Czytanie maili, zdalne sterowane kamerką – w jaki sposób pracodawca w Niemczech może kontrolować pracowników?

Niektórzy pracodawcy chcą dokładnie wiedzieć, co ich pracownicy robią podczas dnia pracy. Zwłaszcza podczas pracy w domu pracodawcy czują silną potrzebę kontrolowania swoich podwładnych. Jakie metody najczęściej stosują i które z nich są dozwolone? Poniżej przegląd najpopularniejszych sposobów kontroli pracowników w Niemczech.

Poczta elektroniczna

Pracodawcy mogą wyznaczać pracownikom, w jaki sposób i do czego mogą używać swoich służbowych kont e-mail. To czy kontrolowanie służbowego konta poczty elektronicznej jest dozwolone w poszczególnych przypadkach, zależy od konkretnych zapisów zawartych w umowie o pracę. Decydującym czynnikiem jest tutaj fakt, czy pracownicy mogą korzystać ze swoich kont w celach prywatnych. Jeśli tak, to monitorowanie ich jest niedozwolone.

Jeśli korzystanie z poczty na użytek prywatny nie jest dozwolone, to pracodawca w Niemczech może losowo, w dowolnym momencie sprawdzać ich zawartość. Jednak musi uprzednio poinformować o tym swoich pracowników. W takim przypadku rada zakładowa również musi wyrazić swoje zdanie w tej kwestii.

Dane logowania

Pracodawcy mają prawo wiedzieć, kiedy pracownicy rozpoczynają i kończą swoją pracę. W tym celu mogą rejestrować czas logowania. Europejski Trybunał Sprawiedliwości (Az. C-55/18) również zdecydował, że godziny pracy muszą być kontrolowane przez odpowiednie systemy rejestrowania.

W Niemczech nie zdecydowano jednak jeszcze, czy decyzja ta ma zostać zapisana w formie odrębnej ustawy.

Historia przeglądarki

Prywatne korzystanie z internetu może być zabronione przez odpowiednie zapisy w umowie o pracę. Jeśli takie występują, to pracodawca ma prawo sprawdzić i skontrolować historię przeglądarki pracownika – jednak tylko wtedy, gdy istnieje konkretne podejrzenie, że pracownik narusza zasady zawarte w umowie. Tego typu dane mogą na przykład posłużyć jako dowód przeciwko pracownikowi w procesie dotyczącym wypowiedzenia umowy.

Jeśli korzystanie z internetu w celach prywatnych jest dozwolone, to pracodawca w Niemczech może ocenić historię przeglądarki jeśli istnieje podejrzenie, że „przesadza” lub korzysta z tego przywileju zbyt często.

Kontrola myszy i klawiatury komputera

Istnieją specjalne oprogramowania, które pozwalają rejestrować wszystkie kliknięcia klawiszy i ruchy myszy komputerowej. Z reguły tego typu zebrane dane mogą być wykorzystane przeciwko pracownikowi w przypadku procesu wypowiedzenia.

W kontekście zawodowym tego typu oprogramowania i korzystanie z nich jest dozwolone w Niemczech tylko wtedy, gdy istnieje konkretne podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wyjątkowo poważnego naruszenia obowiązków – zgodnie z orzeczeniem Federalnego Sądu Pracy.

Nagrania z kamery komputerowej

Istnieją również programy umożliwiające monitorowanie pracowników za pomocą kamery komputera. Taki nadzór wideo bez podania konkretnej przyczyny generalnie jest w Niemczech zabroniony.

Jeśli jednak istnieje podejrzenie, że pracownicy oszukują podczas rozliczania się z godzin pracy, to tego typu nadzór może być w drodze wyjątku dozwolony, ale tylko na określony czas i jedynie w sytuacji, gdy nie ma innego sposobu, aby udowodnić pracownikowi oszustwa związanego z czasem pracy.

Źródło: www.t-online.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

Nauka języka niemieckiego? Babbel.com – wypróbuj przez 7 dni za darmo!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
187,965FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x