Czy w tym roku będzie można spędzić wakacje letnie za granicą?

    Dziś Komisja Europejska chce przedstawić zalecenia w sprawie stopniowego otwierania granic. Niektórzy parlamentarzyści wzywają również do zniesienia w krajach należących do UE przepisów nakazujących odbycie kwarantanny. W szczególności Szwajcaria i Austria oczekują, że niebawem dojdzie do przełomu.

    KE: Nie ominie nas sezon turystyczny tego lata

    Zdaniem Komisji Europejskiej nie ma konieczności odwoływania wakacji letnich z powodu kryzysu koronawirusowego. „Na pewno będziemy mieli latem sezon turystyczny, ale z zachowaniem środków bezpieczeństwa i z ograniczeniami” – powiedział dziennikowi „Süddeutsche Zeitung” unijny komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni. Dziś organ wykonawczy UE przedstawi państwom UE zalecenia dotyczące tego, jak może się to wszystko udać bez gwałtownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem.

    Zgodnie z projektem rezolucji ograniczenia mają zostać zniesione w pierwszej kolejności na obszarach, gdzie po obu stronach granicy sytuacja dotycząca rozwoju liczby zakażeń koronawirusem wygląda podobnie. Nie będzie mogło dochodzić do dyskryminacji ze względu na narodowość podróżnych. Komisja zamierza również zatwierdzić szereg wytycznych i zaleceń dotyczących środków ochronnych w obszarze turystyki i podróżowania. Będzie do nich należało między innymi zachowanie bezpiecznych odległości w hotelach, restauracjach i środkach transportu, takich jak pociągi i samoloty.

    Część eurodeputowanych domaga się otwarcia granic i rezygnacji z kwarantanny

    Grupa konserwatywnych deputowanych do Parlamentu Europejskiego jeszcze przed rozpoczęciem obrad Komisji zaapelowała do przewodniczącej tego organu, Ursuli von der Leyen, o podjęcie działań na rzecz szybkiego ponownego otwarcia granic w UE. Osiemnastu członków frakcji EVP w Parlamencie Europejskim w liście do Ursuli von der Leyen domaga się zaprzestania kontroli na wszystkich granicach między państwami członkowskimi od najbliższej soboty.

    Eurodeputowani wezwali również państwa członkowskie UE do zniesienia przepisów dotyczących kwarantanny dla obywateli UE wjeżdżających do ich krajów. W wystosowanym piśmie podkreślili, że we wczesnym stadium pandemii kontrole graniczne były „właściwe i uzasadnione” ze względu na duże zróżnicowanie w rozprzestrzenianiu się wirusa w poszczególnych państwach. W międzyczasie jednak rozwój infekcji osiągnął podobny poziom w całej UE. „To, co jest zasadniczo takie samo, nie może być traktowane zupełnie inaczej”, napisali posłowie. Dlatego łagodzeniu ograniczeń nałożonych w związku z pandemią koronawirusa w poszczególnych państwach członkowskich powinny towarzyszyć analogiczne działania w zakresie znoszenia obostrzeń dotyczących granic zewnętrznych tych krajów.

    W Niemczech federalny minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer (CSU) zarządził w ubiegłym tygodniu wydłużenie okresu obowiązywania kontroli granicznych z Austrią, Szwajcarią, Francją, Luksemburgiem i Danią. Jego zarządzenie ma wstępnie obowiązywać do następnego piątku. W ciągu ostatnich kilku dni nasiliły się żądania kierowane do Seehofera, aby po najbliższym piątku złagodzić obostrzenia lub wręcz znieść kontrole na granicach.

    Kraje alpejskie chcą znieść kontrole od czerwca

    Rządy Austrii i Szwajcarii oczekują w najbliższym czasie przełomu w debacie na temat otwarcia granic. „Jesteśmy w kontakcie z rządem szwajcarskim. Naszym celem jest uzgodnienie znaczącego złagodzenia obostrzeń w ciągu kilku najbliższych dni oraz całkowite zniesienie kontroli granicznych od czerwca”, powiedział we wtorek kanclerz Austrii Sebastian Kurz (ÖVP) w szwajcarskiej telewizji SRF.

    Trwają również rozmowy z Niemcami na ten temat. Kurz powiedział jednak, że w porównaniu z Austrią i Szwajcarią, Bawaria spowalnia ten proces. Rzeczniczka szwajcarskiej minister sprawiedliwości Karin Keller-Sutter powiedziała agencji prasowej Keystone-SDA, że prawdopodobnie Szwajcarzy będą mogli spędzić wakacje letnie w Niemczech, Austrii i Francji. Nie planuje się jednak na razie otwarcia granicy szwajcarskiej z Włochami.

    Wśród niemieckich polityków zdania są podzielone

    Niemieccy politycy i handlowcy również wywierają coraz większą presję. „Chcemy, aby obywatele UE mogli jak najszybciej ponownie podróżować po Europie”, powiedział komisarz ds. turystyki Thomas Bareiß. Według RND, frakcja parlamentarna Zielonych przedłoży w czwartek w Bundestagu wniosek z żądaniem, aby rząd federalny „jak najszybciej wycofał wszystkie obecne ograniczenia w ruchu pasażerskim w regionach przygranicznych, jeśli aktualna sytuacja związana z rozwojem zakażeń tego nie wymaga”. Stefan Genth, dyrektor naczelny stowarzyszenia handlu detalicznego HDE, w wypowiedzi dla  gazety „Tagesspiegel” wezwał Komisję Europejską do „jak najszybszego całkowitego przywrócenia zasad rynku wewnętrznego”.

    Michael Theurer, zastępca lidera frakcji FDP, w wypowiedzi dla „Handelsblatt” stwierdził, że minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer (CSU) musi „wreszcie zaprzestać blokowania otwarcia granic”. Z drugiej strony, polityk CDU Armin Schuster powiedział redakcji RND, że należy zachować ostrożność: „Nie powinniśmy już teraz znosić kontroli granicznych, ponieważ nie byłoby to zsynchronizowane z luzowaniem ograniczeń wewnątrz kraju. Ponadto, inne państwa również utrzymują swoje kontrole graniczne. Gdybyśmy całkowicie znieśli kontrole, urzędy do spraw zdrowia w niektórych okręgach nie byłyby już w stanie śledzić łańcuchów zakażeń.”

    Hiszpania wprowadza kwarantannę dla wszystkich osób wjeżdżających na jej terytorium

    Tymczasem Hiszpania ogłosiła, że ograniczy wjazdy ze strefy Schengen i, poza nielicznymi wyjątkami, będzie wysyłać wszystkich przybywających z zagranicy na dwutygodniową kwarantannę. Zgodnie z dekretem rządowym opublikowanym we wtorek w Dzienniku Urzędowym, przepisy te mają wejść w życie w piątek i będą obowiązywać do końca stanu wyjątkowego. Póki co stan wyjątkowy ma być utrzymany do 24 maja. W przypadku jego wydłużenia, nadal będą obowiązywały nowe zasady dotyczące osób wjeżdżających.

    Hiszpania, z niemal 27.000 ofiar śmiertelnych, jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa na świecie. Chociaż kraj ten zamknął już swoje granice lądowe z Francją i Portugalią, nie ma żadnych ograniczeń dla osób przybywających samolotem lub statkiem ze strefy Schengen. Teraz ma się to zmienić: tylko obywatele Hiszpanii, osoby dojeżdżające do pracy, pracownicy służby zdrowia i domów opieki nad starszymi osobami będą mogły wjechać na teren kraju. Będzie również możliwość uzyskania zezwolenia w „sytuacjach awaryjnych” i w przypadku podróży służbowych.

    Według informacji podawanych przez rząd w Hiszpanii, z obowiązku odbycia kwarantanny zwolnieni są tylko pracownicy strefy przygranicznej, pracownicy transportu towarowego, personel linii lotniczych i służby zdrowia – ale tylko pod warunkiem, że przed wjazdem do kraju nie mieli oni kontaktu z osobami zakażonymi koronawirusem. Osoby objęte kwarantanną mogą opuścić dom jedynie w celu zrobienia zakupów lub wizyty u lekarza. Ponadto mają obowiązek noszenia masek ochronnych.

    W poniedziałek w Hiszpanii pierwsze regiony złagodziły przepisy dotyczące godziny policyjnej: połowa z 47 milionów mieszkańców Hiszpanii znów może wychodzić na ulice. W stolicy Madrytu, która szczególnie mocno ucierpiała na skutek pandemii, w Barcelonie i w kilku prowincjach godzina policyjna nadal obowiązuje.

    Źródło: www.faz.net

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Wiktor

    Pandemia to ściema…

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x