Czytanie maili, zdalne sterowane kamerką – w jaki sposób pracodawca w Niemczech może kontrolować pracowników?

    Niektórzy pracodawcy chcą dokładnie wiedzieć, co ich pracownicy robią podczas dnia pracy. Zwłaszcza podczas pracy w domu pracodawcy czują silną potrzebę kontrolowania swoich podwładnych. Jakie metody najczęściej stosują i które z nich są dozwolone? Poniżej przegląd najpopularniejszych sposobów kontroli pracowników w Niemczech.

    Poczta elektroniczna

    Pracodawcy mogą wyznaczać pracownikom, w jaki sposób i do czego mogą używać swoich służbowych kont e-mail. To czy kontrolowanie służbowego konta poczty elektronicznej jest dozwolone w poszczególnych przypadkach, zależy od konkretnych zapisów zawartych w umowie o pracę. Decydującym czynnikiem jest tutaj fakt, czy pracownicy mogą korzystać ze swoich kont w celach prywatnych. Jeśli tak, to monitorowanie ich jest niedozwolone.

    Jeśli korzystanie z poczty na użytek prywatny nie jest dozwolone, to pracodawca w Niemczech może losowo, w dowolnym momencie sprawdzać ich zawartość. Jednak musi uprzednio poinformować o tym swoich pracowników. W takim przypadku rada zakładowa również musi wyrazić swoje zdanie w tej kwestii.

    Dane logowania

    Pracodawcy mają prawo wiedzieć, kiedy pracownicy rozpoczynają i kończą swoją pracę. W tym celu mogą rejestrować czas logowania. Europejski Trybunał Sprawiedliwości (Az. C-55/18) również zdecydował, że godziny pracy muszą być kontrolowane przez odpowiednie systemy rejestrowania.

    W Niemczech nie zdecydowano jednak jeszcze, czy decyzja ta ma zostać zapisana w formie odrębnej ustawy.

    Historia przeglądarki

    Prywatne korzystanie z internetu może być zabronione przez odpowiednie zapisy w umowie o pracę. Jeśli takie występują, to pracodawca ma prawo sprawdzić i skontrolować historię przeglądarki pracownika – jednak tylko wtedy, gdy istnieje konkretne podejrzenie, że pracownik narusza zasady zawarte w umowie. Tego typu dane mogą na przykład posłużyć jako dowód przeciwko pracownikowi w procesie dotyczącym wypowiedzenia umowy.

    Jeśli korzystanie z internetu w celach prywatnych jest dozwolone, to pracodawca w Niemczech może ocenić historię przeglądarki jeśli istnieje podejrzenie, że „przesadza” lub korzysta z tego przywileju zbyt często.

    Kontrola myszy i klawiatury komputera

    Istnieją specjalne oprogramowania, które pozwalają rejestrować wszystkie kliknięcia klawiszy i ruchy myszy komputerowej. Z reguły tego typu zebrane dane mogą być wykorzystane przeciwko pracownikowi w przypadku procesu wypowiedzenia.

    W kontekście zawodowym tego typu oprogramowania i korzystanie z nich jest dozwolone w Niemczech tylko wtedy, gdy istnieje konkretne podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wyjątkowo poważnego naruszenia obowiązków – zgodnie z orzeczeniem Federalnego Sądu Pracy.

    Nagrania z kamery komputerowej

    Istnieją również programy umożliwiające monitorowanie pracowników za pomocą kamery komputera. Taki nadzór wideo bez podania konkretnej przyczyny generalnie jest w Niemczech zabroniony.

    Jeśli jednak istnieje podejrzenie, że pracownicy oszukują podczas rozliczania się z godzin pracy, to tego typu nadzór może być w drodze wyjątku dozwolony, ale tylko na określony czas i jedynie w sytuacji, gdy nie ma innego sposobu, aby udowodnić pracownikowi oszustwa związanego z czasem pracy.

    Źródło: www.t-online.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x