rząd federalny Niemiec zaplanował na ten cel środki w wysokości około 4,3 mld euro.

  Kinderbonus nie będzie zaliczany na poczet innych świadczeń rodzinnych lub socjalnych. Skorzystają z niego w szczególności rodziny o niskich lub średnich dochodach. Konkretna data wypłaty zależy od końcowej cyfry numeru zasiłku Kindergeld. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Federalnej Agencji Pracy (Bundesagentur für Arbeit).

  Wyższa dotacja na protezy zębowe

  W październiku o dziesięć procent wzrośnie dotacja na protezy zębowe dla osób objętych ustawowym ubezpieczeniem. Wcześniej stanowiła ona 50 procent całkowitego kosztu. Teraz, w zależności od zakresu opieki, dotacja ta wzrośnie do 60 procent.

  Jeśli ubezpieczony posiada tzw. Bonusheft, czyli poświadczenie regularnych wizyt kontrolnych, dotacje kas chorych wzrosną jeszcze bardziej. Jeśli Bonusheft jest prowadzony przez ponad pięć lat, dopłata kas chorych do protez zębowych może zwiększyć się z 60 do 70 procent. W przypadku gdy Bonusheft jest prowadzony przez ponad dziesięć lat, może ona pokryć nawet do 75 procent wydatków na ten cel.

  Źródło: www.fr.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x