Już dziś od godziny 12 można się ubiegać o bezpłatne bilety na pociągi Interrail. UE zapłaci za 15.000 biletów, tak, żeby 18-latkowie mogli w lecie zwiedzić Europę.

Skąd w ogóle pomysł na taką akcję? Idea zrodziła się w Berlinie w głowach dwóch młodych mężczyzn, którzy w roku 2014 sami byli uczestnikami takiej podróży po Europie. Martin Speer opowiadał w studiu ARD w Brukseli: „W ciągu sześciu tygodni zwiedziliśmy 14 państw. Od Szwecji po Hiszpanię, od Wielkiej Brytanii po Turcję”.

A wszystko zaczęło się w Brukseli

Pomysłodawcy podczas swojej podróży odwiedzili różne zakątki Europy i spotkali po drodze wielu różnych ludzi. 31-latek mówi, że „ta wycieczka ich ukształtowała, sprawiła, że staliśmy się prawdziwymi  Europejczykami – nie tylko w teorii. Gdy podczas wspólnej kolacji z autorem Robertem Menasse w Wiedniu, rozmawialiśmy na ten temat, powstał pomysł, zapewnienia wszystkim młodym ludziom, możliwości odbycia takiej podróży i zebrania doświadczeń”.

Po powrocie do Berlina chodziło o to, aby rozpropagować tę ideę wśród ludzi. Martin Speer wspomina, że obydwoje z kolegą pisali krótkie reportaże na ten temat do gazet, przedstawiali swój pomysł na konferencjach, „atakowali” media społecznościowe, a w trakcie ferii semestralnych zjawiali się nawet w Brukseli u polityków unijnych. „Krok po kroku udało nam się dopiąć swego i nasz pomysł zyskał coraz więcej zwolenników, nawet na arenie politycznej”.

Cztery państwa w cztery tygodnie

Udało się przeforsować pomysł i już od dzisiaj młodzież mająca 18 lat może się ubiegać o bezpłatny bilet na zwiedzanie Europy. Najlepiej zrobić to online za pośrednictwem portalu https://europa.eu/youth/discovereu_de

Najpierw będziecie tam musieli prawidłowo odpowiedzieć na pytania dotyczące tematyki Unii Europejskiej. Następnie jury wybierze zwycięzców. Przy odrobinie szczęścia, miedzy lipcem a wrześniem, będziecie mogli przez miesiąc zwiedzić pociągiem cztery państwa europejskie – i to w dodatku za darmo. Można się zgłaszać zarówno pojedynczo jak i w grupach.

Tego lata 15.000 młodych ludzi będzie mogło podróżować w ten sposób. Manfred Weber, przewodniczący konserwatywnej frakcji EVP w Europarlamencie, do której należą też CDU i CSU, cieszy się, że udało się zrealizować to przedsięwzięcie. Dodaje też, że: „Unia Europejska to nie tylko wspólnota rozporządzeń i dyrektyw. Jest to też, a nawet przede wszystkim, wspólnota ludzi, Europejczyków. European Way of Life to świetny sposób na uświadomienie sobie tego i zachowanie tych wartości”.

200.000 biletów do roku 2021?

W Unii Europejskiej mamy ponad 5 milionów młodych ludzi, którzy w tym roku mają 18 lat. Czy w takim razie 15.000 biletów to nie kropla w morzu potrzeb? Pomysłodawca Martin Speer widzi to bardziej jako projekt pilotażowy. Dodaje, że: „Długofalowo Unia Europejska przewiduje na ten cel 700 milionów euro, a to już kwota, która starczyłaby na bardzo wiele biletów. Może nie dla wszystkich, ale dla naprawdę wielu młodych osób”.

Już na jesieni Komisja Unii Europejskiej planuje nową pulę biletów na Interrail. Jeśli projekt się powiedzie, wtedy od roku 2021, na pewno zostanie rozwinięty. Wtedy 200.000 młodych ludzi będzie mogło za darmo jeździć pociągiem po Europie. W końcu celem jest bycie Europejczykiem nie tylko na papierze. Chodzi głównie o to aby czuć się obywatelem Europy.

źródło: tagesschau.de

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika